Існують три первинних механізми зупинки кровообігу:
1) фібриляція шлуночків;
2) шлуночкова тахікардія;
3) брадиаритмія, повна атриовентрикулярна блокада з рідкими шлуночковими скороченнями, електромеханічна дисоціація (відсутність пульсу при збереженні електричної активності), асистолія.
Вторинні причини зупинки кровообігу (постконверсійні ритми) виникають після проведеної дефібриляції:
1) шлуночкова тахікардія;
2) брадиаритмії, включаючи електромеханічну дисоціацію й асистолію;
3) надшлуночкові аритмії з високою частотою серцевих скорочень;
4) надшлуночкові аритмії з нормальною частотою серцевих скорочень.
Клінічна смерть характеризується повною зупинкою подиху і кровообігу і, як наслідок цього, утратою свідомості.
Ознаки клінічної смерті такі:
1. Апное. Діагноз зупинки спонтанного подиху ставлять візуально – по відсутності дихальних екскурсій. Іноді спостерігається агональний подих.
2. Зміна кольору шкіри. При первинній зупинці подиху розвивається ціаноз різного ступеня виразності. Це зв'язано з тим, що після зупинки подиху робота серця продовжується ще якийсь час. Проходячи через легені, кров не оксигенізується, а тканини продовжують поглинати кисень із крові. Гемоглобін у судинному руслі стає відновленим (скороченим) і здобуває синій колір, а тканини – синюшний відтінок. Ця ознака дозволяє реаніматологу діагностувати причину асистолії і, можливо, усунути її. При первинній зупинці кровообігу шкіра здобуває блідо-сірий відтінок. Гемоглобін у венах залишається відновленим, а в артеріях – окисленим.
3. Відсутність пульсації на великих судинах (сонна чи стегнова артерії). Не можна витрачати час на визначення периферичної пульсації, вислуховування серцевих тонів, вимір ПЕКЛО, запис ЕКГ. Пульсацію сонної артерії необхідно визначати, пальпуючи її по передньому краю m. sternocleidomastoideus, а стегнової артерії – нижче і по середині пупартової зв'язки.
4. Широкі, що не реагують на світло зіниці. Дана ознака свідчить про парасимпатичну денервацію ока. Ядро окодвигаючого нерва розташовано в середньому мозку на ділянці сильвієвого водопроводу на рівні передніх бугрів четверохолмия. З його допомогою звужується і реагує на світло зіниця. Тому при асистолії, коли немає мозкового кровообігу, не буває фотореакції. Розширення зіниць служить непостійною ознакою асистолії, але фіксація зіниці спостерігається завжди.
Методи реанімації при клінічній смерті
P. Safar розділяє серцево-легеневу реанімацію на дві стадії.
Перша стадія складається з трьох основних прийомів пожвавлення (правило АВС):
А Air way open – відновити прохідність дихальних шляхів.
Б Breathe for victim – ШВЛ.
В Circulation his blood – зовнішній масаж серця.
Друга стадія включає відновлення спонтанного кровообігу (медикаментозна підтримка, електрокардіографія, дефібриляція) і постреанімаційне ведення хворого.
Для досягнення позитивного результату реанімації вирішальне значення мають 4 фактори:
1) час;
2) застосування ІВЛ і масажу серця;
3) фармакотерапія;
4) дефібриляція.
Алгоритм проведення реанімації при клінічній смерті
I. Відзначити час зупинки серця і початку реанімації.
II. Укласти хворого на спину на тверду поверхню (підлога і т.п.).
III. Відновити прохідність дихальних шляхів (закинути голову назад, очистити дихальні шляхи, висунути нижню щелепу). При цьому корінь язика відходить від задньої стінки глотки і забезпечує вільний доступ повітря в гортань і трахею.
Якщо причиною апное є стороннє тіло, його можна видалити з ділянки голосової щілини, користуючись двома прийомами: різким поштовхом у надчревній ділянці в напрямку діафрагми або стиском нижніх відділів грудної клітки. Видалення стороннього тіла пальцем або інструментами може бути більш ефективним. При повній непрохідності дихальних шляхів трахеотомія безперспективна, тому що займає більш 3 хв. Крім того, її небезпека в екстреній ситуації різко зростає. Інтубація трахеї важливіша ніж операції. Коли причина обтурації просвіту дихальних шляхів локалізується у входу в гортань, на ділянці голосових зв'язувань застосовують коникотомію.
