Загальне та місцеве знеболювання
План
1.Загальне знеболювання.
2.Поняття про біль і знеболювання.
3.Анестезіологія. Історія знеболювання. Теорії наркозу. Види наркозу залежно від шляхів уведення наркотичного засобу. Поняття про сучасну багатокомпонентну анестезію. Основні наркотичні засоби. Апаратура для наркозу.
4.Підготовка хворих до анестезії, премедикація. Клінічний перебіг наркозу. Ускладнення наркозу.
5.Неінгаляційний наркоз.
6.Документація, яку веде медсестра-анестезистка.
7.Місцеве знеболювання.
Біль — вид чутливості, що сигналізує про наявність патологічного процесу в організмі або дію сильного зовнішнього подразника.
Мал. 1. Рефлекторна дуга болю
|
Сукупність заходів, які проводяться під час хірургічних операцій зШтоюусунення больових відчуттів, називається знебо- люванням. Залежно від того, на яку ланку рефлекторної дуги (мал. 1) діють знеболювальні засоби, розрізняють загальне і місцеве знеболювання.
Анестезіологія — розділ клінічної медицини, який вивчає методи захисту організму від операційної травми та її наслідків, контролю і керування життєво важливими функціями організму під час оперативного втручання. Вона тісно пов'язана з реанімацією та інтенсивною терапією.
У стародавні часи для зняття болю застосовували корені мандрагори, дурман, індійські коноплі, екстракт беладони, алкоголь, опій. Ці засоби вживали всередину, втирали в шкіру, уводили за допомогою клізм і наркозних губок.
У 1844 р. зубний лікар Уелс почав використовувати під час нетривалих операцій закис азоту. У 1846 р. Уоррен уперше видалив пухлину шиї під ефірним наркозом.
У Росії першим ефірний наркоз застосував М.І. Пирогов. У 1847 р. англійський акушер Сімпсон використав хлороформ. У 1910 р. С.П. Федоров використав для наркозу генодал. У 1879 р. був відкритий кокаїн. Розвиток місцевої анестезії розпочався у 1905 р., коли для знеболювання почали застосовувати новокаїн, особливо після розробки О.В. Вишневським методу місцевої анестезії 0,25 % розчином новокаїну. У 1897 р. німецький хірург Бір запропонував спинномозкову анестезію. Особливо великих успіхів було досягнуто після того, як хірурги почали використовувати для ендотрахеального (інкубаційного) наркозу курареподібні речовини.
Механізм дії наркотичних засобів складний. Вони пригнічують і блокують механізми, які забезпечують передачу больових імпульсів у ЦНС. Для пояснення наркозу запропоновано низку
теорій, що ґрунтуються на фізико-хімічній дії наркотичних засобів на нервові клітини.
Ліпоїдна теорія пов'язує настання наркозу з добрим розчиненням наркотичних засобів жирами, на які багата мозкова тканина.
Адсорбційна теорія пояснює наркоз накопиченням наркотичної речовини на поверхні нервових клітин і порушенням їх фізи- ко-хімічних властивостей.
Теорія проникності грунтується на колоїдно-осмотичних змінах, які виникають у клітинах нервової системи під час наркозу і призводять до зниження проникності клітинних мембран.
Теорія порушення окисних процесів пояснює наркоз порушенням цих процесів у мозковій тканині (теорія "задушення").
Коагуляційна теорія Кюна (1864) пов'язує наркоз із зсіданням внутрішньоклітинного білка під дією анестетиків, що призводить до порушення функцій нервових клітин.
Згідно з теорією поверхневого натягу Траубе (1904), анестетики, що мають високу ліпоїдотропність, здатні зменшувати силу поверхневого натягу на межі ліпоїдної оболонки нервових клітин і рідини, що їх оточує. Тому мембрана цих клітин стає проникною для молекул анестетиків.
Гіпоксична теорія (30-ті роки XX ст.) пояснює наркоз тим, що анестетики спричинюють гальмування енергетики нервових клітин.
Сучасна теорія наркозу ґрунтується на дослідженнях вітчизняних фізіологів — І.М. Сеченова, І.П. Павлова, М.Є. Введен- ського.
Анестетики впливають на рівні утворення і поширення потенціалу дії в самих нейронах і особливо в міжнейронних контактах.
