Зорова сенсорна система. Будова та функціональні характеристики ока.
З усіх видів чуття зір є найскладнішим і найбільш спеціалізованим - це результат сенсорного сприйняття та його психологічного опрацювання. Близько 80% інформації людина сприймає саме через зір, Око є периферичною частиною зорового аналізатора. Вона складається із очного яблука та допоміжного апарату.
Допоміжний апарат забезпечує функціонування ока - його рухомість, зволоження та захист. До цього апарату належать орбітальні ями черепа, м'язи очних яблук, брови, повіки і вії, сльозові залози і протоки. Якщо будь-яка з цих структур подразнена, інфікована або втратила форму чи функцію - зір порушує спеціальні м'язи (їх є 6) кріпляться до очного яблука і забезпечують його рухи. Сльозові залози продукують сльози, що
промивають очні яблука. Кон'юнктива - це сльозова оболонка, що ззовні вкриває і зволожує очне яблуко та внутрішню поверхню повік.
Очне яблуко складається з 3-х оболонок: з зовнішньої, середньої та внутрішньої. У зовнішній щілинній волокнистій оболонці розрізняють 2 частини: прозору рогівку і білу непрозору скляру, яка підтримує форму очного яблука. Середня судинна оболонка складається з райдужної оболонки, вікового тіла та власне судинної оболонки, кровоносні судини якої постачають кров в усі оболонки ока.
У віковому тілі розміщені м'язи, що регулюють кривизну кришталика - прозорого еластичного тіла, що має форму двовипуклої лінзи. Кришталик міститься у прозорій сумці. По краях кришталика розміщені пружні волокна, які прикріплюються до м'яза у віковому тілі.
У центрі райдужної оболонки є отвір, який регулює кількість світла, що потрапляє в око - зіниця. Величина зіниці регулюється м'язом, що знаходиться у райдужній оболонці. Тканина райдужки містить пігмент меланін, кількість якого визнає колір ока - від сірого чи голубого до коричневого і чорного. В людей у райдужці яких відсутній меланін називають альбіносами. Між рогівкою і райдужкою та між райдужкою і кришталиком міститься передня і задня камера ока, заповнені водянистою вологою. Ця рідина постачає прозорі частини ока поживними речовинами, оскільки вони не містять кровоносних судин. За кришталиком і віковим тілом є велика порожнина, заповнена драглистою речовиною - склистим тілом.
Продуковані віковим тілом речовини - водяниста та склиста, забезпечують постійний внутрішньоочний тиск, потрібний для підтримання очного яблука.
Третьою внутрішньою оболонкою є сітківка, на якій сходяться світлові промені та формуються зображення. У сітківці є два типи нервових світлових клітин (фоторицепторів) - палички і колбочки. Палички дають змогу відрізняти світло від темряви, визначати форму та переміщення об'єкта. Вони також відповідають за сприйняття яскравості зображення і бачення у сутінках (у відтінках сірих тонів). Колбочки бувають 3-х видів; кожен з яких сприймає певну довжину хвилі (зеленого, червоного або синього кольорів спектра). Різня комбінація цих кольорів дає усе розмаїття кольорових зображень. Колбочки також відповідають за сприйняття контрасту зображення. Цих клітин є більше 3 млн., і вони розміщені переважно в ділянці жовтої плями на задньому полюсі очного яблука.
Чутливість фоторецепторів не є постійною - при яскравому освітленні вона знижується, в темноті підвищується. Якщо на сітківку потрапляє велика кількість світла, то відбувається світлова адаптація - рідко знижується збудливість фоторецепторів. Цей процес триває декілька секунд, У темноті відбувається темнова адаптація, при якій збудливість фоторецепторів зростає до 200-400 тис. разів. При дії на око надто яскравих кольорів також спостерігається кольорова адаптація. Найвищу чутливість око має до зеленого і жовтого кольорів, найменшу до фіолетового і червоного.
Нервові відростки від палочок і колбочок збираються разом, утворюючи зоровий нерв, по якому зорова інформація передається у головний мозок, у центральні відділи аналізатора. у зоровій зоні пори формуються і усвідомлюються зорові відчуття.
Світло проходить через рогівку і кришталик, фокусуючись на сітківці та формуючи перевернуте зображення. Внутрішня і зовнішня частина сітківки передають імпульси через зоровий нерв, імпульси з внутрішньої частини сітківок перехрещується у зоровому перехресті, біля основи мозку і надходять до протилежних півкуль. Трансформація зображення з оберненого в пряме відбувається в міркових зонах головного мозку.
Око здатне пристосовуватися до чіткого бачення предметів, розміщених на тій або іншій відстані. Тому властиво називати акомодацією. Війкові м'язи очного яблука автоматично реагують на відстань до об'єкта, змінююци опуклість кришталика. Завдяки цьому змінюється кут заломлення променів світла і забезпечується фокусування зображення на сітківці. При розглядів предметів на великій відстані війковий м'яз розслабляється, кришталик має невелику кривизну. При наближенні предмета війковий м'яз скорочується, кристалик стає більш випуклим. Найменша відстань від ока, На якій предмет ще видно чітко називається найближчою точкою чіткого бачення.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 773 | Нарушение авторских прав
|