IV. Почати ШВЛ. Зробити 2–3 вдохи методом “рот у рот”, “рот у нос”, “рот – трубка”, “дихальний мішок – маска”.
Методика подиху: подаючий допомогу максимально закидає голову потерпілого, набирає в легені повітря і, притискаючи свій рот до рота хворого, вдмухує в його легені повітря, затискаючи носові ходи хворого. Закінчивши вдмухування, варто повернути голову хворого убік і переконатися, чи опускається грудна клітка. При влученні повітря в шлунок він назад не виходить, і з кожним вдихом надчревна ділянка роздувається, що може привести до регургитації. Частота вдмухувань у дорослих складає 12 –15, а в дітей 20 –24 у 1 хв. Критерієм ефективності ШВЛ є достатній обсяг рухів грудної клітки і діафрагми чи зменшення зникнення ознак гіпоксії. Лікар-реаніматолог повинен проводити ШВЛ за допомогою мішка з маскою (мішок “Амбу”). Надалі хворого інтубірують і переводять на апаратний подих. ШВЛ варто продовжувати до повного відновлення свідомості хворого й адекватного самостійного подиху. Раннє припинення ШВЛ – найчастіша помилка при пожвавленні й одна з найчастіших причин неефективної реанімації. На даний час проведення ШВЛ методом рот у рот чи ніс у визначеної категорії хворих може становити небезпеку інфікування туберкульозом, ВІЛ-інфекцією й іншими контагіозними інфекційними захворюваннями. Однак, у даний час альтернативних варіантів проведення ШВЛ на догоспитальному етапі немає.
V. Почати закритий (зовнішній) масаж серця. Штучний кровообіг можна створити шляхом проведення зовнішнього масажу серця, тобто стисканням серця між грудиною і хребтом. При цьому кров виганяється з лівого шлуночка у велике коло кровообігу, зокрема, у головний мозок і коронарні судини. Одночасно кров із правого шлуночка переходить у легені, де вона насичується киснем. Після того, як тиск на грудину припиняється, еластичність грудної клітки приводить до її розширення і серце знову заповнюється кров'ю.
При проведенні зовнішнього масажу серця, щоб уникнути ускладнень, треба здавлювати тільки нижню частину грудини. Місце тиску розташовується на 2 поперечних пальці вище мечоподібного відростка (нижнього кінця грудини) чи місце переходу середньої третини грудини в нижню.
Техніка масажу: реаніматолог розташовується з будь-якої сторони від хворого. Долонну поверхню кисті кладуть на нижню частину грудини. Долоня іншої руки накладається на першу і роблять тиск на грудину. Важливо, щоб пальці доторкалися грудної клітки. Це дозволяє локалізувати тиск на грудину й істотно зменшити небезпеку перелому ребер. Притискають грудину в напрямку до хребетного стовпа на 4–5 см у дорослих і фіксують її в цьому положенні приблизно на півсекунди, після чого швидко відпускають її. Роблять 60 натиснень у хвилину. У дітей масаж роблять тільки однією рукою; у новонароджених і грудних дітей – кінчиками двох пальців. У дітей рекомендується робити 100–120 натиснень у хвилину.
Дуже важливо, щоб під час проведення масажу руки залишалися випрямленими в ліктях, а масаж проводився вагою всього тіла. Необхідно не відривати руки від грудини, щоб не втрачати місце додатка сили.
Протипоказанням до проведення зовнішнього масажу серця є важкі травматичні ушкодження грудної клітки з множинними переломами ребер, кифосколіози, різко виражена ригідність грудної клітки.
Критерієм адекватно проведеного реанімаційного комплексу є наявність пульсової хвилі на великих судинах, екскурсія грудної клітки, звуження зіниць, рожеве фарбування шкіри і слизуватих оболонок. Про початок активної діяльності серця, тобто відновлення власних скорочень, свідчать ті ж ознаки, а також поява шлуночкових комплексів на ЕКГ після припинення масажу. З появою пульсу закритий масаж серця припиняють, але продовжують ІВЛ до відновлення самостійного адекватного подиху.
