АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Вірусний синусит каченят

Прочитайте:
  1. Антибиотики при обострении бронхиальной астмы используются по строгим показаниям: пневмония или обострения очагов хронической инфекции (синуситы).
  2. Бактериальный негнойный синусит.
  3. Вірусний гепатит D (дельта-гепатит)
  4. Вірусний гепатит G
  5. Вірусний гепатит А
  6. Вірусний гепатит В
  7. Вірусний гепатит В
  8. Вірусний гепатит В ( сиворотковий)
  9. ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ Д
  10. Вірусний гепатит каченят

Вірусний синусит каченят (Sinusitis infectiosa anaticularum, грип каченят) — висококонтагіозна хвороба, що характеризується ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та підоч­ного синуса.

Історична довідка. Захворювання вперше встановили Уолкнер і Баністер у 1953 р. в Канаді, потім Фагей у 1955 р. в США. У 1957 р. І. М. Дорошко та М. Т. Прокоф'єва описали вірусний синусит каченят в Україні. Нині хвороба реєструється в США, Індії, Канаді, а також на Європейському континенті. Економічні збитки, яких завдає вірусний синусит, зумовлюються високою летальністю серед каченят (до 80 %), різким відставанням перехворілого молодняку в розвитку, затратами на проведення заходів щодо ліквідації ін­фекції.

Збудник хвороби — РНК-вірус з родини Orthomyxoviridae, ро­ду Influenza virus, типу А. Віріони сферичної форми, діаметром 80 - 120 нм. На основі наявності поверхневих Н-антигенів і N-нейра-мінідази віруси грипу А розподілено на 13 підтипів, з них підтипи А1, А2, A3, А4 та А6 викликають захворювання у качок. Вірус сину-ситу каченят міститься в ексудаті гортані, підочних синусів, слизо­вій оболонці повітроносних шляхів, носа, легень, трахеї. У паренхі­матозних органах збудник не виявлено. Вірус добре зберігається в ліофілізованому стані та за низьких температур. При мінус 4 - 15 °С в алантоїсній рідині зберігає свою життєздатність упродовж цілого року. Інактивується при 56 °С і 60 °С через 20 хв, при 37 °С — через 48 год. Сонячне проміння зне­шкоджує вірус за 55 год, розсіяне світло — упродовж 13 діб. Вірус швидко гине під дією 3 %-го розчину їдкого натру, 3-5 %-ї емульсії креоліну, 5 %-го розчину фенолу. Віруси грипу каченят добре культивуються в 9 - 11-денних куря­чих, а також у 14 - 15-денних качиних ембріонах. Зараження в алантоїсну або амніотичну порожнину спричинює загибель інфіко­ваних ембріонів упродовж 40 - 72 год. Вірус у високих титрах нако­пичується в навколоплідній рідині ембріонів, оболонках, легенях, головному мозку, виявляє чітку гемаглютинувальну активність що­до еритроцитів курей, качок, голубів, гусей, індиків, морських сви­нок і людини О-групи.

Епізоотологія хвороби. На вірусний синусит хворіють каче­нята в перші 30 діб життя, рідко — старшого віку. Дорослі качки не хворіють. Джерелом збудника інфекції є хворі та перехворілі каченята, що впродовж перших двох тижнів після зараження ви­діляють вірус з носовими витіканнями, слиною та фекаліями. За­раження відбувається в основному респіраторним шляхом, хоча можливе й аліментарне інфікування через контаміновані вірусом корми, воду, підстилку та різний інвентар. Доведено передавання збудника з яйцями. У разі первинного спалаху інфекції захворювання уражує до 90 % сприйнятливих каченят. Особливо тяжкий перебіг хвороби в ослаблених пташенят за неповноцінної годівлі та несприятливих умов скупченого утримання в сирих приміщеннях у холодні періоди року. Ускладнення вірусного синуситу секундарною мікрофлорою призводить до дуже високої летальності — 40 — 80 %.

