НЕПРАВИЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ МАТКИ
фізіологічним положенням матки вважається розміщення її в центрі малого таза на однаковій віддалі від симфізу, крижів і бокових стінок таза, дно матки знаходиться нижче площини входу в малий таз, зовнішнє вічко шийки матки — на рівні сідничних остей (linea interspinalis).
Це положення забезпечується підвішуючим, підтримуючим і фіксуючим апаратом матки. Велике значення також має власний тонус матки та піхви, а також тонус передньої черевної стінки, діафрагми та м'язів тазового дна.
Позиція матки — це відношення матки до провідної осі таза. Матка може зміщуватись щодо свого нормального положення. Це зміщення може бути фізіологічним — тоді матка повертається до свого попереднього положення, або патологічним, фіксованим. За таких умов матка нерухомо фіксована до стінок таза або сусідніх органів злуками або пухлиною.
Антепозиція — зміщення матки щодо провідної осі допереду.
Ретропозиція — зміщення матки дозаду.
Латеропозиція (dextro- et sinistropositio) — зміщення матки у відповідний бік.
фізіологічна ретропозиція матки виникає при переповненні сечового міхура (рис. 25), антепозиція — при повній прямій кишці.
Патологічне зміщення матки виникає при наявності пухлин або скупчень гною. Тоді матка зміщується у здоровий бік. Після оперативних втручань або після перенесених запальних процесів з утворенням злук сполучна рубцева тканина підтягує матку в цей бік, причому рухомість матки обмежена або відсутня
Нахилення матки (versio uteri) — це відношення вертикальної осі матки до горизонтальної площини. Розрізняють нахилення матки вперед (anteversio), убік (lateroversio), а також назад (retroversio)
Причинами патологічних нахилень матки можуть бути пухлини статевих органів, причому зміщується тільки тіло матки, а шийка залишається на місці, недостатність зв'язкового апарату матки.
Перегин матки (flexio uteri) — це відношення тіла матки до її шийки. В нормі між тілом матки та шийкою існує тупий кут (близько 120°), відкритий допереду (anteflexio). Якщо кут менший прямого, така антефлексія вважаєтьсягострокутовою (зустрічається при генітальному інфантилізмі).
Перегин матки дозаду (retroflexio) або праворуч (lateroflexio dextra) чи ліворуч (lateroflexio sinistra) є патологічним. Ретро-флексія буває рухомою та фіксованою, фіксація виникає при зрощенні матки з парієтальною очеревиною.
Поєднання retroversio і retroflexio називається ретродевіацією матки (рис. ЗО). Ретрофлексія та ретродевіація матки супроводжуються ниючим тупим болем унизу живота, болючими місячними (альгодисменореєю), безпліддям. Внаслідок порушення кровопостачання та застою крові можуть розвиватися ерозії шийки матки, ендоцервіцити (рис. 31). Іноді хворі скаржаться на порушення сечопуску — сечопуск частий та болючий, може бути затримка стільця та біль при дефекації. У похилому віці у жінок із ретродевіацією частіше виникає опущення та випадіння матки.
Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 972 | Нарушение авторских прав
|