Післяопераційний період. Лікування хворого у відділенні інтенсивної терапії
План
1.Післяопераційний період, його фази та варіанти перебігу. Порушення функцій життєво важливих органів після операції. Зміни, які відбуваються в організмі після операції.
2.Післяопераційні ускладнення, їх лікування і профілактика. Контроль за станом хворого.
3.Організація роботи і гігієнічний режим у відділенні реанімації та інтенсивної терапії. Оцінка загального стану хворого. Клінічний і моніторний нагляд за хворим.
4.Харчування хворих у післяопераційний період.
5.Догляд за хворими у відділенні реанімації та інтенсивної терапії.
Післяопераційний період. Розрізняють ранній (до 3 —5 діб), пізній (до 2 — 3 тиж) і віддалений післяопераційний період, або період реабілітації (від 3 тиж до 2 — 3 міс).
Ранній Післяопераційний період може бути ускладненим і неускладненим. Під час неускладненого післяопераційного періоду в організмі відбуваються зміни, зумовлені дією багатьох факторів — психологічного стресу, наркозу, післянаркозного стану, а також впливом самої операції, наявністю операційної рани, некрозом тканин у зоні оперативного втручання, порушенням дієти, вимушеним положенням тіла хворого тощо.
В організмі хворого після операції спостерігають такі зміни.
1.Порушення вуглеводного обміну, яке проявляється гіперглікемією і глюкозурією (у 90 % хворих). Гіперглікемія триває 3 — 4 дні, після чого кількість глюкози в крові нормалізується.
У 1 -шу добу після операції резервна лужність крові зменшується, а до кінця 2 —3-ї доби, як правило, нормалізується. У розвитку післяопераційного ацидозу велику роль відіграє не тільки операційна травма, а й стан хворого, характер передопераційної підготовки, голодування тощо.
У більшості хворих після операції розвивається компенсований ацидоз, що перебігає без клінічних проявів, але призводить до значного зниження резервної лужності крові. Некомпенсований післяопераційний ацидоз проявляється нудотою, блюванням, метеоризмом, головним болем, безсонням, слабістю та ін.
Раннє годування хворих після операції, уведення інсуліну виснаженим хворим до і після операції є найкращими методами профілактики важких форм післяопераційного ацидозу.
2.Порушення білкового обміну. Зокрема, збільшується вміст залишкового азоту і глобулінів у крові. Гіпопротеїнемія спостерігається в більшості хворих, які перенесли важкі операції, що супроводжувалися крововтратою. Найменший вміст білків спостерігається на 5 — 6-й день після операції. Потім білковий обмін нормалізується. Але у важкохворих цей процес розвивається дуже повільно і триває від 15 до 35 днів.
3.Порушення водно-електролітного обміну. Після операції спостерігається зневоднення організму. У здорової людини вода виділяється переважно нирковим шляхом (за добу нирки, виділяють 1—1,5 л води, легені — 0,4 л, шкіра — 1 л). У післяопе-
раційний період посилюється потовиділення, прискорюється дихання і підвищується температура тіла, що збільшує втрату води позанирковим шляхом. Унаслідок великої крововтрати тканинна рідина надходить у кров'яне русло, що теж сприяє зневодненню організму і порушенню електролітного балансу.
Зневодненню можна запобігти в разі правильної передопераційної підготовки і післяопераційного ведення хворого. Не менше ніж 3 л рідини треба ввести в організм (усередину, підшкірно, внутрішньовенно, через пряму кишку). Для профілактики гіпокаліємії та інших порушень електролітного обміну вводять рідини, які містять основні електроліти.
4.Зміни складу крові. Збільшення кількості лейкоцитів (у 2 — 3 рази порівняно з нормою) за рахунок нейтрофільних лейкоцитів, відносне зменшення кількості лімфоцитів і еозинофілів виявляють відразу після операції. Після операцій середньої важкості ацидоз наростає протягом 4 — 5 днів, після чого поступово знижується до норми (на 10-й день).
