АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Грип (інфлюенца) птиці

Прочитайте:
  1. Віспа птиці
  2. Лейкоз птиці
  3. Орнітоз (хламідіоз) птиці
  4. Респіраторний мікоплазмоз птиці
  5. Сальмонельоз птиці

Грип (інфлюенца) птиці (Grippus (influenzae) avium, класич­на чума птиці, європейська чума птиці) — висококонтагіозна, з гос­трим перебігом хвороба, що характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення.

Історична довідка. Вперше хворобу під назвою «ексудативний тиф курей» описав у 1880 р. в Італії Перрончіто. З Італії захворю­вання багаторазово заносилось у різні європейські держави і реєст­рувалось під різними назвами, в тому числі як європейська, або класична, чума птиці. У 1924 - 1925 pp. чума птиці набула значного поширення в США, впродовж багатьох десятиріч реєструвалась у Південній Америці, Північній Африці, Палестині, Єгипті, Японії, Кореї, Ізраїлі, Австралії, Індії, на Філіппінах, Цейлоні. Вірусну природу хвороби визначили Чентанні та Савуноці ще в 1901 p., а в 1956 р. Шеффер і Уотерсон установили тотожність вірусу класичної

чуми птиці й вірусу грипу типу А. Після 1971 р. класичну чуму пти­ці почали називати «грипом птиці», а в 1979 р. було прийнято нову єдину класифікацію для всіх збудників грипу тварин і людини на підставі структури гемаглютиніну й нейранімідази, без урахування природного хазяїна, від якого було виділено вірус.Нині грип птиці у вигляді класної чуми реєструється рідко, час­тіше цю інфекцію спричинюють сероваріанти вірусу А з нижчою па­тогенністю, ніж вихідний вірус грипу А. Економічні збитки, заподі­ювані хворобою, були в минулому надзвичайно великими й зумов­лювались значним поширенням, масовою загибеллю птиці та матері­альними втратами у зв'язку з карантином, що повністю порушувало економічне життя господарства. У період епізоотії чуми птиці в Україні в 1944 р. загинуло і було знищено понад 900 тис. хворих ку­рей (І. І. Лукашов, 1963). Значна роль у ліквідації цієї хвороби нале­жить українським ученим І. М. Дорошко, М. І. Горбаню.

Збудник хвороби — РНК-геномний вірус з родини Orthomyxo-viridae, роду вірусів грипу А, підтипів А5 і А7. Має кулясту або нит­коподібну форму, розмір 80 - 120 нм, добре розмножується в курячих ембріонах, первинних культурах клітин фібробластів курячого ембрі­она. Аглютинує еритроцити курей, кролів, морських свинок і, на від­міну від вірусу хвороби Ньюкасла, аглютинує також еритроцити вівці й коня. В організмі хворих та перехворілих курей зумовлює утворен­ня гемаглютинувальних, віруснейтралізуючих та комплементзв'язу-вальних антитіл. На основі поверхневих антигенів (гемаглютиніну Н і нейрамінідази N) віруси роду А розподілено на 13 антигенних під­типів. Захворювання у формі класичної чуми курей спричинюють тільки два підтипи вірусу грипу птиць — А5 та А7. Інші антигенні підтипи мають значно меншу патогенність для курей і викликають лише респіраторну форму хвороби в молодої птиці. У качок захворю­вання спричинює вірус грипу підтипів А1, А2, A3, А4 і А6. Вірус грипу А нестійкий у зовнішньому середовищі, швидко руй­нується під дією різних дезінфектантів. За температури 55 °С вірус інактивується через 1 год, при 60 °С — через 10 хв, при 65 - 70 °С — через 2 - 5 хв. За низьких температур (мінус ЗО °С) та в ліофілізо­ваному стані залишається життєздатним до 2 років. Інфекційність і гемаглютинувальна активність вірусу при - 60 °С зберігається до 2 років, при + 4 °С — кілька тижнів.

Епізоотологія хвороби. Вірус грипу А уражає курей і качок будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індиків, цесарок, фазанів, гусей, граків, галок, горобців. Джерелом збудника інфекції є хворі кури та курчата, які виділяють вірус у зовнішнє се­редовище з яйцями та всіма секретами і екскретами, а також упро­довж 2 міс перехворілі птахи-вірусоносії. Факторами передавання вірусу можуть бути забруднені виділеннями інфікованої птиці при­міщення, підстилка, гнізда, вигули, різні предмети догляду, а також трупи, тушки забитої птиці, незнешкоджені відходи забою, яй­ця, пух та пір'я хворої птиці. Поширенню хвороби сприяють синант­ропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, а також різні порушення правил карантину. Зараження птиці відбувається повітряно-крапельним шляхом, а також перорально через контамі­новані збудником воду та корми. У разі первинного виникнення в господарстві грип проходить се­ред курей у вигляді епізоотії, яка впродовж ЗО - 40 діб охоплює майже все сприйнятливе поголів'я птиці, з високою летальністю, що становить 80 — 100 %. При постійному введенні в стадо нового сприй­нятливого поголів'я курей відбуваються систематичні спалахи інфек­ції, формування стаціонарного осередку. У неблагополучних щодо грипу господарствах кури й курчата часто хворіють на респіраторний мікоплазмоз, колісептицемію, інфекційний ларинготрахеїт.