P. Safar рекомендує сполучити вентиляцію з зовнішнім масажем серця, при одному реаніміруючому у співвідношенні 2:15 (через кожні 2 швидких вдихи роблять 15 натиснень на грудину з інтервалом у 1с). При двох реаніміруючих співвідношення складає 1:5 (роздування легень виробляється після кожної 5-ї компресії грудини).
На думку Х.Е. Стивенсона, показання до прямого масажу серця, необґрунтовано звужені. Ретельний контроль за ефективністю серцевої реанімації проводиться за допомогою таких показників, як серцевий індекс, ударний обсяг серця, серцевий викид і середній час циркуляції, свідчить про те, що всі ці показники при серцево-легеневій реанімації з використанням звичайного непрямого масажу серця досягають лише 30% від норми. Літературні дані свідчать про те, що при пожвавленні методом прямого масажу серця успіх досягається в 28% випадків. При пожвавленні за допомогою непрямого масажу серця хворі виживають у 13–16% випадків. Показаннями до прямого масажу серця при серцево-легеневій реанімації є: розкрита грудна клітка, тампонада серця, ножове поранення чи розриви міокарду, зсув средостіння, внутрігрудна екстракардиальна кровотеча, двусторонній пневмоторакс, вікончатий перелом ребер, велика повітряна емболія, велика легенева емболія, миксома лівого передсердя, розриви аневризми черевної аорти, протези митрального чи аортального клапану, важкий митральний стеноз, аневризма стінки шлуночка, деформації грудини, деформації хребетного стовпа (сколіоз, лордоз, кіфоз), емфізематозна і бочкообразна грудна клітка в хворих літнього віку, остання третина вагітності, стійка вентрикулярна фібриляція, важка гіпотермія, неможливість хворого лежати на спині, невдалі спроби реанімації методом непрямого масажу.
Найбільш частим ускладненням непрямого масажу серця є перелом ребер, особливо у людей похилого віку. Переломи виникають, якщо надавлюють на ребра, причому надмірно,сильно чи дуже різко. Під час прямого масажу серця найбільш небезпечний прорив серця.
При закритому масажі серця штучний кровотік зв'язаний не тільки зі стиском серця (“серцевий насос”), але й усіх внутрігрудних структур, насамперед легень. Існують представлення, що ліва половина серця є не камерою стиску, а тільки провідником крові від легких й інших внутрігрудних структур в аорту. Ці представлення про участь легень у штучному кровотоці (“грудний насос”) при закритому масажі серця дозволяють рекомендувати для внесення в стандартну методику наступні зміни:
1) стиску грудної клітки повинні бути більш рідкими (близько 40 у хвилину), але з тривалою фазою компресії (0,7– 0,8c);
2) не потрібно узгодження ритму ШВЛ і стисків;
3) ШВЛ повинна бути більш частою (близько 20 у 1 хв) і з великим тиском удмухування (50–60 див вод. ст.).
Вивчення ефективності такого методу продовжується.
Останнім часом з'явилося багато нових методів відновлення кровотоку шляхом впливу на грудну клітку, засновані на гіпотезі про “грудний насос”. А.П. Зільбер систематизував їх у такий спосіб:
1) стиск грудної клітки одночасно з удмухуванням;
2) частішання стисків (80–100 у 1 хв);
3) жилетна (vest) серцево-легенева реанімація. Штучний кровообіг створюється періодичним роздуванням двустінного пневматичного жилету, надягнутого на грудну клітку;
4) вставлена абдомінальна компресія – відразу після стиску грудної клітки (масаж серця) другий реаніматолог здавлює живіт в області пупка по тій же методиці (абдомінальна контрпульсация). Стиск живота негайно після стиску грудної клітки знижує кровоток у черевній аорті і збільшує кровопостачання міокарда і головного мозку;
5) активна компресія-декомпресія за допомогою кардиопампа (спеціальний вакуумний присосок із ручкою, забезпечена дозатором зусилля компресії і декомпресії);
6) стиск грудної клітки зі спини.
При проведенні непрямого масажу серця для повернення в загальну циркуляцію близько 25% обсягу циркулюючої крові необхідно підняти ноги потерпілого нагору.