Патогенез. Хвороба розвивається за типом звичайних респіра­торних інфекцій. Розмноження вірусу в епітелії дихальних шляхів спричинює катарально-фібринозне запалення слизових оболонок і зумовлює відповідний симптомокомплекс хвороби.

Клінічні ознаки та перебіг хвороби. Інкубаційний період триває 4-10 діб і більше. Перебіг хвороби гострий або хронічний. За гострого перебігу у каченят спостерігаються слабкість, при­гніченість, зниження апетиту, чхання, виділення з носових пазух спочат прозорого, а згодом каламутного клейкого ексудату, який підсихає і закупорює носові ходи. Дихання утруднене, каченята тяж­ко дихають з відкритим дзьобом, розвивається кон'юнктивіт, сльозо­теча, склеювання повік, кератит, іноді судоми. Тривалість хворо­би —1-3 доби. За хронічного перебігу хворі каченята кволі, відстають у розвитку, погано поїдають корми. В підочних синусах накопичуєть­ся серозний ексудат, а згодом фібринозно-казеозні маси, навколо очей утворюються довготривалі набряки, змінюється конфігурація голови, іноді настає атрофія очного яблука. Тривалість хвороби — до 2 - 5 міс.

Патологоанатомічні зміни. Виявляють переважно у верхніх дихальних шляхах: гіперемію, набряк, наявність серозного чи сли­зового ексудату, нерідко з домішкою фібрину, та інші запальні змі­ни слизової оболонки носа, підочного синуса, кон'юнктиви. При хро­нічному вірусному синуситі спостерігають потовщення слизової обо­лонки носової порожнини, підочного синуса та повітроносних міш­ків, накопичення на їх поверхні фібринозного ексудату, фібриноз­них плівок. Фібринозні нальоти можуть виявлятись також на пери­карді та в печінці. В разі ускладнення вірусного синуситу сальмо­нельозом або колібактеріозом виявляються характерні для цих ін­фекцій патологоанатомічні зміни.

Діагноз установлюють на підставі епізоотологічних даних, клі­нічної картини, патологоанатомічних змін та результатів лабора­торних досліджень.

Лабораторна діагностика. Включає виділення вірусу з пато­логічного матеріалу та його ідентифікацію за допомогою реакції за­тримки гемаглютинації (РЗГА), проведення біопроби на 5 - 8-денних каченятах, виявлення специфічних антитіл у сироватках крові за РЗГА або за реакцією нейтралізації (ретроспективна діагности­ка). У разі появи підозри щодо ускладнення захворювання секун­дарною мікрофлорою здійснюють бактеріологічні дослідження та встановлюють чутливість виявлених мікроорганізмів до антибіо­тиків. У лабораторію для дослідження направляють 5-10 клінічно хворих каченят, а від щойно загиблих чи забитих на початковій стадії хвороби каченят беруть слизові оболонки носа і трахеї, підочні синуси, легені, селезінку, печінку, головний мозок. Для сероло­гічних досліджень надсилають парні сироватки крові. Патологіч­ний матеріал, узятий від загиблих каченят, вміщують у термос з льодом і доставляють не пізніше ніж через 10-12 год з моменту їх загибелі. Для виділення вірусу патологічний матеріал (зскрібки зі слизо­вої оболонки носа і трахеї, ексудат підочних синусів) після відповід­ної підготовки інокулюють в алантоїсну порожнину або на хоріоналантоїсну оболонку 9 - 11-денних курячих чи 14 - 15-денних ка­чиних ембріонів. Через 48 - 72 год після зараження настає загибель 40 - 90 % інфікованих ембріонів, у яких вірус у досить високих тит­рах виявляється в навколоплідній рідині, оболонках, легенях, моз­ку. Ідентифікацію збудника проводять за РЗГА з набором еталон­них штамоспецифічних грипозних сироваток, а в контролі для ди­ференціальної діагностики використовують сироватки крові проти вірусу хвороби Ньюкасла. Результати РЗГА вважають позитивними, якщо специфічна си­роватка гальмує гемаглютинувальну активність досліджуваного вірусу не менш ніж на 1/4 — 1/8 її гомологічного титру. В сумнівних випадках ставлять біопробу на 5 - 8-денних каченятах, яких зара­жають патологічним матеріалом інтраназально. У разі наявності вірусу через 5-8 діб у заражених каченят з'являються характерні ознаки вірусного синуситу: виділення з носових ходів, кон'юнктивіт, утруднене дихання, підочні набряки, іноді діарея, судоми, паралічі. З метою визначення антитіл проти вірусу грипу різних серологіч­них підтипів проводять дослідження парних сироваток крові за РЗГА з діагностичними наборами, які випускає біологічна промис­ловість. Якщо титр антитіл у другій пробі, відібраній через 10 - 14 діб після захворювання, перевищує не менш ніж у 4 рази титр ан­титіл щодо того самого типу вірусу в першій пробі, результати РЗГА вважають позитивними, що є підставою для встановлення діагнозу на вірусний синусит каченят.

