Захворювання та ушкодження прямої кишки
План
1.Методи обстеження прямої кишки,
2.Ушкодження прямої кишки. Сторонні тіла в прямій кишці.
3.Запальні захворювання прямої кишки та навколопрямокиш- кової клітковини.
4.Доброякісні новоутворення та злоякісні пухлини товстої і прямої кишок.
При захворюваннях прямої кишки хворі скаржаться на біль у відхіднику, наявність крові у випорожненнях, порушення акту дефекації, запори, проноси та ін.
Обстеження ділянки відхідника проводять у положенні хворого на боці із зігнутими в кульшових суглобах кінцівками, у ко- лінно-ліктьовому положенні, у положенні на спині з приведеними до живота стегнами або навпочіпки.
Звертають увагу на стан шкіри і слизової оболонки (набухання, набряк, гіперемія), наявність гемороїдальних вузлів, тріщин слизової оболонки відхідника чи випадання прямої кишки.
Під час пальпації ділянки відхідника можна визначити межі і консистенцію інфільтрату, а також встановити, чи є розм'якшення в центрі. Розвівши складки шкіри, можна виявити крапко- подібні отвори нориць прямої кишки і тріщини слизової оболонки відхідника. Під час ректального дослідження звертають увагу, чи розслаблений сфінктер, чи він щільно стискає палець, чи є внутрішні гемороїдальні вузли, чи заповнена калом ампула прямої кишки. Визначають також колір і консистенцію калових мас.
На передній поверхні ампули прямої кишки в чоловіків пальпують тіло передміхурової залози розміром 2 — 2,5 см х 3 см, у середній частині якого є борозна.
Огляд за допомогою ректальних дзеркал проводять в одному з трьох положень хворого. Візуально обстежують відхідниковий канал і нижній відділ прямої кишки. Там можна виявити тріщини, внутрішні гемороїдальні вузли, поліпи, пухлини.
За наявності болю в ділянці прямої кишки і кровотечі з відхідника, а також за підозри на рак виконують ректороманоскопію. її проводять також з метою біопсії і забору матеріалу для посіву та мікроскопічного дослідження.
Ушкодження прямої кишки. Поранення прямої кишки може супроводжуватися шоком, кровотечею. Через рановий канал відходять гази, виділяються кал і сеча. Якщо рана прямої кишки сполучається з черевною порожниною, з'являються ознаки подразнення очеревини.
Фельдшер повинен затампонувати рану прямої кишки і госпіталізувати хворого.
Сторонні тіла потрапляють у пряму кишку з кишечнику або вводяться через відхідник. Хворий скаржиться на біль або від. чуття повноти в прямій кишці, тенезми, виділення слизу І крові з відхідника. Можуть виникнути перфорація в черевну порожнину або сечовий міхур, флегмона тазової клітковини.
Діагноз встановлюють, враховуючи результати пальцевого обстеження прямої кишки, огляду за допомогою ректальних дзеркал, ректоскопії і рентгенографії. Фельдшер може видалити стороннє тіло з прямої кишки пальцем або корнцангом.
Тріщина утворюється при запальних процесах у слизовій оболонці відхідника внаслідок розтягнення його в разі відходження твердого калу або під час форсованого акту дефекації. Розміщується, як правило, на задній стінці відхідника. Основний симптом — сильний біль у відхіднику під час дефекації і після неї. Іноді виділяються краплі крові. Під час огляду відхідника виявляють невеликий лінійний дефект слизової оболонки, а під час пальцевого дослідження — різку болючість і спазм сфінктера. Гостра тріщина через 3 міс переходить у хронічну. Хронічна тріщина в 33 % випадків має дистальний горбик, а в 3 % — проксимальний горбик у вигляді поліпа.
Лікування консервативне. Хворим показані теплі сидячі ванни, мікроклізми з ромашкою, гемороїдальні знеболювальні свічки. За неефективності консервативного лікування показана операція (вирізування тріщини).
Розрізняють гострі та хронічні запальні захворювання прямої кишки та навколопрямокишкової клітковини.
Проктит — гостре або хронічне запалення слизової оболонки прямої кишки.