Після важких операцій збільшення кількості лейкоцитів більш значне і тривале. Це реакція організму на всмоктування продуктів розпаду білків і проникнення в операційну рану мікроорганізмів (абсолютно асептичних операцій не буває). За наявності гнійних ускладнень кількість лейкоцитів різко зростає.
Після операцій середньої важкості кількість еритроцитів і вміст гемоглобіну зменшується на 5 — 7 %, а після важких — на 10 — 20 %. Такі зміни спостерігаються протягом 4 — 6 днів, а після важких операцій — і довше. Це явище зумовлено крововтратою під час операції, розведенням крові тканинною рідиною, яка надходить у кров'яне русло після крововтрати, розпадом еритроцитів перелитої крові.
Вміст гемоглобіну нормалізується в різні терміни (від 10 днів до 1—2 міс) залежно від важкості операції. Деяким хворим показані повторні переливання препаратів крові.
Кількість тромбоцитів зменшується одразу після операції. До 9— 10-го дня цей показник нормалізується.
Зниження в'язкості крові і збільшення кількості протромбіну звичайно свідчать про запальні ускладнення, які супроводжуються значною ексудацією та інтоксикацією (перитоніт, плеврит тощо).
Інтенсивна терапія, яку проводять у післяопераційний період (за відсутності ускладнень), спрямована на боротьбу з болем, відновлення функцій серцево-судинної системи і мікроциркуляції, корекцію водно-електролітного балансу. Призначають дезінток- сикаційну терапію. Здійснюють контроль за функцією сечовидільної системи.
Біль зменшується, якщо хворий займає правильне положення в ліжку, носить бандаж. Протягом перших 2 — 3 діб після великих порожнинних операцій хворим слід уводити наркотичні анальгетики, після невеликих операцій — ненаркотичні анальге- тики. Седативні засоби дозволяють підвищити поріг больової чутливості (седуксен, реланіум). Ефективним методом знеболювання в ранній післяопераційний період є перидуральна анестезія.
Розвитку ускладнень у післяопераційний період сприяють такі фактори: наявність післяопераційної рани, вимушене положення тіла, вплив операційної травми і наркозу. Основні ускладнення післяопераційного періоду (В.В. Петров) наведемо в схемі 2.
Схема 2. Ускладнення післяопеоапійного пеоіоду
|
У ранній післяопераційний період з боку рани можуть виникнути такі ускладнення: кровотеча, інфікування рани, розходження швів. Розрізняють 3 види кровотечі: зовнішню (витікання крові в операційну рану, що проявляється промоканням пов'язки), кровотечу по дренажу (кров витікає по дренажу, який залишають у рані або в якій-небудь порожнині) і внутрішню кровотечу (кров виливається в порожнини тіла).
Рана може інфікуватися в післяопераційний період, що призводить до утворення інфільтрату чи абсцесу. З'являється біль у ділянці рани, підвищується температура тіла. Краї рани набряклі, червоні. Під час пальпації біль посилюється.
У разі нагноєння рани з неї виділяється гній. Профілактика ранової інфекції полягає в дотриманні правил асептики й антисептики як під час операції, так і в післяопераційний період.
У післяопераційний період необхідно слідкувати за нормальним функціонуванням дренажів, здійснювати профілактику вторинної інфекції. Перев'язку обов'язково проводять на наступний день після операції. Краї рани обробляють розчином антисептика, накладають антисептичну пов'язку. Потім перев'язку проводять 1 раз у 3 —4 дні. За наявності інфільтрату призначають антибіотики, на рану — УВЧ, УФ-опромінення, пов'язки з розчинами антисептиків, електрофорез розчину антисептика та ін. У разі нагноєння післяопераційної рани шви знімають через один, рану промивають 3 % розчином перекису водню, розчинами антисептиків, дренують.
Евентрація — випадання сальника або кишечнику з черевної порожнини при розходженні країв операційної рани. Розрізняють повну евентрацію (коли розходяться всі шари рани передньої черевної стінки і нутрощі випадають під пов'язку) і неповну (коли нутрощі випадають під шкіру внаслідок розходження очеревини апоневрозу).