Диференціальна діагностика. Передбачає необхідність ви­ключення сальмонельозу, вірусного гепатиту каченят та гіповітамі­нозу А, що можна здійснити тільки за допомогою лабораторних до­сліджень. При сальмонельозі з патологічного матеріалу ви­діляється культура сальмонел, які спричинюють у каченят само­стійну хворобу або ускладнюють перебіг вірусного синуситу. Ві­русний гепатит каченят має гострий перебіг, супроводжується судомами, порушенням координації рухів, синюшністю слизових оболонок, плямистими крововиливами в печінці, високою, майже 100 %-ю летальністю. Методом імунофлуоресценції вірус гепатиту виявляється у клітинах цитоплазми курячих ембріонів уже через З год після їх зараження патологічним матеріалом, узятим від хворих каченят. На відмінність від вірусного синуситу, гіповітаміноз А характеризується специфічними змінами в стравоході та відсутні­стю нападів задухи. Не спостерігається характерного запального ураження слизових оболонок дихальних шляхів та підочного сину­са. Результати вірусологічних досліджень патологічного матеріалу негативні, в сироватках крові не виявляються вірусспецифічні ан­титіла.

Лікування. Специфічних методів лікування не розроблено. Ре­комендується додавання до питної води йодистих препаратів (1: 10 000) упродовж 5 діб, а в разі ускладнення хвороби секундар­ною мікрофлорою — застосування антибіотиків та сульфаніламід­них препаратів.

Імунітет. Після перехворювання на вірусний синусит формуєть­ся імунітет, тривалість якого не встановлено у зв'язку з розвитком у каченят резистентності до вірусу за віком. Доведено можливість трансоваріального передавання антитіл після імунізації качок ате-нуйованим вірусом.

Профілактика та заходи боротьби. Специфічної профілак­тики не розроблено. Щоб запобігти занесенню збудника інфекції в благополучні господарства, не можна допускати завезення каче­нят та інкубаційних яєць з неблагополучних щодо вірусного сину­ситу господарств. Новоприбулих каченят розміщують ізольовано, в сухих, добре провітрюваних приміщеннях з підстилкою. В теплу пору року за температури не менш ніж 15 - 20 °С каченят з 7 - 10-денного віку випускають на сухий вигул. На водяний вигул каче­нят випускають з 15 - 20-денного віку за температури води не ни­жче 15 °С. Яйця качок на 1-шу та 13-ту добу після закладання в інкубатор дворазово дезінфікують парою формальдегіду. Не допу­скається перетримування каченят в інкубаторі. Після виведення кожної партії каченят інкубатори очищають і дезінфікують. Пта­шники ретельно готують до приймання нової партії каченят, під­логу посилають хлорним вапном з розрахунку 0,2 кг на 1 м2. У по­рядку загальнопрофілактичних заходів каченят потрібно забезпе­чити повноцінним і різноманітним кормом, додержуватись норма­льної щільності посадки каченят, певного режиму температури та вологості повітря в приміщеннях. У разі встановлення захворювання птахоферму оголошують не­благополучною щодо вірусного синуситу каченят і запроваджують обмеження. Забороняється вивезення в інші господарства інкуба­ційних яєць, каченят та дорослих качок. Хворих каченят щодня ви­діляють і ізолюють, решту утримують під постійним контролем. Пі­сля припинення захворювання всю птицю з неблагополучного пта­шника вирощують і здають на забій. Приміщення, обладнання, ін­вентар і територію, яку займають качки, очищають і дезінфікують. Обмеження з птахогосподарства знімають через ЗО діб після лікві­дації неблагополучної птиці та проведення остаточної дезінфекції. Найефективнішим методом ліквідації вірусного синуситу каченят є повна заміна репродуктивного поголів'я качками з благополучного господарства, ізольоване вирощування вилуплених каченят у бла­гополучних пташниках.