Патогенез. З місця проникнення в організм вірус швидко по­трапляє в кров'яне русло, спричинює вірусемію, заноситься кров'ю в клітини різних органів і тканин. Ураження стінок кровоносних судин спричинює порушення гемодинаміки, зумовлює ексудативні явища та геморагічний діатез. Гіпоплазія лімфоїдних органів, лімфоцитопенія та різке пригнічення захисних механізмів організму зумовлю­ють генералізовану форму інфекції й швидку загибель птиці.

Клінічні ознаки та перебіг хвороби. Інкубаційний період триває 1 — 5 діб. Перебіг хвороби гострий і підгострий, що залежить від антигенного підтипу вірусу, який спричинює захворювання, та його вірулентності. Грип курей, зумовлений вірусом підтипів А7 і А5, проходить гостро і проявляється в характерній для класичної (європейської) чуми септичній формі. Спостерігається підви­щення температури тіла до 44 °С, відмова від корму, пригнічення, втрата чутливості, синюшність слизових оболонок, гребеня та сере­жок, парези й паралічі. Хвора птиця сидить, настовбурчившись, упирається дзьобом у підлогу, крила опущені, хода хитка. Перед загибеллю температура тіла знижується до 30 °С. У окремих хворих курей можуть виявлятися симптоми ураження нервової системи або травного каналу, набряки підшкірної клітковини в ділянці голови та шиї. Летальність становить 70 - 100 %. У разі захворювання курей на грип, спричинений вірусом підтипу А1, визначається респіраторна форма хвороби, ступінь прояву якої залежить від вірулентності штаму, наявності секундарних інфе­кцій, віку та умов утримання птиці. Спостерігається підвищення те­мператури тіла до 44 °С, чхання, утруднене дихання, хрипи, задиш­ка, синюшність гребеня, сережок, кон'юнктивіт, сльозотеча. Хвора птиця втрачає апетит, пір'я настовбурчене, голова й крила опущені, з дзьоба витікає слиз. Летальність становить 70 - 90 %. У окремих пта­хів виявляються атаксія, тремор та інші ознаки ураження нервової системи. У дорослої птиці відмічається зниження або припиненнянесучості, що може відбуватися й при відсутності симптомів ураження органів дихання. За респіраторної форми хвороби летальність не

перевищує 20 %. Вірус грипу підтипу А6 спричинює епізоотію серед дорослої птиці з переважним ураженням травного каналу. При ентеритній формі спостерігається відмова від корму, зниження несучості; птиця стає малорухливою, млявою, пір'я скуйовджене. Визначаються спрага, пронос, калові маси пінисті, мають зеленувато-жовтий ко­лір, іноді з домішкою крові. При цій формі хвороби спостерігається висока захворюваність, однак летальність не перевищує 5-15 %.

Патологоанатомічні зміни. Залежать від біологічних власти­востей підтипу вірусу, що зумовлює загибель птиці. При грипі А5 спостерігаються явища геморагічного діатезу, набряки підшкірної клітковини в ділянці голови, шиї, підгруддя. В усіх порожнинах ті­ла та серцевій сорочці виявляють накопичення значної кількості каламутного ексудату. М'язи синюшні, з крапчастими та смугасти­ми крововиливами. Визначаються також геморагічний ентерит і перитоніт, крововиливи в строму фолікулів. Захворювання на грип А7 зумовлює крововиливи в серозних покри­вах, паренхіматозних органах, скелетних м'язах, травному каналі. Характерні некротичні ураження селезінки, печінки, нирок. Оболон­ки головного мозку гіперемійовані, набряклі, під твердою мозковою оболонкою виявляються дифузні крововиливи, іноді осередки некрозу. Захворювання на грип А5 супроводжується катаральним синуситом, ринітом, трахеїтом, фарингітом, інтерстиціальною пневмонією, бронхітом, перикардитом. В окремих випадках спостерігають ура­ження яйцепроводів та яєчників. Вірус грипу А6 спричинює гастроентерити, крововиливи в травно­му каналі, перитоніти, глибокі виразки в тонкому відділі кишок, пе­реважно в дванадцятипалій кишці. Під кутикулою м'язового шлунка виявляються смугасті крововиливи, кутикула знімається дуже важко. Зоб переповнений водянистим вмістом. Селезінка анемічна, печінка, нирки, серозні оболонки кишок у стані застійної гіперемії, яйцеві фо­лікули деформовані, розм'якшені, з крововиливами та гематомами.

Діагноз ґрунтується на підставі аналізу епізоотологічних даних, клінічних ознак хвороби, патологоанатомічних змін та результатів лабораторних досліджень.