Гострий проктит характеризується пекучим болем і відчуттям переповнення в прямій кишці, частими позивами на дефекацію, виділенням рідкого слизу, серозно-кров'янистої рідини, іноді з домішками гною. Хворому призначають мікроклізми з 0,5 % коларголом або оливковою олією.
Геморой — варикозне розширення вен прямої кишки, яке супроводжується кровотечею, болем, запаленням, випаданням гемороїдальних вузлів.
Розрізняють зовнішній та внутрішній геморой.
Захворювання розвивається поступово. У ділянці відхідникового каналу виникає відчуття важкості. Розвивається кровотеча. Потім спостерігається випадання гемороїдальних вузлів, які можуть защемлюватися.
Розрізняють 4 ступені випадання гемороїдальних вузлів: І ступінь — вузли випадають тільки під час акту дефекації, вправля- ються самостійно; II ступінь — вузли випадають під час різкого напруження, але самостійно не вправляються; III ступінь — вузли випадають під час ходьби і залишаються в такому положенні, поки їх не вправить хворий; IV ступінь — вузли випадають постійно і після вправлення випадають знову.
Під час огляду можна побачити зовнішні гемороїдальні вузли, які контуруються ізольовано під шкірою. Часто вони зв'язані з внутрішніми вузлами, утворюючи гемороїдальні комплекси. Внутрішні гемороїдальні вузли, які випали в просвіт прямої кишки, набувають синюшного або синьо-багрового забарвлення.
У разі запалення гемороїдальних вузлів спостерігаються гіперемія і набряк шкіри над ними, підвищення температури тіла до 37 — 38 °С. Хворі скаржаться на біль у відхіднику.
Під час пальцевого обстеження прямої кишки виявляють набряк внутрішніх гемороїдальних вузлів і спазм сфінктера.
Запалення і тромбоз гемороїдальних вузлів є ускладненнями геморою. Температура тіла підвищується до 38 °С. Дефекація болюча. На защемлених вузлах, які випали назовні, є ділянки некрозу; на слизовій оболонці є нальот фібрину.
Зовнішні гемороїдальні вузли збільшені, мають синьо-багрове забарвлення, набряклі.
Якщо вузли некротизуються, температура тіла підвищується до 39 °С. Навколо відхідника утворюється запальний конгломерат, прилеглі тканини набряклі.
Геморой може ускладнюватися кровотечею і постгеморагіч- ною анемією, тромбофлебітом тазових вен, випаданням слизової оболонки прямої кишки.
Лікування геморою проводять амбулаторно або в стаціонарі (залежно від клінічного перебігу захворювання і наявності ускладнень). Призначають дієту. Проводять ретельний туалет ділянки відхідника після кожної дефекації. Необхідно утримуватись від вживання спиртних напоїв. Позитивний ефект дає застосування гемороїдальних свічок (проктоседил, ультрапрокт, "Прокто-Глівенол", ауробін). У разі защемлення гемороїдальних
вузлів, які випали, уводять наркотичні анальгетики, проводять пресакральну новокаїнову блокаду. Потім необхідно вправити гемороїдальні вузли. За наявності великих гемороїдальних вузлів, які часто випадають і защемлюються, а також у разі недостатності відхідникового сфінктера, мацерації шкіри, повторних кровотеч чи утворення на вузлах виразок фельдшер повинен направити хворого на консультацію до хірурга.
Парапроктит — це гостре або хронічне запалення клітковини навколо прямої кишки. Гострий парапроктит спричинюють травми, які виникають при проходженні твердого калу через спазмований відхідниковий канал.
Розрізняють підшкірний, сіднично-прямокишковий, тазово- прямокишковий і позадупрямокишковий парапроктит, а також підслизовий абсцес прямої кишки.
При підшкірному парапроктиті спостерігаються гіперемія і набряк шкіри навколо відхідника. Під час пальпації виявляють щільний болючий інфільтрат.
При тазово-прямокишковому інфільтраті хворі скаржаться на біль і відчуття важкості в тазу, постійне відчуття тиску в прямій кишці, часте сечовипускання, незначну біль під час дефекації.
Під час огляду промежини і відхідника ознак запалення не виявляють. Під час поверхневої пальпації сідниць болю немає, але поштовхоподібна пальпація сідниці спричинює біль у глибині тазу. Під час пальцевого обстеження виявляють болюче ущільнення однієї з бічних стінок прямої кишки.