Інфекційний бронхіт

Інфекційний бронхіт (Bronchitis infectiosa) — гостра високо­контагіозна хвороба птиці, що характеризується ураженням органів дихання у курчат, репродуктивних органів з тривалим зниженням несучості у дорослих курей.

Історична довідка. Хворобу вперше описали Шалк і Хафн у США в 1931 р. Збудник хвороби виділили Біч і Шалк у 1936 р. Інфе­кційний бронхіт має значне поширення в багатьої країнах Європи та Америки з розвиненим птахівництвом. У колишньому Радянсь­кому Союзі хворобу вперше діагностував у 1946 р. П. М. Сопіков се­ред курчат, виведених з імпортованих яєць. Економічні збитки зу­мовлюються масовою загибеллю курчат, зниженням або повною втратою несучості у курей, вибраковуванням непродуктивної птиці.

Збудник хвороби — РНК-геномний вірус з родини Coronavi-ridae, роду Coronavirus. Віріони сферичної форми, діаметром 65 -135 нм, вкриті ліпопротеїновою оболонкою з булавоподібними відро­стками завдовжки до 20 нм, що утворюють «сонячну корону». Установлено 7 серотипів вірусу, які різняться між собою за анти­генними та імунологічними властивостями. Вірус інфекційного бронхіту репродукується у 8 - 10-денних курячих ембріонах після зараження в алантоїсну порожнину чи на хоріоналантоїсну оболон­ку. Розмножується в первинних культурах клітин нирок, легень або фібробластів курячого ембріона лише після попередньої адаптації (6 - 10 пасажів). Адаптовані до курячих ембріонів штами вірусу ін­фекційного бронхіту спричинюють ЦПД через 24 год. Стійкість вірусу незначна. В алантоїсній рідині курячого ембріо­на зберігається при 37 °С упродовж 10 діб, при 20 - 30 °С — впро­довж 24 діб, у консервованих гліцерином тканинах при 4 °С — 80 діб. У пташниках залишається життєздатним навесні 6-11 діб, влітку — 4-7 діб, узимку — 13-21 добу. За низьких температур надовго консервується, при мінус 30 °С не змінюється впродовж 17 років, у ліофілізованому стані — 24 роки. Інактивується при 37 °С через 9-30 год, при 56 °С — через 30 хв. Швидко гине під дією 2 %-го розчину формаліну, 3 %-го розчину їдкого натру, 70 %-го етилового спирту, заморожування й розморожування на вірус не впливають.

Епізоотологія хвороби. До інфекційного бронхіту сприйнятли­ві кури будь-якого віку, однак найчутливіші курчата віком до 30 діб. Джерелом збудника інфекції є хвора та перехворіла птиця, яка ви­діляє вірус з витіканнями з носа, очей, з фекаліями, яйцями. Вірусо-носійство та виділення вірусу перехворілою птицею триває до 105 діб. Факторами передавання збудника можуть бути синантропні птахи, загибла птиця, контаміноване вірусом повітря, корми, а також транспортні засоби, тара, взуття та одяг обслуговуючого персоналу. Доведено можливість трансоваріального передавання збудника. Появі хвороби та її поширенню сприяє скупчене утримання курчат, переохолодження, недостатня вентиляція, неповноцінні корми, не­стача вітамінів. Зараження птиці відбувається аерогенним шляхом, можливо, перорально, а також трансоваріально. Епізоотологічною особливістю інфекційного бронхіту є швидке й значне поширення в стаді. Спочатку захворюють курчата, потім молода й доросла птиця. Упродовж 1-4 тижнів хвороба охоплює майже все стадо, особливо в разі великого скупчення та незадовільного мікроклімату. Нерідко господарства стають стаціонарно неблагополучними щодо інфек­ційного бронхіту, що супроводжується періодичними спалахами хвороби серед курчат 30-денного віку після зникнення у них мате­ринських антитіл. У курчат ЗО - 60-денного віку інфекційний брон­хіт часто ускладнюється колібактеріозом або мікоплазмозом. Лета­льність серед курчат до 30-денного віку може сягати 100 %, у молод­няку 2 - 3-місячного віку — 90 % (частіше 10 - 35 %).