Лабораторна діагностика. Включає вірусологічні дослідження патологічного матеріалу, відібраного в гостру стадію хвороби, про­ведення біопроби на курчатах, а також дослідження парних сирова­ток крові з інтервалом 5-7 діб. Для ретроспективної діагностики проводять серологічні дослідження сироваток крові перехворілої птиці. В лабораторію для зажиттєвого діагнозу направляють змиви з носоглотки й клоаки; після загибелі — цілі трупики або трахею, легені, печінку, головний мозок, повітроносні мішки, кишки. Індикацію вірусу в патологічному матеріалі проводять за ЦПД в зара­женій культурі клітин фібробластів курячого ембріона або за РІФ, РГА з 1 %-ю суспензією еритроцитів курей. Одночасно здійснюють цитоскопію тонких мазків-відбитків зі слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, забарвлених за методом Романовського, Пігаревського чи Биковського. В позитивних випадках у досліджуваних препаратах чітко виявляються цитоплазматичні тільця-включення фіолетового або яскраво-червоного кольору. У лабораторній практи­ці для індикації вірусу грипу в мазках з різних тканин, інкубацій­них яєць, заражених курячих ембріонів та клітинних культур часто використовують реакцію імунофлуоресценції, за допомогою якої ві­русний антиген виявляється навіть тоді, коли виділити збудник з уражених тканин не вдається. Для ізоляції вірусу грипу використо­вують 9 - 11 - денні курячі ембріони, яким патологічний матеріал вводять в алантоїсну або амніотичну порожнину. Усі підтипи вірусу, за винятком А6, спричинюють загибель куря­чих ембріонів через 26 - 36 год. Ідентифікацію ізольованого вірусу грипу проводять за РЗГА з навколоплідною рідиною інфікованих ку­рячих ембріонів. Репродукція вірусу грипу птиці в культурах клітин можлива лише після 2-5 попередніх пасажів у курячих ембріонах, ЦПД визначається через 24 - 28 год за допомогою РГА та РГАд. При проведенні біопроби суспензію патологічного матеріалу вво­дять 2 - 3-місячним курчатам підшкірно або внутрішньом'язово. За наявності вірусу грипу птиці підтипів А1, А7, А5 заражені курчата гинуть через 36 - 72 год. Серологічну діагностику грипу птиці про­водять за РТГА відомими вірусними антигенами грипу птиці, а та­кож з місцевими штамами. Результати досліджень вважають пози­тивними у разі збільшення титру сироваток у другій пробі, відібра­ної через 10 діб з початку хвороби, не менш ніж у 4 рази.

Диференціальна діагностика. Передбачає виключення хворо­би Ньюкасла, інфекційного бронхіту птиці, інфекційного ларинго­трахеїту птиці, респіраторного мікоплазмозу птиці. Для цього пере­дусім використовують діагностичний набір вірусних антигенів та відповідних специфічних антисироваток. Під час хвороби Ньюкасла дуже часто спостерігається пронос, майже ніколи не буває набряків підшкірної клітковини. У товстому відділі кишок виявляють фібринозні нашарування, виразки, що є характерним тільки для цієї хвороби. Селезінка й печінка не мають видимих па­тологічних змін. Гіперімунна сироватка проти вірусу хвороби Нью­касла аглютинує тільки оброблені гомологічним вірусом еритроци­ти і не аглютинує еритроцити, сенсибілізовані вірусом грипу птиці. Інфекційний бронхіт проходить ензоотично, хворіють в основному курчата, летальність невисока. Інфекційний ларинготрахеїт відрізняється від грипу птиці чітко вираженими симптомами ураження органів дихання, відсутністю РГА із суспензіею патологічного матеріалу від хворої птиці і з навколоплідною рідиною інфікованих курячих ембріонів. Вірус інфекційного бронхі­ту зумовлює типову патологію інфікованих курячих ембріонів, а ві­рус інфекційного ларинготрахеїту — віспоподібні ураження хоріон-алантоїсної оболонки. Респіраторний мікоплазмоз дифе­ренціюють за допомогою спеціальних серологічних реакцій.

Лікування не розроблено.

Імунітет. Після перехворювання на грип не стерильний. Для специфічної профілактики використовують атенуйовані або інакти-вовані вакцини проти того підтипу вірусу грипу птиці, який зумов­лює захворювання. Для профілактичного щеплення проти вірусу грипу А птиці підтипу Н7 N1, який спричинює класичну чуму ку­рей, застосовують живі вакцини з атенуйованих штамів Ру та Р5. З метою профілактики А-грипу птиці, що зумовлюється вірусами під­типів А1 — А8, використовують інактивовану вакцину. Напруже­ність імунітету обов'язково контролюють за РЗГА на 21 - 30-ту добу після щеплення. В разі установлення у 80 % досліджених вакцино­ваних птахів титрів антигемаглютинінів не нижчих ніж 1: 10 іму­нітет вважають достатнім для запобіжної профілактики хвороби.