Лікування евентрації оперативне.
У післяопераційний період можливі такі ускладнення з боку серцево-судинної системи: інфаркт міокарда, аритмії, гостра серцево-судинна недостатність. Профілактика тромбоемболічних ускладнень полягає в ранній активізації хворих, забезпеченні стабільної гемодинаміки, корекції водно-електролітного балансу, використанні дезагрегантів та інших лікарських засобів, які поліпшують реологічні властивості крові, а також антикоагулянтів прямої і непрямої дії (у хворих з підвищеним ризиком тромбо- емболічних ускладнень).
З боку дихальної системи можливі такі ускладнення, як гостра дихальна недостатність, післяопераційна пневмонія, бронхіт тощо.
Профілактика цих ускладнень включає ранню активізацію хворих, антибіотикопрофілактику, адекватне положення в ліжку, дихальну гімнастику, розрідження мокротиння і застосування відкашлювальних засобів, санацію бронхіального дерева у важкохворих через інтубаційну трубку (під час ШВЛ або через спеціально накладену трахеостому при спонтанному диханні), масаж, фізіотерапію, гірчичники, банки.
У післяопераційний період можливі ускладнення з боку органів травлення. Часто розвивається паралітична непрохідність кишок. Профілактика цього ускладнення включає ранню активізацію хворих, раціональний режим харчування, дренування шлунка, уведення газовідвідної трубки. Після операції рекомендується зробити гіпертонічну клізму. Проводять перидуральну блокаду та стимуляцію моторики кишок шляхом уведення 0,05 % розчину пітуїтрину. Уводять карбахолін, церукал, убретид, аміназин. Показані фізіотерапевтичні процедури (діадинамічні струми). Застосовують електростимуляцію апаратом "СНІМ". Електростимуляцію починають на 2-й день після операції. Після цієї процедури швидко з'являється перистальтика кишок і відходять гази. Досить ефективними є інфузія сорбітолу, діадинамічні струми Бернара, тривала перидуральна анестезія, інфузія 0,25 % розчину новокаїну в корінь брижі тонкої кишки.
У багатьох хворих у післяопераційний період виникає проблема нормалізації пасажу хімусу по кишечнику.
Причинами порушення пасажу жовчі можуть бути не тільки особливості режиму харчування і природжена патологія товстої кишки, а й порушення моторної функції кишечнику внаслідок хронічних захворювань органів травлення. Сповільнення руху харчових мас по кишечнику призводить до різкого порушення процесів мембранного і порожнинного травлення. При цьому відбувається неповне розщеплення складових елементів харчових продуктів, посилюються процеси бродіння в просвіті кишечнику. Усмоктування продуктів бродіння в систему венозного Кровообігу збільшує токсичне навантаження на печінку. Тривалий
процес бродіння в кишечнику змінює звичайний склад кишкової мікрофлори. У ньому починають превалювати неклостридіальні анаероби і дріжджоподібна мікрофлора. Порушується бар'єрна функція кишечнику, виникає ризик появи бактеріальної транс- локації. Це створює передумови до збільшення частоти гнійних ускладнень після планових операцій. Для профілактики порушення пасажу хімусу по кишечнику рекомендовано як у післяопераційний, так і в ранній післяопераційний період застосовувати проносні засоби, а саме форлакс. Для нормалізації процесу травлення рекомендовано застосовувати препарати для екзогенного заміщення ферментів (панкреатин, креон тощо).
Перитоніт — грізне ускладнення післяопераційного періоду. Найчастішою його причиною є недостатність швів анастомозів після резекції шлунка чи кишечнику. У таких випадках слід негайно виконати релапаротомію, ліквідувати джерело перитоніту і адекватно дренувати черевну порожнину. Одночасно проводять масивну дезінтоксикаційну й антибактеріальну терапію.
Рання спайкова кишкова непрохідність може виникнути практично після будь-якого втручання на органах черевної порожнини. Погіршується загальний стан хворого, наростає здуття живота, посилюється біль, виникає блювання, з'являється шум плеску. Спостерігається позитивний симптом Валя. Під час оглядової рентгеноскопії виявляють чаші Клойбера. У разі виникнення спайкової кишкової непрохідності необхідно негайно провести релапаратомію.