Патогенез. Вірус інфекційного бронхіту після проникнення в організм сприйнятливої птиці уражає насамперед епітеліальні клі­тини слизової оболонки трахеї та бронхів, спричинюючи в них ди­строфічні й запальні зміни. Розвиток інфекційного процесу під час цієї хвороби супроводжується віремією і локалізацією збудника в лейкоцитах та еритроцитах. З форменими елементами крові вірус проникає в легені, селезінку, нирки, яєчники, зумовлюючи в них некродистрофічні зміни та порушення функцій.

Клінічні ознаки та перебіг хвороби. Інкубаційний період триває 2-3 доби. Перебіг хвороби гострий і хронічний. Розрізняють респіраторну, нефрозо-нефритну та безсимптомну форми хвороби. Клінічні ознаки інфекційного бронхіту залежать від віку захворілої птиці, умов утримання й годівлі, а також вірулентності збудника. Найтяжче хворіють курчата 20 - 30-денного віку, однак перебіг хвороби може бути тяжким і в 1 - 3-денних курчат. За гострого перебігу хвороба проявляється в респіраторній формі. Спосте­рігаються пригніченість, сонливість, носові виділення, часте та ури­вчасте дихання з відкритим дзьобом. У хворої птиці крила опущені, пір'я настовбурчене. Виявляються кон'юнктивіти, риніти, синусити, набряки підочних синусів. Тривалість хвороби — 2-3 тижні. Птиця після видужування дуже повільно набирає масу. Встановлено, що перехворювання на інфекційний бронхіт курчат віком до 15 діб призводить до необоротних порушень їх репродуктивних шляхів і позначається на продуктивності впродовж усього періоду несучості. Летальність у разі гострого перебігу може сягати 100 %. В разі за­раження птиці нефрогенними штамами вірусу інфекційного брон­хіту спостерігається нефрозно-нефритна форма хвороби з ураженням нирок і сечоводу. Перебіг цього захворювання завжди гострий. Виявляється сильна депресія, діарея з домішкою уратів. Летальність птиці за цієї форми хвороби становить 57 - 70 %. Хронічний перебіг спостерігається у курчат ЗО - 60-денного віку. Клінічні ознаки виражені слабко, відмічається лише утрудне­не дихання й носові виділення. Хвороба часто ускладнюється колі­бактеріозом або мікоплазмозом. Летальність становить 10 - 35 %.У дорослих курей віком понад 6 міс хвороба протікає у безсим -птомній формі. Проте несучість знижується на 20 - 40 %, іноді зовсім припиняється. Яйця дуже дрібні, мають тонку шорстку шка­ралупу, малу масу, не придатні для інкубації.

Патологоанатомічні зміни. Виявляються у верхніх дихальних шляхах, кон'юнктиві, яєчниках та яйцепроводах, які гіперемійова-ні, набряклі, вкриті крововиливами, серозним або катаральним ек­судатом. У бронхах визначаються фібринозні нашарування, в леге­нях — застійна гіперемія і набряк, навколо бронхів — щільні та гіперемійовані осередки запального характеру. У дорослих перехво­рілих курей в яєчниках та яйцепроводах спостерігаються осередки хронічного запалення, атрофія яйцевих фолікулів, зменшення про­світу яйцепроводів.

