Уведення лікувальної протидифтерійної сироватки
Проблема. Протидифтерійна сироватка використовується для лікування хворих на дифтерію. Для успіху лікування надзвичайно важливе раннє застосування сироватки.
Показання. Лікування дифтерії.
Протипоказання. Протидифтерійна сироватка не вводиться дітям, у яких діагноз дифтерії встановлений після 7 дня захворювання і відсутні симптоми інтоксикації та нашарування на мигдаликах.
Виконавець. Медсестра інфекційного стаціонару.
Місце проведення. Дитячий стаціонар інфекційної лікарні.
Оснащення робочого місця. Стерильний лоток, на якому підготовлені ватні кульки, змочені у 70 % спирті, одноразові шприци 1 мл та 10 мл з голками; протидифтерійна сироватка — 1 ампула з червоним маркуванням зі стандартним розведенням протидифтерійної сироватки — 1:100, обладнання маніпу- ляційного кабінету.
I. Попередній етап.
Підготовка медсестри. Гігієнічна обробка рук.
Підготовка предметів догляду. Перед використанням ампулу з сироваткою ретельно перевірити. Перевірити термін зберігання протидифтерійної сироватки, цілість ампули, звірити з даними на упаковці. Сироватка — прозора рідина або незначного жовтуватого кольору, без осаду. Перед введенням кінець ампули з сироваткою обробити ватною кулькою змоченою у 70 % спирті, надрізати її, після чого верхню частину вдруге обробити ватною кулькою, змоченою у 70 % спирті, та відламати її. Відламаний кінець ампули вилучити у дезрозчин. Відкриту ампулу з сироваткою закрити стерильною ватною кулькою або марлевою серветкою.
Підготовка дитини. Дитину раннього віку помічник бере на руки. Дитині старшого віку запропонувати сісти на стілець, якщо дитина в тяжкому стані, то виконувати ін’єкції в положенні лежачи. Підготувати місце для ін’єкцій, звільнити його від одягу. Місце ін’єкції для першої проби — середня третина внутрішньої поверхні передпліччя. Місце ін’єкції для другої проби — зовнішня поверхня плеча. Місце ін’єкції протидифтерійної сироватки — верхньозовнішній квадрант сідниці.
II. Основний етап.
1. Набрати в 1 мл одноразовий шприц 0,1 мл стандартного розведення протидифтерійної сироватки — 1:100 з ампули з червоним маркуванням для першої проби.
2. Увести набраний розчин внутрішньошкірно в середню третину зовнішньої поверхні передпліччя.
3. Оцінити пробу через 20 хв.
4. При негативній пробі — діаметр папули не більший 9 мм, ставити другу пробу.
5. Набрати в 1 мл одноразовий шприц 0,1 мл нерозведеної сироватки з великої ампули.
6. Ввести набрану дозу сироватки підшкірно в плече.
7. Оцінити пробу через ЗО хв.
8. При відсутності загальної реакції (підвищення температури, збільшення частоти пульсу, блідість шкіри, біль в поперековій ділянці та ін.) ввести усю призначену дозу протидифтерійної сироватки внутрішньом’язово.
9. Спостерігати за станом дитини протягом доби.
III. Завершальний етап.
1. Провести дезінфекцію шприців після використання (наказ № 120).
2. Гігієнічна обробка рук.
3. Зробити позначку про виконання маніпуляції у листку призначень, з обов’язковим зазначенням номера серії, назви інституту і кількості введеної сироватки.
Примітка. При позитивній внутрішньошкірній пробі або у випадках анафілактичної реакції на підшкірну ін’єкцію, сироватку вводять лише по безумовним показанням під наглядом лікаря і з особливими пересторогами: спочатку вводять підшкірно розведену сироватку (ампула з червоним маркуванням)
з інтервалом в 20 хв в дозах 0,5 мл; 2 мл; 5 мл. При відсутності реакції на ці дози вводять 0,1 мл нерозведеної протидифтерійної сироватки; при відсутності реакції через ЗО хв вводять всю призначену кількість сироватки, у випадку позитивної реакції на одну з вищевказаних доз, сироватку вводять під наркозом підшкірно у внутрішню поверхню нижньої частини гомілки, заздалегідь приготувавши шприц з адреналіном у співвідношенні 1:1000. У випадках появи симптомів шоку або анафілактичної реакції після введення протидифтерійної сироватки хворому надають невідкладну допомогу.
Увага! Сироватку необхідно зберігати в темному та сухому місці при температурі +2 — 8 “С. Термін придатності 2 роки з моменту випуску. По закінченні терміну придатності сироватку направляють для переконтролю в інститут, який її випустив, або в найближчий інститут вакцин та сироваток з зазначенням кількості препарату для переконтролю.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 1172 | Нарушение авторских прав
|