Основним призначенням вуглеводів їжі є поповнення енергетичних запасів організму.
Існує така класифікація вуглеводів:
- поліцукриди (крохмаль, глікоген),
- дицукриди – всі цукри(буряковий, тростинний, молочний) і
- моноцукриди (глюкоза, фруктоза, галактоза).
Вуглеводи мають тісний метаболічний взаємозв'язок з жирами і в процесах енергетичного обміну вони легко взаємозамінюються.
Організм людини має потребу тільки в одному з похідних вуглеводів -аскорбіновій кислоті (вітамін С), яка не може синтезуватися в організмі людини.
Розпад вуглеводів в організмі відбувається як безкисневим шляхом до молочної кислоти (анаеробний гліколіз), так і шляхом окиснювання продуктів розпаду вуглеводів до води та вуглекислого газу.
Глюкоза з кишок надходить у кров, де в нормі її рівень становить 4,4-6,7 ммоль/л. Цей показник є однією з найважливіших гомеостатичних констант організму. Особливо чутливими до зниження рівня глюкози в крові (гіпоглікемія) є нейрони.
З крові глюкоза надходить до печінки і м'язів, де з неї синтезується полісахарид глікоген (депо глюкози),резервується він лише у вигляді глікогену, якого в організмі дорослої людини міститься не більше ніж 150-200 г. У міру зменшення вмісту глюкози в крові відбувається розщеплення глікогену в печінці і надходження глюкози в кров (мобілізація глікогену). Завдяки цьому підтримується постійний вміст глюкози в крові. Глікоген м'язів є одним із джерел енергії для забезпечення м'язових скорочень.У складі різних структур клітини вуглеводи виконують також пластичну функцію.
Добова потреба у вуглеводах у дітей висока і становить:
- у грудному віці 10-12 г. на 1 кг. маси тіла,
- в наступні роки потрібна кількість вуглеводів коливається від 8-9 до 12-15 г. на 1кг. маси.
Від 1 до 3 років на добу дитині треба давати з їжею в середньому 193 г. вуглеводів,
від 4 до 7 років – 287 г.,
від 9 до 13 років – 370 г.,
від 14 до 17 років – 470 г.,
дорослому – 500 г.
Мінімальна кількість вуглеводів, що необхідна для організму, - 100-150 г на добу, а за умови активного способу життя - близько 400-450 г.