Спинний мозок. Спинний мозок є філогенетично найстарішим відділом центральної нервової системи хордових
Спинний мозок є філогенетично найстарішим відділом центральної нервової системи хордових. У ланцетника - це трубка, що проходить вздовж тіла над хордою. У нього відсутні спинномозкові ганглії, а чутливі та рухові корінці не утворюють змішаних нервів і йдуть на периферію окремими стовбурами. У круглоротих відбувається розділення спинного мозку на сіру і білу речовину, формуються спинномозкові вузли. У поперечноротих можна чітко розрізнити білу і сіру речовини завдяки мієлінізації нервових волокон. У сірій речовині формуються передні і задні роги, у білій - вентральні і бокові канатики. Передні і задні спинномозкові корінці зливаються і утворюють змішані нерви. Отже, спинний мозок хрящових риб (поперечноротих) є прототипом спинного мозку вищих хребетних.
Спинний мозок людини і хребетних тварин розміщений у хребтовому каналі і має неоднакову довжину у різних хребетних. У більшості риб, хвостатих амфібій, рептилій і птахів він заповнює увесь хребтовий канал, а у ссавців - тільки частину. Вгорі спинний мозок переходить у довгастий, а внизу завершується конусом з ниткоподібним продовженням. Він вкритий трьома оболонками - м'якою, павутинною і твердою.
Спинний мозок зберігає риси метамерної організації і у людини складається з 31-33-х сегментів, кожний з яких дає початок двом парам корінців, які утворюють спинномозкові нерви. Сегменти об'єднані у відділи: шийний (8), грудний (12), поперековий (5), крижовий (5), куприковий (1-3).
Кожний спинномозковий нерв утворюється від злиття двох спинномозкових корінців - заднього (чутливого) і переднього (рухового). Нерви виходять через міжхребцеві отвори і направляються до рецепторів і м'язів. Розгалужуючись На периферії, кожен нерв іннервує певну частину тіла. Це чітко проявляється на шкірі (чутлива іннервація) і менш чітко - у скелетних м'язах (рухова іннервація). Кожен корінець іннервує свій і прилеглі до нього метамери, тобто три метамери. Тому при ураженні або перерізуванні корінців одного сегмента, чутливість і рухи у відповідному сегменті тіла не зникають, а тільки послаблюються. Поява плавців у риб і кінцівок у амфібій зумовили перебудову метамерів. З появою кінцівок спинний мозок утворює два потовщення - шийне і поперекове.
Дорзальний корінець кожного нерва має спинальний ганглій (нервовий вузол), який містить тіла чутливих нейронів. Вентральний корінець починається безпосередньо від спинного мозку. Всі чутливі волокна, що проводять імпульси від рецепторів скелетних м'язів, сухожилок, шкіри, внутрішніх органів, входять у спинний мозок через дорзальні корінці. Всі рухові волокна, що проводять імпульси до скелетних і гладеньких м'язів, виходять через вентральні корінці.
На поперечному зрізі спинного мозку видно розміщену у центрі сіру речовину, утворену скупченням тіл нервових клітин. Виступи сірої речовини вперед і назад називають відповідно передніми і задніми рогами. У грудному відділі і верхніх сегментах поперекового відділу наявні бокові роги. Між рогами розміщена центральна частина сірої речовини - проміжна зона. Права і ліва проміжні зони сполучені між собою комісурами. У центрі знаходиться центральний канал, який переходить у шлуночки головного мозку.
Кожна ділянка сірої речовини характеризується наявністю певного типу нервових клітин, які зібрані, як правило, у ядра видовженої форми. У центральній частині ядер нейронів найбільше, тому ядра потовщені. Більшість ядер займає кілька сегментів, тому аферентні й еферентні волокна входять до складу кількох корінців.
Найбільш значними є рухові ядра передніх рогів. Тут розміщені моторні нейрони спинного мозку, що посилають свої аксони до м'язів. Кожне рухове ядро витягнене на кілька сегментів, тому аксони, які іннервують один і той же м'яз, покидають спинний мозок у складі кількох передніх корінців. Розрізняють два типи мотонейронів: α- і γ-мотонейрони. Іннервують основні (екстрафузальні) м'язові волокна мотонейрони, а γ-мотонейрони мають менші розміри і іннервують інтрафузальні м'язові волокна м'язових веретен, які є рецепторами розтягання. Обидва типи мотонейронів розміщені у дев'ятій пластинці (за Рекседом).
Особливу групу рухових нейронів утворюють прегангліонарні нейрони вегетативної нервової системи. Тіла симпатичних нейронів розміщені у бокових рогах сірої речовини, займаючи частину сьомої пластинки. Аксони цих нейронів проходять через передні роги і виходять із спинного мозку у складі передніх корінців. Тіла парасимпатичних нейронів утворюють крижові парасимпатичні ядра, розміщені у латеральній проміжній речовині ІІ-ІV крижових сегментів. Аксони цих нейронів виходять із спинного мозку у складі передніх корінців.
Сіра речовина задніх рогів спинного мозку неоднорідна. Ядра задніх рогів утворені, в основному, вставними нейронами. Загалом нейрони першої-четвертої пластин задніх рогів утворюють первинну сенсорну область спинного мозку.
У проміжній зоні наявні нейрони, відростки яких беруть участь у форму-ііанпі спинномозочкових шляхів.
Спинний мозок людини містить близько 13 млннейронів, з яких тільки 3 % припадає на рухові, а 97 % є вставними.
У спинномозкових гангліях наявні аферентні нейрони двох типів - великі і малі. Великі нейрони дають початок товстим мієліновим волокнам. Від малих починаються як тонкі, так і безмієлінові волокна.
До аферентних нервових волокон належать а-волокна від м'язових рецепторів, β-волокна від тактильних рецепторів і барорецепторів, γ-волокна від термо-рецепторів, механорецепторів і больових рецепторів, В-волокна від рецепторів болю, С-волокна від рецепторів болю і деяких механорецепторів.
Нейрони спинномозкових гангліїв мають високу концентрацію глутамінової амінокислоти. Малі нейрони містять речовину Р, або соматостатин. Вони є ймовірними медіаторами цих нейронів.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 617 | Нарушение авторских прав
|