При позадупрямокишковому парапроктиті, як і при тазово- прямокишковому, різко виражені загальні явища інтоксикації. Під час натискування пальцем на шкіру в ділянці між вершиною куприка і відхідником з'являється біль.
Виявивши гострий парапроктит, фельдшер повинен направити хворого в хірургічне відділення для оперативного лікування.
Розрізняють дві клінічні форми хронічного парапроктиту: без нориць і з норицями. Перша форма проявляється постійним тупим болем, болючістю під час дефекації. Для другої форми характерна наявність нориць у періанальній ділянці, з яких виділяються гній, кал і слиз, відходять гази. Нориця може самостійно закриватися, а потім знову відкриватися.
Лікування оперативне (розтин гнояка, вирізування парарек- тальних нориць).
Нориці прямої кишки —ходи, розміщені біля відхідника. Вони є наслідком гострого парапроктиту.
Під час огляду можна виявити зовнішні отвори, через які виділяється слиз або гній. Пальпаторно за ходом нориці визначається шнуроподібний тяж.
Діагноз встановлюють шляхом уведення в норицю ґудзикового зонда або 1 % розчину метиленового синього, а також за допомогою фістулографії.
Лікування оперативне.
Доброякісні новоутворенн я товстої кишки. До них відносять одиничні і множинні поліпи.
Вони проявляються проносами, спастичним болем за ходом товстої кишки, кровотечею.
Діагноз підтверджується під час трансверзоколоноскопії, ректоскопії і рентгенографії.
Лікування оперативне (поліпектомія або резекція ураженого відділу кишечнику).
Злоякісні пухлини товстої кишки. Найчастіше пухлина локалізується в сліпій і сигмоподібній ободовій кишках.
Пухлина, що локалізується в правій половині товстої кишки, росте швидко. Спостерігаються підвищення температури тіла, кишкові кровотечі, біль, загальні ознаки ракової інтоксикації. З'являються симптоми непрохідності кишок.
Якщо пухлина розміщена в лівій половині товстої кишки, у хворого спостерігаються запори, здуття живота, виділення слизу і крові, симптоми гострої кишкової непрохідності. Ці симптоми прогресують повільно.
Діагноз підтверджується під час трансверзоколоноскопії, іри- госкопії та іригографії.
Лікування оперативне (резекція кишки з накладанням анастомозу). За показаннями виконують паліативні операції (обхідний анастомоз, калова фістула).
Поліпи прямої кишки — доброякісні пухлини слизової оболонки.
Поліпи невеликих розмірів можуть нічим себе не проявляти. У разі збільшення їх розмірів із відхідника виділяється слиз і кров, з'являються запори і проноси. Поліпи на довгій ніжці (при їх низькому розміщенні) можуть під час акту дефекації випадати через відхідник і защемлюватися.
Діагноз підтверджується під час ректоскопії і рентгенографії.
Лікування оперативне.
Рак прямої кишки. Залежно від локалізації розрізняють анальний рак, рак ампули прямої кишки і рак проксимального її відділу.
До перших симптомів раку прямої кишки відносять неприємні відчуття в ділянці відхідника і крижів, тенезми, запори, які чергуються з проносами, тупий біль під час дефекації, виділення крові і слизу або гною. Ознакою стенозу відхідникового каналу є стрічкоподібний кал.
У разі проростання пухлини в тазову клітковину і передміхурову залозу з'являється різкий біль. При розпаді пухлини виникає кровотеча.
Діагноз підтверджується під час пальцевого обстеження, ректоскопії і рентгенологічного дослідження.
Лікування оперативне. Вибір методу хірургічного втручання залежить від стадії поширення пухлинного процесу і розміщення пухлини (накладання калової фістули, видалення основної пухлини, черевно-промежинне видалення прямої кишки).
У післяопераційний період медична сестра забезпечує подачу зволоженого кисню, внутрішньовенно краплинно вводить кровозамінники. Виконує інші призначення лікаря (вводить наркотичні анальгетики, антибіотики та аналептики, проводить промивання шлунка, сечового міхура).
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1542 | Нарушение авторских прав
|