Профілактика та заходи боротьби. Щоб запобігти занесенню й поширенню збудника хвороби, потрібно ретельно виконувати ве­теринарно-санітарні нормативи щодо утримання і догляду за пти­цею. Особливу увагу слід приділяти ветеринарному нагляду під час завезення яєць для інкубації та курчат тільки з благополучних що­до заразних захворювань господарств, ізольованому їх утриманню, регулярному механічному очищенню пташників та території навко­ло ферми, проведенню поточної дезінфекції. Контролюють також якість дезінфекції транспорту, зворотної тари та безпечність завезе­них кормів. У разі установлення грипу птиці доцільно здійснити забій усієї неблагополучної групи. Тушки хворої й підозрюваної щодо захворю­вання птиці, а також трупи загиблої птиці спалюють. Умовно здоро­ву птицю забивають на м'ясо, тушки проварюють при 100 °С упро­довж 30 хв і реалізують тільки в даному господарстві. Пір'я і пух, отримане від забою умовно здорової птиці, просушують у сушильних установках за температури 85 - 90 °С упродовж 15 хв. Якщо су­шильної установки немає, пух і пір'я дезінфікують у будь-яких при­стосованих місткостях 3 %-м гарячим (45 - 50 °С) розчином форма­льдегіду впродовж 30 хв і потім висушують. У пташниках проводять ретельне механічне очищення, малоцінний дерев'яний інвентар (годівниці, сідала), залишки корму та гній спалюють, а всі примі-щення-пташники й територію навколо них дезінфікують. Для дезінфекції пташників застосовують 3 %-й гарячий (70 - 80 °С) розчин їдкого натру за експозиції 3 год, 1 %-й розчин формальдегіду за експозиції 1 год, прояснений розчин хлорного вапна, що містить З % активного хлору, за експозиції 3 год. Дезінфекцію проводять також аерозолями з 8 - 10 %-го розчину формальдегіду (15 мл/м3) або 20 %-го розчину надоцтової кислоти (20 мл/м3) за експозиції 6 год. В оздоровленому господарстві систематично вибраковують некон­диційну та малопродуктивну птицю. Проводять аерозольну дезін­фекцію приміщень у присутності птиці з використанням високодис­персних аерозолів молочної кислоти або хлорскипидару. Яйця для інкубації завозять із господарств, благополучних щодо грипу. Кож­ну партію вивезеного молодняку вирощують у повністю звільненому від попередньої птиці, очищеному та продезінфікованому примі­щенні, розташованому в благополучному пташнику. Після досяг­нення 45-денного віку курчат щеплюють інактивованою вакциною.

Хвороба Ньюкасла

Хвороба Ньюкасла (Newcastle disease, азійська чума птиці, псевдочума птиці) — гостра висококонтагіозна хвороба птиці ряду курячих, що характеризується вірусемією, явищами геморагічного діатезу, ураженням травного каналу, дихальних органів і централь­ної нервової системи.

Історична довідка. Хворобу вперше встановив у 1926 р. Кране-вельд на о. Ява в Індонезії, де спостерігалось широке охоплення за­хворюванням і масова загибель птиці в 45 місцевостях архіпелагу. В тому ж 1926 р. хвороба спалахнула у Великій Британії, містечку Ньюкаслі, швидко і майже зі 100 %-ю летальністю поширилась в 11 регіонах країни. Була описана під назвою «ньюкаслська хвороба» Т. Дойлем, який виділив збудник хвороби (фільтрівний вірус) і до­вів його відмінність від вірусу чуми птахів. У наступні десятиріччя хвороба Ньюкасла постійно поширювалась на все нові континенти. У 1930 р. спалахи ньюкаслської хвороби були відмічені в Австралії, в 1935 р. — на Африканському материку, у 1938 р. — в США, в 1940 - 1941 pp. — в Італії та Німеччині. В 1940 - 1950 pp. у Західній півкулі спостерігалась пневмоенцефалітна форма хвороби у курчат зі 100 %-ю летальністю. В 1966 - 1973 pp. велогенна вісцеротропна ньюкаслська хвороба, що була спричинена високопатогенними азій­ськими штамами вірусу, зумовила панзоотичне поширення хвороби в Європі та США зі 100 %-ю летальністю птиці. Нині захворювання реєструється в більшості країн світу. В Украї­ні захворювання вперше було виявлене М. І. Горбанем та І. І. Вороніним у Луганській області в 1943 р. Економічні збитки, яких завдає хвороба Ньюкасла, визначаються масовим захворюванням та 90 - 100 %-ю летальністю птиці, зни-женням на 20 - 60 % продуктивності щепленої птиці, а також знач­ними витратами на вжиття заходів щодо її ліквідації та профілак­тики. Складна епізоотична ситуація відносно ньюкаслської хвороби є серйозною перешкодою для обміну генетичним матеріалом свійсь­кої птиці в різних країнах світу.

