АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Остеохондроз і його прояви у людини

Прочитайте:
  1. Адаптаційний синдром – це комплекс реакцій адаптації людини у відповідь на значні за силою і тривалістю несприятливі впливи (стресори).
  2. АНАТОМІЯ ЛЮДИНИ
  3. Аномалії пуповини і амніона(маловоддя,багатоводдя):клінічні прояви,тактика фельшера.
  4. Бактерії в господарській діяльності людини
  5. Біологічна особливість репродукції людини
  6. Будова клітини людини.1
  7. Вiддiли скелету людини
  8. Взаємозв’язок нервової і гуморальної регуляції в організмі людини. Поняття про стрес та фактори, які його спричиняють.
  9. Вивчення адекватності та збалансованості харчування. Методика оцінки харчового статусу та вітамінної забезпеченості організму людини.
  10. Визначення просторового порога тактильної чутливості шкіри людини.

Ця хвороба широко розповсюджена і настільки небез­печна, що входить у п'ятірку тих видів патології, які призводять до втрати працездатності чи інвалідності, її не виявляють лише у грудних дітей. У Росії виявлено 25 млн хворих, а в Україні майже 12 млн. (0,3-0,6% із них стають інвалідами). Остеохондроз (від osteon — кістка, chondros — хрящ) — захворювання запальної або неза-пальної етіології хрящової частини кісток, що супровод­жується мінералізацією хрящів. Інша назва — дегене­ративно-дистрофічний вертеброгенний процес.

Дегенеративним він є тому, що відбувається заміщен­ня функціонально активної тканини на неактивну, тобто відкладаються солі кальцію в хрящах, дисках, м'язах.

Дистрофічним його називають через порушення жив­лення тканин, які втрачають здатність витримувати на­вантаження на хребет.

Вертеброгенний (від vertebra — хребець), тобто ура­ження починається від хребців, але не зупиняється на них, а розповсюджується на суглоби, м'язи, зв'язки, шкіру і навіть внутрішні органи.

Слід зазначити, що остеохондроз значно "помолод­шав", зараз зустрічається багато людей молодших 40 років, які хворіють на нього. В основі остеохондрозу ле­жать зміни в міжхребцевих дисках. При цьому диски деформуються, розшаровуються з наступним залучен­ням до патологічного процесу тіл суміжних хребців, міжхребцевих суглобів і зв'язків.

Перша стадія захворювання — це тріщина фіброзно­го кільця, яка з'являється внаслідок порушення трофі­ки диска, сильного його перевантаження. Часто-густо в цю фазу хвороби людина відчуває лише дискомфорт. Інколи фаза триває місяцями в прихованій формі, лише провокуючий фактор (підйом вантажу, незручний рух тощо) викликає прояв хвороби.

Тому для виявлення захворювання слід пройти повне неврологічне, хірургічне і рентгенологічне дослідження.

Друга стадія характеризується подальшим руйнуван­ням фіброзного кільця, порушенням фіксації хребців між собою, зменшуються міжхребцеві щілини, що при­зводить до стискання нервів і судин, виникнення болю.

Третя стадія — це розрив фіброзного кільця й утво­рення міжхребцевої грижі, може розвиватись лордоз (від lordos — вигнутий) — вигін ззаду наперед, кіфоз (від kyphos — згорблений) — вигін спини угору, сколіоз (від scoliosis — викривлений) — вигін хребта ліворуч або праворуч.

Четверта стадія — це болюче ущільнення й зміщен­ня хребців, утворення патологічних кісткових розрос­тань, порушення рухомості хребта, гострий біль при різких рухах. Ця стадія завершується інвалідністю.

За такими стадіями проходить остеохондроз у всіх відділах хребта, але у кожному існують певні особливості перебігу.

Шийний остеохондроз супроводжується болем в ділянці шиї, потилиці, плечей, лопаток, інколи віддає в

руку, буває оніміння рук уночі, дратівливість, депресія, реакція на зміну погоди, тиску, біль у ділянці серця, що нагадує стенокардію.

Грудний остеохондроз проявляється болем у ділянці серця, за грудиною, поміж лопатками.

Попереково-крижовий остеохондроз характеризується болем, прострілами в попереку, люмбаго (гострий біль у попереку), онімінням ніг, судорогами в литкових м'язах.

При всіх формах остеохондрозу спостерігається го­ловний біль, озноб або жар, перепади кров'яного тиску, підвищена втомленість.

Радикуліт (від radicula — корінець) — це ураження корінців нервів спинного мозку внаслідок ушкодження міжхребцевих дисків, це один із наслідків остеохондро­зу, який спричиняє страждання мільйонам людей. Груд­на форма супроводжується міжреберною невралгією.

Інколи разом з остеохондрозом розвивається дефор­муючий спондильоз (від spondylos — хребець). При цьо­му переродження міжхребцевого диска починається не з ядра, а з фіброзного кільця, волокна якого збільшують­ся та виходять за межі хребця, досягаючи передньої по­довжньої зв'язки хребта, травмуючи її. Ця зв'язка відшаровується та мінералізується, тобто з неї виника­ють кісткові утворення. Хвороба розвивається поступо­во, виникають стійка біль, скутість рухів, поперековий лордоз, а в подальшому повна втрата рухливості хребта.