Після операції можуть виникати ускладнення з боку сечових органів: анурія (затримка виділення сечі нирками) та ішурія (затримка сечовипускання). За наявності анурії сечовий міхур порожній, позивів до сечовипускання немає. У таких випадках проводять двобічну паранефральну блокаду, діатермію на ділянку нирок. Уводять 1 мл 1 % розчину пілокарпіну, осмотичні діуретики.
Ішурія може бути зумовлена вимушеним положенням хворого в ліжку. Мають значення і нервово-рефлекторні механізми. Хворим необхідно ввести атропіну сульфат. На ділянку сечівника треба покласти грілку. За неефективності цих заходів проводять катетеризацію сечівника.
Порушення функцій печінки і нирок проявляється зниженням синтезу ферментів, наростанням диспротеїнемії, олігурією.
Грізним ускладненням післяопераційного періоду є ниркова і печінкова недостатність.
У сучасних клініках організовані спеціалізовані відділення, де проводять інтенсивне спостереження за хворими в післяопераційний період. Це відділення реанімації та інтенсивної терапії. Кваліфікований персонал здійснює комплекс лікувальних заходів, спрямованих на нормалізацію гомеостазу, лікування гострих порушень життєво важливих функцій організму та обмінних процесів у хворих, які перебувають у критичному стані.
Інтенсивне спостереження може бути візуальним, монітор- ним, лабораторним та комбінованим. На кожного хворого слід завести картку погодинного обстеження і листок призначень. Через кожні 1—3 год реєструють показники дихання і кровообігу, температуру тіла, діурез, кількість рідини, яку вводять в організм і яка з нього виводиться. Оцінюючи стан хворого, враховують ступінь здуття живота і напруження м'язів передньої черевної стінки, стан післяопераційної рани, наявність внутрішньої або зовнішньої кровотечі. Звертають увагу на наявність гикавки або блювання, кількість і характер випорожнень. Під час аускультації і перкусії живота можна виявити перистальтичні шуми в кишечнику, наявність газу або рідини в черевній порожнині.
Динамічне спостереження за функціями дихальної і серцево- судинної систем найчастіше здійснюється за допомогою моні- торної техніки, яка дозволяє реєструвати частоту дихання, вміст вуглекислого газу, частоту серцевих скорочень, АТ і центральний венозний тиск, електрокардіограму, тиск у порожнинах серця, температуру тіла тощо. У разі проведення ШВЛ необхідно слідкувати за роботою респіратора, контролювати хвилинний об'єм дихання, частоту його, тиск на вдиху і видиху та ін.
Окрім візуального і моніторного спостереження, проводять лабораторні дослідження (можна контролювати до 55 лабораторних показників).
Інтенсивна терапія в післяопераційний період включає: боротьбу з болем і профілактику шоку; відновлення серцево-судинної діяльності і ліквідацію порушень мікроциркуляції.
Відділення реанімації та інтенсивної терапії розміщують поблизу операційного блоку. У відділенні повинні бути реанімаційні зали, палати інтенсивної терапії, операційна для нетранспорта
бельних хворих, в якій виконують невеликі операційні втручання (трахеотомія, пункція плевральної порожнини та ін.), перев'язки тощо, а також експрес-лабораторїя, кабінет завідуючого відділенням, ординаторська, кімнати старшої медсестри і сестри-гос- подарки, середнього і молодшого персоналу, душові, санвузол.