Збудник хвороби — РНК-геномний вірус із родини Paramyxo-viridae, роду Paramyxovirus, має сферичну або ниткоподібну форму, ікосаедричну симетрію, розмір 120 — 300 нм, вкритий зовнішньою ліпопротеїновою оболонкою, з поверхневими виступами завдовжки 8-10 нм. Вірус локалізується в паренхіматозних органах, головно­му й кістковому мозку, м'язах, трахеальному слизі, тонкому й товс­тому відділах кишок, звідки його можна виділити тільки на початку хвороби. За ступенем вірулентності розрізняють велогенні, високо-патогенні азійські штами вірусу, які в разі експериментального за­раження зумовлюють загибель усієї птиці, мезогенні штами, подібні до вакцинного штаму Н, призводять до летального кінця тільки у курчат до 45 - 60-денного віку і у 25 - 30 % дорослої птиці, а також лентогенні штами (В1, F, La-Sota, Бор 74/ВДНКІ), які зумовлюють легку, або інапарантну, форму хвороби, не призводять до загибелі курчат і курячих ембріонів, їх використовують як вакцину. Вірус ньюкаслської хвороби культивують у курячих ембріонах, у первин­ній культурі фібробластів курячого ембріона, у деяких перещеплю­ваних лініях клітин. Вірус аглютинує еритроцити птиці, людини, миші, морської свинки. Вірус досить стійкий у зовнішньому середовищі: при 18 - 21 °С і вологості повітря 64 - 76 % залишається життєздатним до 50 діб. При інкубації яєць вірус руйнується на поверхні шкаралупи через 21 год, однак усередині яйця не змінює своєї патогенності, спричи­нюючи загибель зародка. В питній воді при 10 - 15 °С зберігається 165 діб, у буферному розчині рН = 7,2 - 320 діб, у заморожених туш­ках — до 6 міс, а при - 20 °С — більше року. Пряме сонячне про­міння вбиває збудник через 48 год, розсіяне світло — через 15 діб. За температури 65 - 75 °С вірус інактивується через 30 хв, при кип'ятінні — миттєво. У пташниках вірус гине влітку через 7 діб, узимку — через 30 діб. Вірус інактивується під дією 0,5 %-го розчи­ну їдкого натру через 20 хв, 1 - 2 %-го розчину формаліну — через 30 хв, 1 %-го розчину лізолу — через 20 хв, 5 %-го розчину карболо­вої кислоти — через 20 хв, 3 %-го розчину хлорного вапна або 4 -5 %-го розчину ксилонафту — за кілька хвилин.

Епізоотологія хвороби. До хвороби Ньюкасла сприйнятлива птиця з ряду курячих — кури всіх порід і будь-якого віку, індики, цесарки, фазани, павичі. Водоплавна птиця не хворіє. Описано ви­падки захворювання людини, яке супроводжувалось кон'юнктиві­том. Джерелом збудника інфекції є хвора птиця, що через 2 доби після зараження і за день до появи клінічних симптомів починає виділяти вірус під час дихання та кашлю з витіканнями з ротової порожнини, фекаліями, яйцями, а також птиці-вірусоносії впродовж 2 — 4 міс після перехворювання. Носіями вірусу можуть бути пасив-ноімунні курчата, інфіковані в перші дні життя, та доросла птиця з низьким імунним фоном. Факторами передавання збудника можуть бути трупи, інкуба­ційні яйця, м'ясо, пір'я, одержані від інфікованої птиці, а також ко­нтаміновані вірусом корми, вода, інвентар, тара, одяг обслуговуючо­го персоналу. Висловлюється припущення про можливість переда­вання вірусу через деяких паразитів (Е. tenella, E. noccatrix, Ascaridiae galli, кокцидії), мух та пташиних кліщів. Вірус заносить­ся у благополучне господарство транспортними засобами, бродячи­ми собаками, дикими птахами, гризунами. Зараження птиці відбу­вається через корми та воду респіраторним і аліментарним шляха­ми при спільному її утриманні з інфікованим поголів'ям, а також через ушкоджені шкірні покриви й слизові оболонки. У разі пер­винного виникнення хвороба Ньюкасла проходить у вигляді епізоо­тії, з гострим перебігом та значним охопленням поголів'я (до 100 %) і високою (до 60 - 90 %) летальністю. Внаслідок значної стійкості збудника в зовнішньому середовищі, постійної персистенції в орга­нізмі недостатньо імунної птиці й пасивноімунних курчат у деяких господарствах хвороба може набувати стаціонарного характеру.

Патогенез. Після проникнення в організм збудник хвороби швидко розмножується в крові, спричинюючи септицемію, інтокси­кацію, крововиливи, набряки. Через 24 - 36 год після зараження вірус виявляється в серці, печінці, селезінці, нирках, головному моз­ку, кишках, шлунку, зумовлюючи дистрофічні та застійні процеси в різних органах і тканинах.

