Класифікація рефлексів
Існують різні підходи до класифікації рефлексів. Так, за біологічним значенням їх ділять на харчові, оборонні, статеві, орієнтувальні, позно-тонічні, локомоторні.
Залежно від місця розміщення рецепторів, рефлекси ділять на екстерорецептивні (рецептори на зовнішній поверхні тіла), вісцеро- та інтерорецептивні (рецептори у внутрішніх органах і судинах), пропріорецептивиі (рецептори у скелетних м'язах, суглобах, сухожиллях).
За розміщенням центральних ланок рефлексів їх ділять на спинальні (центри в спинному мозку), бульварні (центри у довгастому мозку), мезенцефальні (центри у середньому мозку), діенцефальні (центри у проміжному мозку), кортикальні (центри у корі великих півкуль).
За характером рефлекторної відповіді рефлекси ділять на моторні, або рухові (ефектори - скелетні м'язи), секреторні (ефектори - залози), судинорухові (розширення або звуження кровоносних судин).
Усі рефлекси цілісного організму ділять на безумовні і умовні, відмінності між якими розглядатимуться пізніше.
Подаємо приклади деяких найпростіших рефлексів. Занурення у кислоту задньої лапки жаби супроводжується її висмикуванням з кислоти: проявляється рефлекс згинання, або флексорний рефлекс. Прикладання до шкіри бокової поверхні тіла жаби змоченого у кислоті паперу супроводжується тим, що жаба лапкою намагається скинути папір. Таку відповідь на подразнення називають рефлексом потирання. Дотик пальцем до шкіри грудей самця жаби супроводжується обнімання пальця передніми кінцівками (обнімальний рефлекс). Розтягнений м'яз унаслідок короткочасного удару по сухожиллю скорочується, тобто проявляється міотатичний рефлекс, оскільки рефлекторна дуга починається і закінчується в одному і тому ж м'язі. До цього виду рефлексів належать колінний і ахіллів рефлекси.
Подразнення задньої стінки глотки викликає рефлекс блювання. Дотик до рогівки ока супроводжується змиканням повік (корнеальний рефлекс). Освітлення ока яскравим світлом є причиною звуження зіниці (зіничний рефлекс).
Деякі з зазначених рефлексів є спинальні (згинання, потирання, обнімання, міотатичний). Корнеальний рефлекс є бульбарний, а зіничний - мезенцефальний.
Дослідження рефлексів - важлива частина неврологічного обстеження хворих. Наявність якого-небудь рефлексу свідчить про цілісність нервових структур, які здійснюють його. Зникнення певного рефлексу зумовлено випаданням функції відповідної ділянки нервової системи.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1448 | Нарушение авторских прав
|