VI. Медикаментозна стимуляція серцевої діяльності повинна починатися в гранично ранній термін і повторюватися в ході масажу серця кожні 5 хв. Після початку масажу серця необхідно ввести 0,5–1 мг адреналіну гідрохлориду внутрішньовенно чи внутрішньосердечно.
Доведено, що внутрішньовенне введення стимуляторів серцевої діяльності на тлі масажу серця практично так само ефективно, як і внутрішньосерцеве. Однак останній метод зв'язаний із ризиком прямого ушкодження міокарда, інтрамурального введення хлориду кальцію.
Стандартна доза адреналіну гідрохлориду для внутрішньовенного введення під час реанімації складає 1 мг (1 мол 0,1% розчину в розведенні) кожні 3–5 хв. Застосування більш високих доз вивчається. Оптимальна доза адреналіну гідрохлориду при зупинці кровообігу залишається невідомою. Критерієм застосовуваної дози є досягнення діастолічного ПЕКЛО в аорті, достатнього для повноцінної коронарної перфузії. Це головний фактор, що визначає виживаність, а за допомогою стандартних доз адреналіну гідрохлориду досягти цієї мети вдається не завжди.
Емпіричне введення високих доз адреналіну гідрохлориду рекомендується в тих випадках, коли при зупинці кровообігу (фібриляція шлуночків, асистолія, електромеханічна дисоціація) введення однієї чи двох стандартних доз не дало ефекту.
Може застосовуватися внутрішньолегенева медикація з введенням препаратів через інтубаційну трубку. Відзначено, що ліки, що всмоктуються з легень, діють так само швидко, як і введені внутрішньовенно. Оптимальна доза для ендотрахеального введення невідома, але встановлено, що вона повинна бути принаймні в 2–2,5 рази вище, ніж для внутрішньовенного введення. Які лікарські препарати можна вводити ендотрахеально?
Їх легко запам'ятати: АЛКА (атропін, лідокаїн, кисень, адреналін) чи ЛАДАН (лидокаїн, адреналін, діазепам - при судомах, атропін, налоксон - при передозуванні наркотичних речовин).
Можливо також уведення кальцію хлориду (10 мол 10% розчину). Застосування його рекомендується при зупинці серця на тлі попередньої гіперкаліємії, у випадку передозування блокаторів кальцієвих каналів, гіпокальціємії. В інших випадках використання його сумнівне, тому що може викликати розвиток контрактури міокарда (так зване «кам'яне серце»). Препарати кальцію можуть підсилювати реперфузійні поразки (вазоспазм), порушувати продукцію енергії, стимулювати утворення ейкосаноїдів, сприяти підвищенню проникності мембран, розвитку запальної реакції, мікротромбозів, вазоспазма, бронхоконстрикції.
Атропіну сульфат (0,1% розчин 1 мол) уводять, якщо асистолії передувала брадіаритмія, наприклад, при перероздратуванні блукаючого нерва, а також при зареєстрованої передсердно-шлуночковій блокаді. Атропіну сульфат, блокуючи мускаринові холінорецептори, знімає вплив парасимпатичної нервової системи на серце. У результаті автоматизм і провідність сіноатріального й атріовентрикулярного вузлів підвищується.
Потім внутрішньовенно вводять 200 мол 4% розчину гідрокарбонату натрію. Зразкова доза – 1–2 ммоль/кг маси тіла. Однак деякі фахівці не рекомендують призначати гідрокарбонат натрію протягом перших 10 хв реанімації. Вважають, що корекція ацидозу гідрокарбонатами не полегшує дефібриляцію шлуночків, перешкоджає дисоціації оксигемоглобіну, викликає гіперосмію і гіпернатріємію, парадоксальний газовий ацидоз шляхом відщіплення О2, що надходить у надмірній кількості у клітини серця і головного мозку, викликає позаклітинний алкалоз, інактивізує катехоламіни.
Проте, при визначених обставинах гідрокарбонат натрію може бути ефективним. Уведення гідрокарбонату натрію показано при серцево-легеневій реанімації, якщо зупинка серця відбувається на тлі важкого метаболічного ацидозу і гіперкаліємії, серцева діяльність не відновлюється протягом 15–20 хв проведення серцево-легеневої реанімації, асистолія розвивається на тлі передозування трициклічних антидепресантів і барбітуратів.