Клінічні ознаки та перебіг хвороби. Залежать від тропізму й вірулентності штаму, що спричинив захворювання, та давності не­благополучного стану господарства щодо хвороби Ньюкасла. У разі захворювання, спричиненого велогенними штамами, відмічається класичний прояв хвороби з одночасним ураженням дихальної, тра­вної та нервової систем і надзвичайно високою летальністю. Мезогенні штами зумовлюють клініку ураження органів дихання і лета­льний кінець у молоді 45 - 60-денного віку. Лентогенні штами віру­су спричинюють незначні зміни в респіраторних та гермінативних шляхах (оофорити, сальпінгіти, зниження несучості). Інкубаційний період триває 2-15 діб. Перебіг хвороби — надгострий, гострий, підгострий та хронічний. У разі первинного виник­нення захворювання швидко охоплює значну кількість поголів'я в стаді і має у курчат надгострий перебіг з летальним кінцем через 1-3 год, у дорослої птиці гострий — 2-3 доби, рідше 4 -7 діб. Спостерігаються висока температура тіла (43 - 44 °С), мля­вість, ціаноз гребеня й сережок, сонливість, втрата апетиту, часто пронос; фекалії водянисті, зеленувато-жовтого кольору, іноді з до­мішкою крові. Хвора птиця довго стоїть або сидить з опущеною го­ловою, напівзаплющеними очима, скуйовдженим пір'ям та звисли­ми крилами, з дзьоба витікає тягучий слиз. Дихання утруднене, з хрипами, птиця дихає з відкритим дзьобом, під час вдиху чути ха­рактерне киркання та хрипи. Розвиваються нервові явища, судоми, порушення координації рухів, повний або частковий параліч ніг і крил, скручування шиї, загинання пальців усередину. Тривалість хвороби — 1-4 доби. Летальність дуже висока — 90 - 100 %.

У стаціонарно неблагополучних господарствах серед щепленої птиці й у пасивноімунних курчат клінічні ознаки хвороби малопо­мітні й нехарактерні, спостерігаються лише серед окремих груп ку­рчат, дуже рідко — у дорослої птиці. Частіше захворюють 20 - 30-денні курчата, коли зникають материнські антитіла і ще не встигає сформуватися післявакцинальний імунітет. У хворих курчат вияв­ляється пригнічення, розлад дихання, птиця витягує шию і відкри­ває дзьоб, чути характерне киркання та хрипи. Спостерігаються ознаки ураження центральної нервової системи: тремор голови, су­доми, паралічі, перекручування шиї, закидання голови набік або на спину. Часто бувають проноси, фекалії пінисті, зеленуватого кольо­ру. В перші 4-5 діб серед курчат відмічається дуже висока леталь­ність. У дорослих курей захворювання триває 2-3 тижні, супрово­джується зниженням несучості на 50 % і більше. Хвора птиця втра­чає апетит, сонлива, пригнічена, іноді виникають нервові явища, з'являється пронос. Летальність незначна.

Патологоанатомічні зміни. При розтині трупів виявляють за­гальний геморагічний діатез, крапчасті крововиливи на епікарді, ендокарді, серцевому м'язі. Характерні добре виражені крововиливи на сосочках залозистого шлунка та геморагії у вигляді «пояска» на слизовій оболонці залозистого шлунка при переході його у м'язовий шлунок. Стінка залозистого шлунка потовщена, сосочки набряклі. Показове також гостре катаральне запалення кишок з численними крововиливами та фібринозно-некротичними нашаруваннями, особ­ливо в дванадцятипалій, прямій, сліпій та товстій кишках. Після знімання фібринозних нашарувань виявляються виразки, що є важ­ливою діагностичною ознакою. Гіперемія, дрібні крапчасті кровови­ливи, а також дифтеритичні плівки виявляються також на слизовій оболонці гортані й трахеї. Легені світло-рожевого кольору, часто з явищами застійної гіперемії й набряку, в повітроносних мішках — накопичення гноєподібної маси.

Діагноз. Установлення діагнозу при характерному перебігу хво­роби Ньюкасла не становить труднощів. Однак у разі спалаху за­хворювання на фоні пасивного або поствакцинального імунітету, а також у стаціонарно неблагополучному господарстві виникає необ­хідність проведення аналізу епізоотичної ситуації, симптомів хвороби й патологоанатомічних змін, виявлених при розтині. Вирішаль­не значення при цьому мають результати лабораторних досліджень.