Діагноз ґрунтується на аналізі епізоотологічних даних, клініч­них ознак хвороби, патологоанатомічних змін та результатів лабо­раторних досліджень.

Лабораторна діагностика. Включає виділення та ідентифіка­цію вірусу на курячих ембріонах, дослідження парних сироваток кро­ві хворої та перехворілої птиці, проведення біопроби на 10 - 25-денних курчатах. У лабораторію для дослідження направляють 5 -10 клінічно хворих курчат, а також по 5 мл крові, взятої на 14-ту та 28-му добу захворювання не менш ніж від 15-25 хворих та перехво­рілих курей.Сироватки крові досліджують за допомогою реакції нейтралізації з еталонними, адаптованими до курячих ембріонів вірусними шта­мами, а також за реакцією дифузної преципітації. Серологічні дослі­дження дають змогу швидко встановити діагноз, визначити ступінь поширення інфекції в господарстві. Для вірусологічних досліджень від забитих хворих курчат відби­рають легені, бронхи, гортань, трахею, нирки і використовують їх для виділення вірусу на курячих ембріонах та проведення біопроби. Піс­ля відповідної підготовки патологічний матеріал інокулюють в алан-тоїсну порожнину 8 — 10-денних курячих ембріонів. Через 3-4 доби після зараження третину курячих ембріонів охолоджують при 4 °С, відбирають від них алантоїсну рідину та хоріоналантоїсну оболонку, які використовують для наступних пасажів. Решту ембріонів на 7 -8-му добу після зараження досліджують з метою виявлення харак­терних макроскопічних змін — «карликовості» ембріонів: маса 8 -14 г замість 35 г), зморщування, перекручування шиї, приклеюван­ня лапок до голови, згортання в клубок, потовщення амніона, утво­рення на поверхні оболонки фібринозних плівок. Для індикації вірусу навколоплідну рідину досліджують за РГА з 1 %-ю суспензією курячих еритроцитів. З метою ідентифікації та серотипування виділеного вірусу використовують найчастіше РЗГА та РН на курячих ембріонах.

Біопробу проводять на 10 - 25-денних курчатах з благополучних щодо інфекційного бронхіту господарств. Досліджуваний патологіч­ний матеріал у дозі 0,2 - 0,3 мл вводять курчатам інтратрахеально. Одночасно для контролю заражають перехворілих на інфекційний бронхіт курчат. За наявності вірусу перші ознаки хвороби спостері­гаються у піддослідних курчат вже через 18 - 36 год після заражен­ня: серозні виділення з носа, хрипи, кашель, пригнічення, сонли­вість. Захворює від 10 до 100 % інфікованих курчат, загиблих серед них може й не бути. Через 7 діб курчат розтинають для з'ясування патологоанатомічних змін. Виявлення характерних патологоанато­мічних змін в органах дихання дають підставу для встановлення попереднього діагнозу.

Диференціальна діагностика. Передбачає виключення інфек­ційного ларинготрахеїту, респіраторного мікоплазмозу, ньюкаслської хвороби, атипової форми віспи. До інфекційного ла­ринготрахеїту сприйнятливі курчата віком понад 1 міс, ха­рактерні утворення геморагічних пробок у трахеї, казеозних мас у кон'юнктивальному мішку. Не буває уражень нирок та яйце­проводу. При розмноженні в курячих ембріонах виявляються осере­дки некрозу на хоріон-алантоїсній оболонці. Респіраторний мікоплазмоз дуже повільно поширюється, має переважно під­гострий або хронічний перебіг, спочатку захворюють курчата 1 - 1,5-місячного, а згодом — молоді кури 5 - 6-місячного віку. Ура­ження респіраторних органів супроводжується запаленням повітро­носних мішків і пневмонією. При мікоплазмозі можуть спостеріга­тися нервові явища. Вирішальне значення для встановлення діаг­нозу мають результати лабораторних досліджень (виділення збуд­ника хвороби, позитивні результати біопроби та серологічних дослі­джень). До хвороби Ньюкасла сприйнятливі кури незалежно від ві­ку. Крім ураження респіраторних шляхів спостерігаються нервові явища, виразково-некротичне запалення травного каналу. Біопроба на курчатах, а також результати РТГА і РН зі специфічними сироват­ками дають можливість надійно диференціювати хворобу Ньюкасла від інфекційного бронхіту. Атипова форма віспи характери­зується кон'юнктивітом, дифтеритичними нальотами на слизовій обо­лонці ротової порожнини і в кутках рота. За результатами біопроби виявляють типовий віспяний фолікуліт, мікроскопічним досліджен­ням установлюють елементарні тільця, що є незаперечним доказом наявності цієї хвороби.