При серцево-легеневій реанімації не рекомендується застосовувати трисамін, тому що препарат знижує діастолічне ПЕКЛО і може зменшити мозковий кровоток.
Внутрішньосерцеве введення препаратів проводять у 3–4-му міжребер’ї, на 1,5–2 см лівіше лівого краю грудини, по верхньому краї нижньолежачого ребра. Препарати розводять 10–20 мол ізотонічного розчину натрію хлориду. Шприц із довгою голкою розташовують стосовно грудної клітки перпендикулярно, у міру просування голки всередину грудної порожнини постійно підтягують поршень на себе і з появою в шприці фонтанчика крові зупиняються й енергійно вводять ліки в порожнину серця.
Існують різні думки з приводу застосування бета-адреномиметиків при серцево-легеневій реанімації. Ці препарати (ізопреналін, добутрекс, добутамін) знижують діастолічне ПЕКЛО в аорті і слідом за ним коронарний кровотік. Вони протипоказані в процесі реанімації.
Експериментальні дослідження і клінічні спостереження не показали переваги якого-небудь препарату з групи катехоламінів у порівнянні з адреналіном гідрохлоридом, що значно поліпшує результати реанімації хворих як при мерехтінні, так і при зупинці шлуночків чи електромеханічної дисоціації.
У хворих з мерехтінням шлуночків препаратом вибору є лідокаїн. При реанімації рекомендують препарат призначати внутрішньовенно по 100 мг, а потім по 50 мг кожні 5 хв до загальної дози 200 мг. Після цього призначають внутрішньовенну краплинну інфузію в дозі 3 мг/хв протягом 12 г, з наступним зниженням дози до 2 мг/хв.
Засобом вибору при політопній шлуночковій тахікардії є магнію сульфат, що вводиться внутрішньовенно в дозі 2,5 р. Гіпомагніємія може викликати рефрактерну фібриляцію шлуночків і перешкоджати заповненню запасів внутрішньоклітинного калію. При фібриляції шлуночків і шлуночковій тахікардії доза магнію сульфату складає 1–2 м внутрівенно (дуже повільно).
VII. Лікування при фібриляції шлуночків серця.
Алгоритм проведення лікування при фібриляції шлуночків серця
1. Проводять три перші спроби дефібриляції у виді безупинної серії (енергія імпульсів – 200, 300, 360 Дж), контролюючи серцеву діяльність за допомогою монітору.
2. Якщо фібриляція шлуночків серця зберігається, необхідно відновити реанімаційні заходи (масаж серця, інтубація трахеї, ШВЛ, венозний доступ).
3. Кожні 3–5 хв вводять адреналіну гідрохлорид у дозі 1 мг внутрішньовенно. Якщо ефекту немає, дозу збільшують до 3–5 мг внутрішньовенно струйно кожні 3 хв.
4. Якщо фібриляція зберігається після введення стандартної дози адреналіну гідрохлориду, знову виконують дефібриляцію розрядом 360 Дж.
5. Продовжують масаж серця.
6. Уводять лідокаїн – 1,5 мг/кг (75–100 мг) внутрішньовенно струйно зі швидкістю 20 мг/хв.
7. Виконують дефібриляцію розрядом 360 Дж.
8. Продовжують масаж серця.
9. Вводять адреналін гідрохлорид у високих дозах.
10. Застосовують натрію гідрокарбонат – 4% розчин 70 –140 мол (за показниками).
11. Можливо повторне струминне внутрішньовенне введення лідокаїну – 1,5 мг/кг.
12. Уводять магнію сульфат (особливо при гіпомагніємії) – 1–2 м внутрішньовенно протягом 1–2 хв. При відсутності ефекту повторно вводять ту ж дозу через 5–10 хв.
13. Уводять бретилій (орнід) – 5 мг/кг (звичайно 350–500 мг) внутрішньовенно струйно. Протягом 1–2 хв продовжують масаж серця, потім проводять дефібриляцію розрядом 360 Дж. Через 5 хв уводять ще бретилий – 10 мг/кг, відновляють масаж серця і роблять дефібриляцію розрядом 360 Дж. Через 5 хв повторюють уведення бретилія до загальної дози 30–35 мг/кг. Якщо бретилій ефективний, то проводять підтримуючу внутрішньовенну інфузію – 1–2 мг/хв.
