АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Нормальна мікрофлора різних біопотів організму людини, її значення для організму. Дисбактеріоз: визначення, причини розвитку, класифікація, діагностика, профілактика і лікування
Мікрофлора шкіри має велике значення в поширенні мікроорганізмів у повітрі. На шкірі і в її більш глибоких шарах (волосяні мішечки, просвіти сальних і потових залоз) анаеробів в 3-10 разів більше, ніж аеробів. Шкіру колонізують пропіонібактеріі, корінеформние бактерії, стафілококи, стрептококи, дріжджі Pityrosporum, дріжджоподібні гриби Candida, рідко мікрококи, Мус. fortuitum. На 1 см2 шкіри припадає менше 80 000 мікроорганізмів. У нормі ця кількість не збільшується в результаті дії бактерицидних стерилізуючих факторів шкіри.
У верхні дихальні шляхи потрапляють пилові частинки, навантажені мікроорганізмами, більша частина яких затримується в носо-і ротоглотці. Тут ростуть бактероїди, корінеформние бактерії, гемофільні палички, пептококи, лактобактерії, стафілококи, стрептококи, непатогенні нейссеріі та ін Трахея і бронхи зазвичай стерильні.
Мікрофлора травного тракту є найбільш представницькою за своїм якісним і кількісним складом. При цьому мікроорганізми вільно мешкають в порожнині травного тракту, а також колонізують слизові оболонки.
У порожнині рота мешкають актиноміцети, бактероїди, Біфі-цобактеріі, еубактеріі, фузобактерії, лактобактерії, гемофільні палички, лептотріхій, нейссеріі, спірохети, стрептококи, стафілококи, вейлонелли та ін Виявляються також гриби роду Candida та найпростіші. Ассоціантов нормальної мікрофлори і продукти їх життєдіяльності утворюють зубний наліт.
Мікрофлора шлунка представлена лактобацилами і дріжджами, одиничними грамнегативними бактеріями. Вона кілька біднішими, ніж, наприклад, кишечника, так як шлунковий сік має низьке значення рН, несприятливий для життя багатьох мікроорганізмів. При гастритах, виразковій хворобі шлунка виявляються вигнуті форми бактерій - Helicobacter pylori, які є етіологічними чинниками патологічного процесу.
У тонкій кишці мікроорганізмів більше, ніж у шлунку; тут виявляються біфідобактерії, клостридії, еубактеріі, лактобацили, анаеробні коки.
Найбільша кількість мікроорганізмів накопичується в товстій кишці. В 1 г фекалій міститься до 250 млрд мікробних клітин. Близько 95% всіх видів мікроорганізмів складають анаероби. Основними представниками мікрофлори товстої кишки є: грампозитивні анаеробні палички (біфідобактерії, лактобацили, еубактеріі); грампозитивні спороутворюючі анаеробні палички (клостридії, перфрингенс та ін); ентерококи; грамнегативні анаеробні палички (бактероїди); грамнегативні факультативно-анаеробні палички (кишкові палички та подібні з ними бактерії.
Мікрофлора товстої кишки - своєрідний екстракорпоральний орган. Вона є антагоністом гнильної мікрофлори, так як продукує молочну, оцтову кислоти, антибіотики і ін Відома її роль в водно-сольовому обміні, регуляції газового складу кишечника, обміні білків, вуглеводів, жирних кислот, холестерину і нуклеїнових кислот, а також продукції біологічно активних сполук - антибіотиків, вітамінів, токсинів та ін морфокінетіческое роль мікрофлори полягає в її участі у розвитку органів і систем організму; вона бере участь також у фізіологічному запаленні слизової оболонки і зміні епітелію, переварюванні і Детокс-каціі екзогенних субстратів і метаболітів, що порівнянно з функцією печінки. Нормальна мікрофлора виконує, крім того, антимутагенну роль, руйнуючи канцерогенні речовини.
Пристінкова мікрофлора кишечника колонізує слизову оболонку у вигляді мікроколоній, утворюючи своєрідну біологічну плівку, що складається з мікробних тіл і екзополі-сахарідного матриксу. Екзополісахариди мікроорганізмів, звані гликокаликсом, захищають мікробні клітини від різноманітних фізико-хімічних та біологічних впливів. Слизова оболонка кишечника також знаходиться під захистом біологічної плівки.