Відділення реанімації та інтенсивної терапії оснащується функціональними ліжками. Ліжка повинні стояти так, щоб до хворого можна було вільно підійти з трьох боків, і щоб усі вони були добре помітними із сестринського поста. Оскільки ліжка мають колесики, їх можна легко пересувати і використовувати для перевезення хворого з операційної в палату. Кожне ліжко забезпечується штативом для інфузійної системи, звукової і світлової сигналізації, індивідуальним світильником, централізованою подачею кисню, контрольно-діагностичною, дихальною і наркозною апаратурою. У палатах також є апарати, які реєструють частоту пульсу і його ритм, електрокардіограму, параметри дихання, АТ і центральний венозний тиск, тиск у легеневій артерії та ін. В експрес-лабораторії отримують інформацію про гематокрит, вміст гемоглобіну та електролітів, ОЦК, кислотно-основний стан (КОС), рівень білірубіну, сечовини, глюкози, протромбіну тощо. У палаті є набори для трахеотомії та венесекції, апарат для дефібриляції серця. Палати оснащені пересувними рециркуляцій- ними повітроочищувачами. Двері у відділення повинні бути зачиненими. У приміщеннях відділення і тамбурі встановлюють спеціальні бактерицидні ртутно-кварцові лампи низького тиску.
Хворих, які були оперовані з приводу перитоніту, гнійних захворювань і післяопераційних ускладнень, розміщують в ізольованих палатах. Там повинна бути добра вентиляція, що забезпечується вентиляційними установками з бактеріальними фільтрами, кондиціонерами. Необхідно проводити ретельну дезінфекцію предметів догляду за хворими. З метою профілактики внутріш- ньолікарняної інфекції за можливості слід дотримуватися системи циклічності заповнення палат.
Прибирання приміщень проводять вологим способом не рідше ніж 2 рази на день з використанням дезінфекційних засобів. Для дезінфекції виробів медичного призначення, білизни і санітарно- технічного обладнання застосовують такі сучасні дезінфектанти, як хлорангіон, гембар, декопекс, лізоформін, бацилоцид, дисмозолон пур, мікробак-форте, саніфект-128, клорсепт, дескозал тощо.
Генеральне прибирання проводять 1 раз на тиждень. Постіль ну білизну міняють щодня.
У відділенні реанімації та інтенсивної терапії медична сестра веде таку документацію:
аркуш призначень та спостережень; карту реанімації та інтенсивної терапії; журнал реєстрації хворих; журнал чергової медичної сестри; журнал обліку сильнодіючих лікарських засобів. Основним документом, з яким медична сестра працює протягом усього робочого дня, є аркуш призначень та спостережень. Вона одержує його від палатного лікаря після огляду хворих. Медична сестра повинна відразу перевірити всі призначення та уточнити незрозумілі моменти (нечітке дозування препаратів, спосіб та час уведення ліків). Одержавши в маніпуляційній або в старшої медичної сестри необхідні препарати, вона розпочинає виконання призначень. В аркуш або картку призначень записують абсолютно все: що хворому вводять, які маніпуляції виконують. У разі невиконання призначень зазначають прізвище лікаря, який відмінив призначення, та причину цього. Наприкінці зміни або чергування медична сестра підраховує водний баланс хворого (кількість уведеної, випитої та виділеної рідини). Ці відомості вона передає лікареві палати та медичним сестрам, котрі заступають на чергування, у присутності завідуючого відділенням і старшої медичної сестри.
Неприпустиме оформлення документації по пам'яті.
Годування хворих проводять лише після дозволу хірурга, який робив операцію, або палатного лікаря. Хворих годують з ложки чи поїльника.
У післяопераційний період призначають відповідні дієти. Так звані нульові хірургічні дієти показані після операцій на органах травлення, а також при порушеннях мозкового кровообігу, черепно-мозковій травмі, інфекційних захворюваннях, що перебігають з високою температурою. Це рідка, напіврідка, желеподібна чи протерта їжа. У раціоні різко обмежують кількість солі. їжу дають часто і малими порціями.
Дієту № 0-а призначають, як правило, на 2 —3-й день після операції. Вона включає рідкі, желеподібні страви. Дозволяється знежирений неміцний м'ясний бульйон, рисовий відвар з верш-
ковим маслом, чай з лимоном. На 3-й день дають некруто зварене яйце.
Дієту № 0-б призначають після дієти № 0-а. Хворому дають рідкі протерті каші на м'ясному бульйоні або воді з молоком, слабкі знежирені неміцні м'ясні бульйони з манною крупою, парове суфле з нежирного м'яса.