14. Бета-адреноблокатори – пропранолол – уводять внутрішньовенно дробовими дозами 0,5 –1 мг, повільно (протягом 5 хв) до загальної дози 5 мг.
15. Вводять аміодарон (кордарон) – 150 –500 мг внутрівенно протягом 5–10 хв (накопичуюча доза). Повторюють уведення в тій же дозі через 15– 30 хв. Якщо препарат ефективний, проводять підтримуючу внутрішньовенну інфузію (20 –50 мг).
Алгоритм проведення лікування при електромеханічній дисоціації (ЕМД)
1. Проводять основні реанімаційні заходи.
2. Вводять адреналіну гідрохлорид по 1 мг внутрішньовенно кожні 3–5 хв чи 2–2,5 мг ендотрахеально.
3. Виявляють й усувають причини розвитку ЕМД (гіповолемія, гіперкаліємія, гіпотермія, гіпоксія, ацидоз, тромбоемболія і т.п.).
4. При брадикардії вводять атропіну сульфат – по 1 мг внутрішньовенно кожні 3– 4 хв. до одержання ефекту чи до досягнення загальної дози 0,04 мг/кг.
5. Проводять електрокардіостимуляцію (зовнішню чи ендокардіальну).
Алгоритм проведення лікування при брадиаритмії
1. Проводять основні реанімаційні заходи при розвитку синдрому МАС чи асистолії.
2. Вводять адреналіну гідрохлорид – по 1 мг внутрішньовенно кожні 3–5 хв чи 2–2,5 мг ендотрахеально. При неефективності дозу збільшують до 5–7 мг.
3. Вводять атропіну сульфат – по 1 мг внутрішньовенно кожні 3– 4 хв (загальна доза – 3 мг).
4. Проводять електрокардіостимуляцію (зовнішню чи ендокардіальну).
5. Вводять амінофілін – 250 мг внутрішньовенно струйно протягом 1–2 хв.
6. Дофаміна 100мг або адреналіну 1мг розчиняють в 200 мол 5% глюкози. Вводити внутрішньовенно капельно, поступово збільшуючи швидкість інфузії до досягнення нормальної частоти скорочення шлуночків серця.
Алгоритм проведення лікування при тахікардії
1. Після дефібриляції можливий розвиток надшлуночкової аритмії з високою чи нормальною частотою серцевих скорочень (постконверсійні ритми).
2. Реєстрація ЕКГ – диференціювати надшлуночкову тахікардію з шлуночковою.
3. Мерехтіння / тріпотіння передсердь – усунути причину аритмій.
4. Уводять дигоксін – 0,25– 0,5 мг внутрішньовенно, потім 0,125 – 0,25 мг кожні 2– 6 г (до загальної дози 0,75–1,5 мг).
5. Уводять верапаміл – 2,5–5 мг струйно внутрішньовенно, потім 5–10 мг.
6. Застосовують бета-адреноблокатор – пропранолол – по 0,5–1 мг внутрішньовенно повільно (протягом 5 хв) до загальної дози 5 мг.
7. Проводять синхронізовану кардіоверсію: при миготливій аритмії – не менш 200 Дж, при тріпотінні передсердь – 50 –100 Дж.
Алгоритм проведення реанімації при раптовій смерті
1. Кілька ударів по грудині (прекардіальний удар).
2. Зовнішній масаж серця.
3. ШВЛ.
4. “Первинна” дефібриляція.
5. внутрішньовенно чи внутрішньосердечно вводять 1 мол 0,1% розчину адреналіну гідрохлориду, розведений у 10 мол ізотонічного розчину натрію хлориду.
6. ЕКГ.
7. Якщо на ЕКГ асистолія, застосовують електростимуляцію.
8. Якщо на ЕКГ фібриляція:
А. Крупнохвильова – уводять:
1) лідокаїн – 80 –120 мг без розведення у вену протягом 20 хв.;
2) гідрокарбонат натрію – 4% розчин 140 мол, за показниками.