Лабораторна діагностика. Передбачає виділення вірусу в ку­рячих ембріонах, його індикацію та ідентифікацію за РГА, РЗГА, РЗГАд, РІФ, РН (на курячих ембріонах і в культурі клітин) та ІФА, визначення вірулентності вірусу на курчатах, а також виявлення специфічних антитіл у сироватках крові перехворілих і вакцинова­них курей за РЗГА, РН, РИГА, РДП та ELISA-методом. У лаборато­рію для дослідження направляють у термосі з льодом трупики птиці, загиблої в перші 3-5 діб ензоотії, або голови та внутрішні органи (легені, трахею, селезінку, печінку, нирку), взяті від забитої з діагно­стичною метою птиці в перші дні хвороби. Для ретроспективної діаг­ностики надсилають не менш ніж 25 проб сироваток крові птиці. У лабораторії проводять зараження патологічним матеріалом 9 -11-денних курячих ембріонів, після загибелі яких відбирають на­вколоплідну рідину і досліджують її за РГА з курячими еритроци­тами. Зазвичай польові ізоляти мають низьку гемаглютинувальну активність (1: 16 - 1: 28), а вакцинні штами, навпаки, аглютину­ють еритроцити у високих титрах (1: 256 - 1: 2048). Вірус хвороби Ньюкасла можна виділити також на неімунних 2 - 4-місячних кур­чатах, яким патологічний матеріал інокулюють внутрішньом'язово. У разі появи характерних для хвороби симптомів курчат забивають, відбирають від них проби головного мозку та селезінку для подаль­ших вірусологічних досліджень. Виділені штами вірусу ідентифіку­ють за РЗГА (найбільш високоспецифічна і проста у виконанні), за реакцією нейтралізації в курячих ембріонах та реакцією імунофлу­оресценції. Останній метод використовують також для виявлення вірусного антигену в мазках-відбитках з паренхіматозних органів захворілої або загиблої птиці, а також заражених курячих ембріо­нів.

З метою ідентифікації виділеного вірусу від вакцинних штамів вірусів проводять визначення індексу його внутрішньомозкової ві­рулентності на одноденних курчатах, з'ясування строків загибелі 10-денних курячих ембріонів, інфікованих мінімальною летальною дозою, а також дослідження польового вірусу за реакцією зв'язуван­ня комплементу з високоспецифічними діагностичними сироватками. Серодіагностику і ретроспективну діагностику хвороби Ньюкасла здійснюють шляхом визначення титрів специфічних антитіл за до­помогою реакції затримки гемаглютинації та реакції нейтралізації в парних сироватках крові від одних і тих самих птахів, одержаних на початку хвороби та через 15 - 20 діб після зараження. Антитіла досягають максимальних показників через 25 - 30 діб, а через 8 -12 міс майже не виявляються. Визначення в стаді птиці антигемаг-лютинінів у титрах 1: 1024 - 1: 2048 через 12 - 25 діб після щеп­лення живими вірусвакцинами свідчить про високу реактивність птиці на вакцину. Випадки, коли титри 1: 2048 виявляються в стаді через 4-5 міс після вакцинації, вважають наслідком контакту птиці з вірулентним вірусом або загострення епізоотичної ситуації в стаціо­нарно неблагополучному господарстві.

Диференціальна діагностика. Включає необхідність відрізня­ти ньюкаслську хворобу від грипу, інфекційного ларинготрахеїту, інфекційного бронхіту та пастерельозу. На грип частіше хворіє до­росла птиця, інкубаційний період значно коротший, пронос буває рі­дко, переважають ознаки утрудненого дихання, швидко (через 3-4 доби) настає її загибель. На розтині виявляються характерні набряки в підшкірній клітковині голови, шиї, підгруддя, накопичення значної кількості ексудату в усіх порожнинах тіла та серцевій сорочці. Крово­виливи виявляються переважно в серозних покривах, а ураження травного каналу обмежуються залозистим шлунком і дванадцяти­палою кишкою. В селезінці, печінці, нирках виявляють множинні осередки некрозу. Вирішальне значення мають результати лабора­торних досліджень з використанням стандартних діагностикумів. Інфекційний ларинготрахеїт подібний до хвороби Ньюкасла тільки клінічною ознакою утрудненого дихання, харак­терним є виділення під час кашлю слизу зі згустками крові, патоло­гоанатомічні зміни зовсім різні. При біопробі на курчатах підшкір­на чи внутрішньом'язова інокуляція патологічного матеріалу не спричинює захворювання на ларинготрахеїт.

Інфекційний бронхіт проходить у вигляді ензоотії, час­тіше хворіють курчата до 30-денного віку, захворювання супрово­джується різким набряком та лімфоїдною інфільтрацією слизової оболонки трахеї, а також ураженням нирок і яйцепроводу. Леталь­ність невисока. Остаточний діагноз установлюють на підставі ре­зультатів лабораторних досліджень зі стандартними діагностикумами. Пастерельоз птиці безпомилково встановлюють на під­ставі результатів мікроскопічних, бактеріологічних та біологічних досліджень патологічного матеріалу.

Лікування не проводять. Хвору й підозрювану щодо захворю­вання птицю забивають безкровним методом і спалюють, щоб запо­бігти поширенню збудника інфекції.