Дієта № О-в. У раціон включають супи, пюре, парові страви з протертого вареного м'яса, парові страви із сиру, а також свіжий сир, протертий зі сметаною.
Дієта № 1-а. Призначається хворим на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення, після резекції шлунка (на 4 —5-й день). Усі страви мають бути рідкої або кашоподібної консистенції. У раціоні повинна бути достатня кількість білків (100 г), жирів (100 г) і вуглеводів (200 г). їжу приймають 6 — 8 разів на день.
Дієта № 1-6. Призначається після дієти № 1-аЛ їжа має бути протертою чи відвареною, або її готують на парі. їжу вживають теплою, не менш ніж 6 разів на день.
Дієта № 1. Призначається хворим на виразкову хворобу шлунка в період ремісії і в післяопераційний період протягом 5 — 6 міс. їжа повинна бути рідкою чи кашоподібної консистенції. їжу приймають 5 — 6 разів на день. Кількість білків і жирів — до 120 г, вуглеводів — 400 — 500 г. Обмежують кількість кухонної солі. Не можна вживати продукти, що містять багато клітковини.
Дієта Мейленграхта призначається хворим з гастродуоде- нальною кровотечею. Вона сприяє нейтралізації кислого вмісту шлунка, зменшенню перистальтики шлунка і кишечнику, справляє позитивний вплив на згортання крові і процеси репарації. Дієта багата на молочні продукти, овочі і фруктові соки, вітаміни С і К (овочеві протерті супи, каші, картопля, молоко, вершки, м'ясо у вигляді суфле, білий хліб тощо). їжу приймають 6 — 8 разів на день у протертому вигляді. Кількість білків — 70-100 г, жирів - 90-100 г, вуглеводів - 300-400 г.
Дієта Мя 2 показана хворим на хронічний гастрит, коліт і ентероколіт у стадії загострення, а також після оперативних втручань на товстій і прямій кишках. Дієта сприяє зменшенню бродильних процесів, нормалізації моторної і секреторної функцій шлунка і кишечнику. Обмежують уживання продуктів, які важ-
ко перетравлюються, містять клітковину чи подразнюють слизову оболонку. Кількість білків — 100 г, жирів — 100 г, вуглеводів — 400 г. їжу приймають 4 — 5 разів на день.
Дієта № 5 показана хворим на гострий і хронічний холецистит, жовчнокам'яну хворобу, гепатит. Вона сприяє накопиченню глікогену в печінці, стимулює жовчовиділення і моторну функцію кишечнику. Усі страви готують на парі або вживають відварену їжу. Кількість білків — 100—110 г, вуглеводів — 500 г, жирів — до 80 г, у тому числі 15 % — рослинні. Рекомендуються продукти, багаті на ліпотропні речовини (метіонін, лецитин) і клітковину. З раціону виключаються продукти, що містять холестерин і екстрактивні речовини (жирні сорти м'яса і риби, сало, консерви, шпинат, щавель, рибні і м'ясні супи, гострі страви і т.д.). їжу приймають 5 — 6 разів на день.
Дієта № 5-n показана хворим на гострий і хронічний панкреатит. Дієта сприяє зменшенню гіперферментації, пригніченню секреторної функції підшлункової залози. їжу приймають 6 разів на добу. Дієта містить 80 г білків, 40 г жирів і 200 г вуглеводів. У перші 2 — 3 дні рекомендується голод або лужна вода, у подальшому — слизові супи з різних круп (окрім пшона) на воді або неміцному овочевому відварі, нежирні сорти м'яса (курка, індичка, кролик, яловичина) у вигляді суфле, парових котлет, нежирні сорти риби (тріска, судак, сазан, окунь), некруто зварені яйця або паровий омлет, сир некие лий у вигляді пасти чи парового пудингу. З овочів — картопля, морква, кабачки та цвітна капуста у вигляді пюре чи парових пудингів. Яблука тільки печені (окрім антоновських). Напої — компоти із сухофруктів чи свіжих яблук, киселі, желе, мус на ксиліті або сорбіті, настій із шипшини, лужна мінеральна вода (боржомі та ін.). При хронічному панкреатиті кількість білка збільшують до 130 — 140 г, жирів — до 60-80 г, вуглеводів - до 300-350 г. їжа протерта, парова або запечена в духовій шафі.