3) лідокаїн – 120–200 мг без розведення внутрішньовенно протягом 20 хв.;
4) новокаінамід – 10% розчин 50 –100 мг внутрішньовенно протягом 1–2 хв;
5) поляризуючу суміш з 1–1,5 м калію хлориду внутрівенно;
6) адреналіну гідрохлорид – 0,1% розчин 1 мол у розведенні.
Після введення кожного препарату проводять електричну дефібриляцію.
Б. Мілкохвильова – вводять:
1) адреналіну гідрохлорид – 0,1% розчин 1 мол у розведенні внутрішньовенно чи внутрішньосердечно;
2) кальцію хлорид – 10% розчин 10 мол за показниками.
Далі проводиться лікування, аналогічне такому при крупнохвильовій формі фібриляції.
VIII. Схема ведення відбудовного періоду після клінічної смерті. Протиішемічний захист головного мозку.
Після відновлення кровообігу необхідно негайно починати усунення метаболічного ацидозу (бажано під контролем кислотно-основного стану), відновлення порушень мікроциркуляції, корекцію порушень водно-електролітного балансу, білкового і вуглеводного обміну.
Для зменшення дії гіпоксії та ацидозу на головний мозок відразу після відновлення серцевої діяльності показане охолодження голови хворого зі зниженням температури до 30-32 C (вимірюють у зовнішньому слуховому проході). Гіпотермія особливо необхідна після тривалих термінів клінічної смерті і тривалої реанімації.
Для зниження внутрішньочерепного тиску застосовують помірну гіпервентиляцію і стимуляцію діурезу (проводиться дуже обережно, тому що при наявності набрякання головного мозку зневоднювання різко погіршує прогноз). Для запобігання розвитку гіпоксичного набряку-набрякання головного мозку необхідно застосовувати кортикостероїди (дексазон – 16–24 мг/кг на добу). Є точка зору про неефективність стероїдної терапії, але немає і прийнятної альтернативи для ефективного лікування хворих із набряком-набряканням головного мозку.
Проводять заходи щодо зниження енергетичної потреби головного мозку, захисту його від вторинної гіпоксії, боротьба із судорожним синдромом.
Застосування барбітуратів у великих дозах (30 мг/кг) для боротьби з ішемією мозку себе не виправдало. Тому для захисту від вторинної гіпоксії в даний час використовують оксибутират натрію і малі транквілізатори.
Відновлення функції клітинних і судинних мембран включає такі заходи: зменшення проникності мембран (глюкокортикоіди, антигістамінні препарати, аскорбінова кислота, етамзилат натрію), зниження активності калликреін-кининової системи (контрикал, неогемодез, піридоксин, гепарин), зниження інтенсивності ПІДЛОГА (токоферол).
РЕАНІМАЦІЯ ПОКАЗАНА УСІМ ХВОРИМ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ В СТАНІ КЛІНІЧНОЇ СМЕРТІ.
ПРОТИПОКАЗАННЯМИ до проведення реанімаційних заходів є:
1) ознаки біологічної смерті;
2) формування смерті головного мозку;
3) термінальні стадії невилікованих хвороб;
4) іноперабельні злоякісні новотвори з метастазами - у тому випадку, якщо вони послужили безпосередньо причиною смерті.
«Золоте століття» реанімації, коли будь-які зусилля реаніматологів заохочувалися. А на порядку денному питання: коли зупинитися, щоб не продовжувати агонію смерті?
Крім перерахованих протипоказань, найбільш принциповими моментами в цьому відношенні варто вважати визначення моменту смерті людини і критерії відмовлення від проведення реанімаційних заходів і їхнього припинення. Необхідно відзначити, що точний термін проведення цих заходів світовою практикою не встановлений, а існуючі нормативні документи, що регламентують діяльність лікаря в цій ситуації (як вітчизняні, так і закордонні), також не охоплюють усі можливі варіанти. Наприклад, не визначені умови відмовлення від застосування реанімаційних заходів чи їхнього припинення в новонароджених дітей і дітей до 6 років, терміни проведення реанімації при гіпотермії чи в умовах дії речовин, що гнітять центральну нервову систему і т.п.
Проте, на закінчення доцільно звернути увагу на ряд положень, якими варто керуватися в практичній діяльності.