Лікування не проводиться у зв'язку із загрозою значного поши­рення хвороби. Усіх хворих та підозрюваних щодо захворювання на інфекційний бронхіт курей забивають.

Імунітет. Після перехворювання птиця набуває імунітету проти гомологічного серотипу вірусу терміном на один рік, який трансова­ріально передається потомству. Для специфічної профілактики ін­фекційного бронхіту використовують живу атенуйовану вірусвак­цину.

Профілактика та заходи боротьби. Передбачають завезення курчат та інкубаційних яєць тільки з благополучних птахоферм, від серонегативних курей. Важливим заходом профілактики інфекцій­ного бронхіту є забезпечення птиці повноцінними раціонами, доде­ржання в пташниках належного ветеринарно-санітарного стану, своєчасне проведення профілактичної дезінфекції. Приміщення пе­ред посадкою птиці дезінфікують 1 %-м розчином формальдегіду, 2 %-м розчином їдкого натру, хлорним вапном, що містить 2 % акти­вного хлору. Для дезінфекції пташників у присутності птиці вико­ристовують аерозолі молочної кислоти, 20 %-го водного розчину резо­рцину або триетиленгліколю з розрахунку 0,025 г препарату на 1 м3 повітря 2-3 рази на день з інтервалом 2 год. Швидкість розпилю­вання не повинна перевищувати 15-20 мл за хвилину. У разі появи інфекційного бронхіту птахоферму оголошують не­благополучною щодо цієї хвороби, у ній запроваджують обмеження. Забороняється вивезення яєць, ембріонів та живої птиці, перемі­щення птиці, інвентарю, обслуговуючого персоналу, поєднання птиці різних вікових груп, комплектування стада перехворілою птицею. Якщо хвороба виникла тільки в одному пташнику, всю хво­ру, слабку та некондиційну птицю забивають на санітарній бойні, знищують або утилізують. Усю умовно здорову птицю забивають і використовують для харчування після проварювання. Реалізацію яєць здійснюють після дезінфекції парою формальдегіду. У разі епі­зоотичного спалаху хвороби відразу в багатьох пташниках прово­дять систематичне вибракування та забій хворої й слабкої птиці на санітарній бойні з наступною переробкою на м'ясо-кісткове борошно. За наявності вакцини всю умовно здорову птицю щеплюють. Після ліквідації захворювання та закінчення продуктивного пе­ріоду птицю здають на забій. У пташниках, інкубаторах, допоміж­них приміщеннях проводять ретельне очищення та дезінфекцію 2 %-м гарячим розчином їдкого натру за експозиції 2 год, а також території — 3 %-м розчином їдкого натру з добавлянням 1 %-го роз­чину формаліну. Поточну дезінфекцію пташників здійснюють через кожні 5 діб у присутності птиці розчинами гіпохлориту натрію, що містить 2 % активного хлору (0,5 мл на 1 м3 приміщення, експозиція 15 хв), або хлорскипидаром (для молодняку на 1 м3 приміщення використовують 1 г хлорного вапна, 0,1 мл скипидару, експозиція 7 хв, для дорослої птиці — 2 г хлорного вапна, 0,2 мл скипидару, експозиція 15 хв). Обмеження щодо інфекційного бронхіту курей знімають з госпо­дарства через 3 міс після останнього випадку виділення хворої пти­ці. Перед зняттям обмежень проводять ретельне очищення та оста­точну дезінфекцію приміщень, вигулів, обладнання.


Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 1005 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.006 сек.)