ПРИНЦИПИ АСЕПТИКИ І АНТИСЕПТИКИ В АКУШЕРСТВІ
Основний закон хірургії вимагає, щоб усе, що контактує з раною, було стерильним, знезараженим, тобто позбавленим мікробів. Оскільки акушерство є однією із спеціальностей хірургічного профілю, це повною мірою стосується й пологових відділень.
Існує два шляхи інфікування рани (в акушерстві — пологових шляхів, молочних залоз, післяопераційних ран, новонародженого) — ендогенний та екзогенний.
Ендогенна інфекція (внутрішня) потрапляє в рану із джерела інфекції, що міститься в самому організмі хворої. Для попередження розвитку ендогенного інфікування перед операцією хвору ретельно обстежують, залучаючи до цього фахівців різного профілю, щоб виявити вогнища хронічної інфекції та ліквідувати їх до оперативного втручання.
Екзогенна інфекція потрапляє в організм вагітної, роділлі, породіллі чи новонародженого із зовнішнього середовища. Розрізняють чотири шляхи передачі екзогенної інфекції: контактний, імплантаційний, повітряний і крапельний.
Контактний шлях має найбільше значення. Цим шляхом до рани потрапляє інфекція із нестерильних інструментів, перев'язувального матеріалу, недостатньо оброблених рук лікаря чи середніх медичних працівників.
Імплантаційним шляхом збудник потрапляє в рану під час ін'єкцій при поганій обробці шкіри у місці введення голки, під час накладання швів на промежину при недостатній якості підготовки роділлі до пологів. Для попередженняімплантаційного Шляху попадання інфекції необхідно використовувати для накладання швів лише ретельно простерилізований матеріал, добре її обробляти операційне поле перед проведенням черевностінкових даерацій, зовнішні статеві органи перед пологами. Повітряний шлях — зараження рани мікроорганізмами з повітря операційної абоманіпуляційної — можна попередити системою очищення повітря, використанням бактерицидних ламп тощо. Крапельним шляхом інфекція потрапляє в організм хворої або в рану з ротової порожнини персоналу відділення із крапельками слини. Срід пам'ятати, що ротова порожнина завжди населена мікроорганіз-цами, як сапрофітними, так і патогенними, тому в операційній, Дроцедурному кабінеті, маніпуляційній необхідно носити захисну маску, яка запобігає забрудненню повітря у цих приміщеннях.
Асептика — це комплекс заходів, спрямованих на попередження попадання інфекції в рану.
Антисептика — це комплекс лікувальних заходів при інфекції, що вже розвинулася.
Основними заходами профілактики інфекції в акушерському Стаціонарі є:
1. Стерилізація інструментарія, перев'язувального матеріалу, білизни, приладів, що контактують із статевими органами жінки або операційною раною. її
2. Дотримання санітарно-протиепідемічного режиму відділення і особливо операційного блоку та відділення новонароджених, здійснення заходів з дезінфекції приміщень відповідно до режиму стерилбності.
3. Чітке виконання вимог щодо особистої гігієни персоналу відділень, вчасне проходження медичних оглядів, виявлення вогнищ хронічної інфекції в осіб, що працюють в операційних блоках, та їх лікування.
4. Ретельна обробка операційного поля рук акушерки та лікарів перед пологами та акушерськими оперативними втручаннями.
Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 1015 | Нарушение авторских прав
|