АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Фізіологічні дисципліни
Розділ 1
Предмет, історія, методи і значення фізіології
Предмет фізіології
Фізіологія (physis - природа, logos - слово) - біологічна наука, що вивчає закономірності функціонування організму людини і тварин та його складових частин (клітини з органоїдами, тканини, органи, системи органів) у їх єдності й взаємозв'язку з навколишнім середовищем. Це наука, що досліджує процеси життєдіяльності, до яких належать обмін речовин і енергії, живлення і травлення, дихання, виділення, функції крові і кровообігу, розмноження, ріст і розвиток, секреція, скорочення м'язів, збудження, а також регуляція фізіологічних процесів. Діяльність організму або окремої його частини називають фізіологічною функцією. Фізіологічні функції носять пристосувальний характер. Фізіологія вивчає філогенез і онтогенез функцій і їх зв'язок з умовами існування. Найбільш ефективна форма пристосування, в основі якої лежить вища нервова діяльність, властива вищим тваринам і людині. Тому фізіологія вивчає нейрофізіологічні основи психіки, емоцій, пам'яті, свідомості і мови.
Фізіологічні дисципліни
Фізіологія людини і тварин складається з окремих, у значній мірі самостійних дисциплін. Загальна фізіологія досліджує природу таких основних життєвих процесів, як обмін речовин і енергії, подразливість і збудливість, збудження і гальмування, м'язову і не м'язову рухомість, ріст і старіння, а також ті процеси, які відрізняють живе від неживого. Одним з розділів загальної фізіології є фізіологія клітини.
Узагальнюючий характер мають порівняльна і еволюційна фізіологія.
Порівняльна фізіологія встановлює схожість і відмінність фізіологічних функцій у різних представників тваринного світу. Еволюційна фізіологія вивчає походження фізіологічних функцій, їх еволюцію у зв'язку із загальною еволюцією органічного світу. Окремою галуззю еволюційної фізіології є екологічна фізіологія, що досліджує фізіологічні основи пристосування до умов середовища.
Поряд з узагальнюючими фізіологічними дисциплінами існують спеціальні або часткові розділи фізіології. Сюди належать: фізіологія окремих груп тварин (сільськогосподарських), фізіологія тварин окремого класу (комах, риб, птахів), фізіологія окремого виду (медоносної бджоли), фізіологія окремих органів (серця, нирок, печінки), фізіологія окремих тканин (нервової, м'язової), фізіологія окремих функцій (травлення, кровообігу). Спеціальних розділів фізіології може бути стільки, скільки існує груп тварин, скільки тварини мають органів і тканин, скільки функціонує процесів життєдіяльності.
Фізіологія людини належить до часткових фізіологічних дисциплін. Окремими галузями фізіології людини є такі прикладні фізіологічні дисципліни, як фізіологія праці, фізіологія спорту, фізіологія харчування, вікова фізіологія, підводна і космічна фізіологія.
Фізіологію прийнято ділити на нормальну і патологічну. Нормальна фізіологія вивчає закономірності життєдіяльності здорового організму. Вона є теоретичною основою всіх медичних і ветеринарних дисциплін. Патологічна фізіологія вивчає зміни функцій хворого організму, з'ясовує закономірності виникнення, розвитку і протікання патологічних процесів, процеси компенсації і адаптації функцій під час захворювань, а також механізми виздоровлювання і реабілітації.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 735 | Нарушение авторских прав
|