1. Визначення моменту смерті людини є констатація біологічної смерті, тобто стану необоротної загибелі організму як цілого, з тотальною загибеллю головного мозку.
2. Біологічна смерть може бути констатована на підставі:
– припинення серцевої діяльності і подиху, що продовжуються більш 30 хв;
– припинення функцій головного мозку, включаючи функції стовбурних відділів.
Вирішальним для констатації біологічної смерті є сполучення факту припинення функцій головного мозку з доказами його необоротності і наявність таких ознак:
– зникнення пульсу на великих (сонних і стегнових) артеріях;
– відсутність скорочень серця за даними аускультації, припинення біоелектричної активності серця чи наявність дрібноохвильових фібрилярних осциляцій за даними електрокардіографії;
– припинення подиху;
– зникнення усіх функцій і реакцій центральної нервової системи, зокрема, відсутність свідомості, спонтанних рухів, реакції на звукові, болючі і пропріоцептивні подразники, рогівкових рефлексів, максимальне розширення зіниць і відсутність їхньої реакції на світло.
Зазначені ознаки не є підставою для констатації біологічної смерті при їхньому виникненні в умовах глибокого охолодження (температура тіла 32˚С і нижче) чи на тлі дії угнітаючих центральну нервову систему медикаментів.
Відмовлення від застосування чи припинення реанімаційних заходів припустимі тільки при констатації біологічної смерті чи визнанні цих мір абсолютно безперспективними, а саме:
1. При розвитку зазначених вище ознак біологічної смерті, але до витікання 30 хвилин з моменту їхнього виникнення у випадках:
– настання стану біологічної смерті на тлі застосування повного комплексу підтримуючих життя заходів, показаних даному хворому;
– наявності в хворого хронічного захворювання в термінальній стадії (безнадійність і безперспективність пожвавлення визначається консиліумом фахівців лікувально-профілактичної установи, яким установлюється факт використання в даній установі всіх можливих методів лікування, крім симптоматичних. Рішення консиліуму заноситься в історію хвороби і затверджується відповідальною особою, призначуваним керівником установи);
– наявності не сумісної з життям травми будь-якого типу (встановлюється консиліумом фахівців із занесенням рішення консиліуму в історію хвороби).
2. При проведенні у нелікарняних умовах первинних реанімаційних заходів при відсутності можливості залучення чи пізнього прибуття спеціалізованої бригади швидкої медичної допомоги для проведення повного реанімаційного комплексу.
Реанімаційні заходи в цьому випадку можуть бути припинені, якщо з’явилися трупні п’ятки
3. При виникненні небезпеки для здоров'я провідного пожвавлення особи чи ситуації, що представляє загрозу навколишнім особам.
4. При проведенні повного реанімаційного комплексу бригадою фахівців у випадку:
– неможливості використання апаратного штучного кровообігу чи штучного водія ритму при настанні “смерті серця” (повне електричне мовчання на ЕКГ протягом 30 хвилин і більш при безупинному записі). Стійка фібриляція серця не є підставою для припинення реанімаційних заходів і вимагає їхнього продовження в повному обсязі з періодично повторюваної електричної дефібриляції.
В вищевказаному випадку пункту 4 реанімація припиняється, якщо протягом тривалого часу (знов-таки не визначеного світовою практикою) не удається відновити кровообіг і підтримувати артеріальний тиск на мінімальному рівні, достатньому для відчутної пульсації сонних артерій у такт із рухами, що масажують серце.
Вік хворого не може розглядатися як підстава для відмовлення від реанімації.
Тести для самоконтролю знань:
1.Яка ознака не є вирішальною для констатації біологічної смерті?
A зникнення пульсу на великих (сонних і стегнових) артеріях;
B припинення подиху;
C зникнення усіх функцій і реакцій центральної нервової системи, зокрема, відсутність свідомості, спонтанних рухів, реакції на звукові, болючі і пропріоцептивні подразники, рогівкових рефлексів, максимальне розширення зіниць і відсутність їхньої реакції на світло;
D припинення рухової діяльності хворим.
2.Клінічна смерть характеризується:
A апное;
B зміною кольору шкіри;
C припиненням подиху;
D відсутністю пульсації на великих судинах.
ГЛАВА № 11.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1587 | Нарушение авторских прав
|