Імунітет. Формується після перехворювання або щеплення жи­вими та інактивованими вакцинами. Тривалість і напруження пост-вакцинального імунітету залежать від біологічних властивостей ва­кцинного штаму, віку птиці та способу щеплення. Найчастіше ви­користовують сухі вірусвакцини з лентогенних штамів В1, Ла Сота і Бор 74, які застосовують інтраназально, аерозольно, а також випою­ванням з водою. Для обмеження осередку під час спалаху інфекції, а також у стаціонарно неблагополучних зонах для ревакцинації птиці, раніше щепленої лентогенними штамами, застосовують віру­свакцину з мезогенного штаму Н. Ефективність вакцинації визначають за допомогою контролю динаміки титрів гемаглютинінів у сироватках крові імунізованої птиці. Для цього 25 проб крові з кож­ного пташника досліджують за РЗГА через 12-25 діб після вакци­нації, а потім за кілька днів перед кожним наступним щепленням. Вакцинацію вважають ефективною, якщо в більш ніж у 80 % проб сироваток крові курчат до 30-денного віку антитіла визначаються в розведенні 1: 8 і вище, у молодняку до 120 діб — 1: 16 і вище, у до­рослих курей — 1: 64 і вище. Менші титри антитіл у щепленої пти­ці свідчать про необхідність проведення ревакцинації.

Профілактика та заходи боротьби. Щоб запобігти занесенню й виникненню хвороби Ньюкасла, слід дотримуватись зооветеринар­них правил комплектування та утримання птиці в кожному госпо­дарстві, звертаючи особливу увагу на обов'язковість завезення ззов­ні інкубаційного яйця та курчат тільки з благополучних щодо інфек­ційних захворювань племінних ферм. Потрібно налагодити надійну систему дезінфекції транспортних засобів та оборотної тари для пе­ревезення птиці, пташиного м'яса та яєць, які можуть сприяти зане­сенню збудника інфекції в благополучні господарства. В роботі будь-якого птахівничого господарства має здійснюватись режим підприємства закритого типу з відповідними ветеринарно-санітар­ними об'єктами (дезбар'єри, ветсанблок, дезінфекційний майдан­чик, ізолятори), огородженням території та забороною допуску сто­ронніх осіб. У нещодавно оздоровлених та загрозливих щодо хворо­би Ньюкасла господарствах проводять запобіжне щеплення всієї птиці. Вибір вакцини та схеми імунізації визначають залежно від епізоотичної ситуації, біологічних характеристик препаратів та по­казників імунологічного стану птиці. У разі появи хвороби Ньюкасла господарство оголошують неблаго­получним і карантинують. У карантинованих птахофермах і населе­них пунктах забороняється випускати з приміщень птицю, вивезення та ввезення птиці, заготівля й торгівля птицею та продуктами птахівництва. Хвору й підозрювану щодо захворювання птицю забивають безкровним способом, трупи знищують спалюванням. Клінічно здорову птицю забивають на м'ясо, яке проварюють упродовж 30 хв і реалізу­ють для харчування всередині господарства. Пір'я, пух і внутрішні ор­гани забитої птиці спалюють. Пташники та вигули, де утримували хвору птицю, ретельно очищають і дезінфікують. Усю птицю благо­получних приміщень неблагополучного господарства та населеного пункту загрозливої зони вакцинують проти хвороби Ньюкасла.

Карантин з неблагополучного господарства знімають через 30 діб після останнього випадку захворювання та забою хворої птиці, про­ведення остаточної дезінфекції приміщень та виробничої території, а також інших ветеринарно-санітарних заходів, передбачених чинною інструкцією. Дезінфекцію пташників, вигульних двориків, допоміжних при­міщень здійснюють 2-3 %-ми розчинами гідроксиду натрію чи 3 %-м розчином хлорного вапна впродовж 48 год. Годівниці, залишки кор­му, гній, підстилку, сідала та малоцінний дерев'яний інвентар спа­люють, а металевий знешкоджують окропом. Остаточну дезінфек­цію здійснюють аерозольно формаліном або сумішшю формаліну й ксилонафту (3: 1). У стаціонарно неблагополучних зонах проводять планові щеп­лення з урахуванням наявності пасивного імунітету. Титри пасив­них антитіл за РЗГА у вилуплених курчат поступово знижуються і повністю зникають до 21 - 28-ї доби. Тому оптимальним терміном для першої вакцинації вважають 10 - 14-ту добу, для ревакцинації — 5 - 6-й тиждень. Кращих результатів досягають у разі аерозольної вакцинації в 10-денному та 5 — 8-тижневому віці. Аерозольна вакци­нація дозволяється лише в стадах, благополучних щодо респіратор­них захворювань вірусної чи бактеріальної етіології. Перспективним напрямом у розробці оптимальних схем імуніза­ції курчат проти хвороби Ньюкасла вважається комбіноване щеп­лення птиці спочатку живою, а через 3 тижні інактивованою вак­циною. Бройлерів імунізують внутрішньом'язовим введенням живої вакцини В1, адсорбованої на ГОА. У разі первинного виникнення хвороби Ньюкасла в раніше благополучній зоні всю птицю знищу­ють, вживають заходів для повної ліквідації збудника хвороби в зо­внішньому середовищі. Карантин у таких випадках знімають через 5 діб після остаточної дезінфекції.


Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 819 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.015 сек.)