Біль у попереку може бути викликаний також і осте-опорозом хребців, які стають тонкі та руйнуються, особ­ливо при дефіциті в організмі кальцію та міді.

6.1.3. Профілактика остеохондрозу та оздоровлення хребта

Практика свідчить, що остеохондроз — це захворю­вання, яке можливо попередити або віддалити на більш старший вік, якщо дотримуватись раціонального рухли­вого режиму з раннього віку.

Основними стратегічними напрямками оздоровлен­ня хребта є:

— спеціальна рухлива активність;

— корекція поведінки з урахуванням принципів без­пеки щодо хребта;

— здоровий спосіб життя.

Спеціальна рухлива активність передбачає кілька видів вправ.

1. Висіння, підтягування, розтягування хребта по вертикальній вісі, які зменшують тиск на хребці, покра­щується їхнє живлення тощо. Вправи слід виконувати до трьох разів на день, особливо після статичних і комп­ресійних фізичних навантажень.

2. Збільшення силових можливостей м'язів навколо хребта, що підвищує його здатність протистояти механ­ічним впливам зовнішнього середовища і звичних тру­дових і побутових навантажень. Існують спеціальні вправи для м'язів шиї, грудної клітини й попереку.

3. Зняття напруги з тіла шляхом дихальних (статич­них і динамічних) рухів, потягувань, махових рухів. Це забезпечує зняття втоми м'язів, їх розслаблення, змен­шення тиску з їхнього боку на нерви та судини. Вправи повинні бути короткотривалими, з інтервалами між ними у 30-40 хв.

4. Підвищення еластичності м'язів, зв'язок, капсул суглобів, що сприяє покращенню їхнього живлення, відновлює рухливість, гнучкість хребта.

5. Мобілізаційні вправи гімнастичного характеру: повороти, нахили, кругові оберти, закручування із ме­тою підтримки необхідного мінімуму рухливості хребта в різних площинах, покращання процесів живлення, запобігання застійним явищам.

6. Зменшення зайвої маси тіла (біг, ходьба, велотре­нажер тривалістю 25 хв.).

7. Плавання, що поєднує кілька окремих вправ.

8. Корекція поведінки людини, що передбачає ство­рення відповідних положень тіла під час сну, роботи, відпочинку, підняття й переміщення тощо, що не вик­ликають загрози розвитку негативних змін у хребті. Якщо довготривалі статичні положення тіла є необхід­ними, передбаченими режимом роботи, то через кожні 30-90 хв. необхідно робити паузи з використанням рух­ливих вправ, елементів психотренінгу.

9. Загартовування організму.

10. Посилення стресостійкості організму.

11. Розвантажувально-дієтична терапія, лікувальне голодування, сауни 1-4 рази на місяць.

12. Пасивне заняття напруги з м'язів та суглобів із використанням різних методів класичного масажу.

13. Мануальна терапія, ефект якої полягає в усуненні рефлекторних наслідків функціональних блоків (через спазм судин, гладеньких м'язів внутрішніх органів, м'язів скелета), больових відчуттів, вегетативних дис-функцій. Протипоказана мануальна терапія при запа­леннях, пухлинах або травмах хребта.

6.2. Механізм оздоровчої дії фізичних вправ

Оздоровчий і профілактичний ефект масової фізич­ної культури пов'язаний з підвищеною фізичною актив­ністю, посиленням функцій опорно-рухового апарата, активізацією обміну речовин. У результаті недостатньої рухової активності в організмі людини порушуються нервово-рефлекторні зв'язки, закладені природою і зак­ріплені в процесі фізичної праці. Це призводить до роз­ладу регуляції діяльності серцевосудинної та інших си­стем, порушення обміну речовин, розвитку дегенератив­них захворювань

Загальна маса скелетних м'язів у дорослої людини досягає 40% від маси тіла. Усього в організмі людини майже 400 поперечносмугастих м'язів, які скорочують­ся довільно під впливом імпульсів із центральної нерво­вої системи, а складаються вони із 300 млн м'язових клітин загальною силою понад ЗО т.

Залежно від забарвлення, пов'язаного з кількістю міоглобіну у клітинах, розрізняють білі, червоні та проміжні скелетні м'язи.

З функціональної точки зору кожен м'яз складаєть­ся з окремих моторних одиниць, які бувають за розміра­ми великі або малі, а за швидкістю скорочення під впли­вом нервових імпульсів — швидкі або повільні.

Скелетні м'язи забезпечують рухи кісток — важелів, які змінюють положення тіла та його частин у просторі, а також формують стінки ротової, грудної, черевної, тазо­вої порожнин. Вони забезпечують локомоції (від locus — місце, motio — рух) людини, через їхні скорочення про­являється діяльність мозку (І.М. Сєченов).


Дата добавления: 2015-10-19 | Просмотры: 566 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)