Дієта № 5-а призначається після холецистектомії та інших оперативних втручань на печінці, жовчному міхурі та жовчних протоках. Дієта щадна, містить 90 г білків, 50 — 60 г жирів і 250 — 280 г вуглеводів. З раціону виключається рослинна олія. Кількість вуглеводів і кухонної солі обмежують. їжу готують на парі або вживають у відвареному вигляді (нежирний сир, омлет білковий паровий, суп рисовий з овочами протертий, парові м’яс-
ні биточки, відварена риба, морквяно-яблучні биточки, яблука печені без цукру, білі сухарі, відвар шипшини, кефір, чай з молоком та ін.).
Штучне зондове харчування. Зондове ентеральне харчування застосовують, якщо хворий тривалий час непритомний, а також, коли ковтання неможливе унаслідок бульварного паралічу, набряку язика чи гортані в післяопераційний період після резекції шлунка). Використовують суміші амінокислот, жирових емульсій, вітамінів, електролітів та ін. У деяких випадках поживні суміші вводять, обминаючи шлунок, безпосередньо в тонку кишку. Для зондового харчування використовують м'які пластмасові, гумові або силіконові трубки із зовнішнім діаметром З —5 мм, зонди. Зондова суміш може містити 400 г теплого молока, 2 сирих яйця, 50 г цукру, 40 мл етилового спирту, сіль. Ідеальний склад суміші в енпітах (білковому, жировому, низьколак- тозному, вівсяному, рисовому тощо).
Парентеральне харчування також застосовується в інтенсивній терапії. Комплекс поживних речовин уводять в організм, обминаючи травний канал. Розрізняють повне парентеральне харчування, коли вводять усі необхідні компоненти для поповнення енергетичних витрат і підтримання певного рівня обмінних процесів, і неповне, коли парентерально вводять лише деякі інгредієнти, продовжуючи ентеральне харчування.
За показаннями поживні суміші вводять через постійний на- зогастральний зонд.
Здійснюючи догляд за хворими у відділенні реанімації та інтенсивної терапії, медичні сестри повинні уважно стежити за гігієною тіла хворого. Обличчя хворого протирають вологим рушником. Шкіру тіла також ретельно протирають 1—2 рази на день. Попрілості присипають тальком або дитячою присипкою, систематично протирають ці ділянки шкіри 0,1 % розчином калію перманганату. Проводять профілактику пролежнів. Щоб запобігти виникненню контрактур, нижні кінцівки вкладають у функціонально вигідне положення. Кілька разів на день слід робити пасивну гімнастику.
Для профілактики висихання рогівки в очі закапують 2—3 рази на добу по 2—3 краплі вазелінового масла. Ротову порожнину через 1—2 год протирають вологим тампоном і змащують вазелі-
новим маслом, розчином гліцерину чи іншими засобами. Ретельного догляду потребують носові ходи.
Слід суворо дотримуватися правил асептики під час венепункції, катетеризації судин і сечового міхура, заміни інфузійних систем і перев'язок.
У хворих, які перебувають у відділенні реанімації та інтенсивної терапії, можливі мимовільні сечовипускання і дефекація. Необхідно використовувати підкладні клейонки і додаткову білизну, котрі замінюють після забруднення, та памперси, які міняють після мимовільного сечовипускання (зразу ж виконують гігієнічні процедури).
Важливе значення має дотримання норм медичної етики і деонтології. Лікар, середній і молодший медичний персонал мусять виявляти співчуття до хворого, вселяти в нього надію на одужання, оберігати психіку. Персонал відділення регулярно обстежують на бактеріоносійство. Родичам не дозволяється відвідувати хворих.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 2822 | Нарушение авторских прав
|