Найважливішою функцією нормальної мікрофлори кишечнику є її участь у колонізаційної резистентності, під якою розуміють сукупність захисних факторів організму і конкурентних, антагоністичних та інших особливостей анаеробів кишечника, що додають стабільність мікрофлорі і запобігають колонізацію слизових оболонок сторонніми мікроорганізмами.
Нормальна мікрофлора піхви включає бактероїди, лактобактерії, пептострептококи клостридії.
Дисбактеріоз - якісна зміна нормального видового складу бактерій (мікробіоти) кишечника або шкіри.
Причини винекнення: застосування антибактеріальних засобів, зокрема антибіотиків, неправильного харчування, порушення функції імунітету і т. п. У результаті порушення конкурентних взаємин нормальної мікрофлори органу їх місце часто займають патогенні мікроорганізми, наприклад гриби кандида або аспергилл.
Вид дисбактеріозу по збудника: стафілококовийпротейнийдріжджовийасоційований (стафілококовий, протейний, дріжджовий)
За ступенем компенсації:
компенсована - клінічних проявів може не бути;
субкомпенсована - прояви дисбактеріозу іноді виникають при дієтичних порушеннях, наприклад;
декомпенсована - пристосувальні механізми виснажені, вилікувати дисбактеріоз важко.
Запропоновані наступні методи діагностики дисбактеріозу кишечника:
бактеріологічний аналіз (визначення складу фекальної мікрофлори, що відбиває мікробний склад лише нижніх відділів кишечника - найдоступніший метод, проте недостатньо точний);
біохімічний експрес-метод визначення ферментативної активності надосадову фракції фекалій;
високовольтний електрофорез на папері з метою виявлення бета-аспартілгліціна, бета-аспартіллізіна, бета-аланіну, 5-аміновалеріановой і гамма-аміномасляної кислот і ін;
іонна хроматографія;
газорідинна хроматографія;
дослідження мікрофлори в біоптаті тонкої кишки, отриманому в ході ендоскопічного дослідження, - найбільш точний метод, який, однак, через технічні складності не може застосовуватися досить широко.
Лікування: одночасно з пре-та пробіотиками призначаються ферментні препарати, сорбенти.
1. Види імунітету і форми його прояву. Специфічний та вроджений, загальна характеристика.
Імунітет (від лат. імунітас - звільнення від будь-чого) - це здатність організму захищати власну цілісність, біологічну індивідуальність і сталість внутрішнього середовища.
Розрізняють дві форми імунітету: неспецифічний і специфічний.
Неспецифічний імунітет - це форма імунітету, який здійснюється різними речовинами, що їх виділяють спеціальні залози шкіри, травної і дихальної систем, а також лейкоцитами за допомогою фагоцитозу та білком-інтерфероном. Вони діють на всі мікроорганізми, незалежно від їхньої природи.
Специфічний імунітет - це форма імунітету, коли організм здатний розпізнавати і знищувати тільки певний вид мікроорганізмів. Його забезпечують Т-лімфоцити та антитіла. Т-лімфоцити утворюються у вилочковій залозі (тимусі). Тому їх назвали тимус-залежними, або Т-лімфоцитами. Зустрівшись з мікроорганізмами, вони «запам'ятовують» їхню будову і передають інформацію про цей тип мікроорганізмів наступним поколінням Т-лімфоцитів. Отже, Т-лімфоцити захищають організм від тих мікроорганізмів, яких вони запам'ятали.
Потрібно розрізняти клітинний і гуморальний механізми імунітету. Механізм клітинного імунітету - знищення шкідливих чинників клітинами - фагоцитами і Т-лімфоцитами, а гуморального - спеціальними речовинами (білками), які містяться в крові, - антитілами та інтерфероном. Отже, фагоцити і Т-лімфоцити забезпечують клітинний імунітет, а білки крові (антитіла, інтерферон) - гуморальний.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 1295 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
|