Деонтологія в хірургії
План
1.Поняття про медичну деонтологію. Специфічність хірургічної деонтології. Професійна медична етика в хірургії.
2.Завдання хірургічної деонтології.
3.Взаємовідносини медичних працівників.
4.Ятрогенна патологія в хірургії.
Медична деонтологія — наука про обов'язок медика перед хворим і суспільством, причому йдеться не тільки про професійні обов'язки, але й про моральні аспекти його діяльності, духов-
ність, людяність. "Деонтологія — моральна стратегія і тактика лікаря, фельдшера, медичної сестри, душа медицини і мудрість лікування", — писав А.Ф. Білібін.
Великий хірург М.І. Пирогов говорив: "Бути щасливим щастям інших — ось дійсне щастя і земний ідеал життя кожного, хто вибирає лікарську професію". Споконвіків лікарською емблемою вважається змія — носителька здоров'я і мудрості, але поряд з нею існує менш відомий символ, який відображує вже внутрішню суть діяльності медичного працівника — це запалена свічка, "Aliis inserviendo consumor" — "Згоряю, слугуючи іншим".
Термін "деонтологія" походить від двох грецьких слів: deon - "належне", "потрібне" і logos — "слово", "учення". Отже, цей термін означає "учення про належне", "учення про обов'язок".
Термін "деонтологія" був уведений наприкінці XVII ст. Однак основні положення цього вчення були сформульовані давно, ще великим лікарем і мислителем Гіппократом.
Виділення хірургічної деонтології, як окремого вчення, зумовлене специфічними особливостями хірургічної діяльності. В уяві хворих хірург, скальпель і біль — нероздільні. Тому медичний персонал завжди повинен підтримувати у хворих віру в щасливий кінець операції і одужання. Немає сумніву в тому, що хірургія має свої деонтологічні особливості. Найважливіше завдання хірургічної деонтології — переконати хворого в необхідності оперативного лікування і отримати від нього згоду на операцію. Довіра хворого до хірурга та медичних сестер, прагнення до життя сприяють його одужанню, значною мірою гарантують успіх лікування. Вселити надію на одужання, підтримати хворого психологічно — надзвичайно важливе завдання.
Фельдшеру і медичній сестрі повинні бути притаманні такі моральні принципи і риси характеру, як точність і обов'язковість, милосердя, привітність, витримка, уміння володіти собою, спостережливість, рішучість, терпіння і терпимість, самокритичність, безкорисливість.
Спілкування медичної сестри хірургічного стаціонару з хворим, медичних працівників з родичами хворого — одна з найважливіших проблем деонтології. "Хірург — це людина, яка озброєна ножем, і як усяка озброєна особа він становить небезпеку для оточуючих, якщо застосовує свою зброю не там, де це потрібно, і не так, як це дозволено", — писав A.B. Byляєв. Медичний пра-
ці вник, спілкуючись із хворим, повинен пам ятати, що людина завжди відчуває страх перед операцією. Зняти цей страх — перше завдання медичного працівника. Але не можна запевняти в тому, що операція буде простою і ніяких проблем не буде. Неправдоподібність таких фраз може ще більше стурбувати хворого. Потрібно пояснити хворому необхідність проведення операції. Обов'язково слід сказати, що подібні операції в даній клініці були успішними. Саме це і заспокоїть пацієнта.
Взаємовідносини медичних працівників також мають певні деонтологічні аспекти. Заздрість, дрібне злорадство (з приводу помилок колег) створюють украй несприятливий клімат у колективі і, безсумнівно, негативно впливають на результати лікування хворих. У колективі не допустиме "критиканство". Хірурги повинні з повагою ставитися до медичних сестер. Лікар і медична сестра виконують загальну справу — лікування хворих і догляд за ними. Особливої поваги заслуговують операційні сестри — помічниці хірурга під час операції. їх робота складна, важка і дуже відповідальна.
Ятрогенні захворювання — психогенні або соматичні патологічні стани, які прямо або опосередковано пов'язані з діями лікаря. Серед ятрогенних захворювань раніше переважали психогенні. I.A. Косірський визначив ятрогенні хвороби як "хвороби функціональні й органічні, безпосередньою причиною яких є дії медичного працівника".
Бурхливий розвиток хірургії, анестезіології і реаніматології відкриває нові можливості для лікування хворих із найважчою патологією. Великі успіхи досягнуті в хірургії новонароджених і трансплантології. Однак перед хірургами постала ціла низка складних етичних і деонтологічних проблем. Останніми роками все більше уваги приділяється правам хворого — праву на інформацію про стан його здоров'я, праву на участь в обговоренні плану лікування тощо. Так, кодекс Американської медичної асоціації та Європейська конвенція про права людини передбачають право хворого на участь у вирішенні питань, пов'язаних із програмою лікування та операції. Право кожного лікаря — вирішувати, яку саме інформацію можна надати пацієнту. Але медична сестра і фельдшер повинні пам'ятати, що всі відомості про діагноз, стан хворого, °б'єм оперативного втручання і хід операції має право давати хворому та його родичам тільки лікар.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 700 | Нарушение авторских прав
|