Одні вчені вважають, що, фіксуючись на мембрані клітини, анестетики перешкоджають процесу деполяризації, інші — що анестетики закривають натрієві і калієві канали в клітинах. У наш час наркоз розглядають як своєрідний функціональний стан ЦНС.
Згідно з теорією парабіозу, запропонованою М.Є. Введенсь- ким, анестетики діють на нервову систему як сильні подразники, щоспричинюють зниження фізіологічної лабільності окремих нейронів і нервової системи в цілому.
Нині багато спеціалістів підтримують ретикулярну теорію наркозу, згідно з якою анестетики справляють гальмівний вплив
переважно на ретикулярну формацію мозку, унаслідок чого її активуюча дія на розташовані вище відділи мозку значно зменшується.
Класифікація наркозу:
І.За факторами впливу на ЦНС:
фармакодинамічний наркоз (дія фармакологічних речовин);
електронаркоз (дія електричного поля);
гіпнонаркоз (дія гіпнозу).
ІІ.Залежно від шляхів уведення наркотичного засобу:
інгаляційний наркоз —- препарати вводять інгаляційно. Залежно від методів їх уведення розрізняють масковий, ендотра- хеальний та ендобронхіальний інгаляційний наркоз;
неінгаляційний наркоз — препарати вводять внутрішньовен- но чи внутрішньом'язово.
ІІІ.Залежно від кількості препаратів, які використовують для наркозу:
мононаркоз — використовують 1 препарат;
змішаний наркоз — одночасно використовують 2 препарати і більше;
комбінований наркоз Вш різних етапах операції використовують різні наркотичні засоби або комбінують їх з препаратами, які вибірково діють на деякі функції організму (міорелаксанти, гангліоблокатори, анальгетики та ін.).
IV.Залежно від етапу операції:
вступний наркоз — нетривалий, настає швидко (без фази збудження). Дозволяє зменшити кількість основного наркотичного засобу;
підтримувальний (основний) наркоз — застосовується під час операції. Якщо на фоні основного наркозу додатково ввести інший препарат, то такий наркоз називають додатковим;
базисний наркоз застосовується перед або одночасно з основним наркозом (для зменшення дози основного наркотичного засобу).
Сучасна багатокомпонентна анестезія включає:
1)наркоз — здійснюється шляхом уведення анестетиків;
2)аналгезію — застосування анальгетиків;
3)нейровегетативну блокаду — настає під дією наркозу, аналгезії, холінолітиків, симпатолітиків або нейролептаналгезії;
4)міоплегію — розслаблення м'язів під дією міорелаксантів;
5)підтримання адекватного дихання – здійснюється подачею кисню і ШВЛ;
6)підтримання адекватного кровообігу - досягається раціональним використанням анестетиків, компенсацією крововтрати та ін.;
7)регуляцію обмінних процесів (гіпотонія, гіпотермія штучний кровообіг).
Основні лікарські засоби, що застосовують для наркозу:
І. Для пригнічення свідомості:
1.препарати для інгаляційного наркозу:
а) рідини: ефір, хлороформ, фторотан (галотан, ізофлуран, енфлуран, флюотан, наркотан), метоксифлуран (пентран, інгалан), етран, трихлоретан;
б) газоподібні анестетики: закис азоту, циклопропан (триметилен).
2.Неінгаляційні препарати:
а) барбітурати: гексенал, тіопентал-натрій;
б) стероїди - віадрил;
в) інші препарати: оксибутират натрію (ГОМК), кетамін, гемітіамін, диправін, сомбревін, кеталар, велонаркон, каліпсол, брієтал.
ІІ.Для нейролептаналгезії:
1.Нейролептики: галоперидол, дроперидол.
2.Атарактики.
ІІІ.Для нетривалого наркотичного сну: седуксен, флунітразепам (рогінтол, сомнубене, флунітразепам), етомідат (гіпномі-
дат), раденаркон.
IV.Для аналгезії: морфін, декстраморіамід, омнопон, промедол, фентаніл, дипідолор, пентазоцин, фортвін, фортрал, буторфанол, бупренорфін, трамал, налоксон, пентазоцин, налтрек-
сон, набуфін.
V.Для міорелаксації:
1.Деполяризувальні засоби: лістенон, дитилін, мюрелаксин.
2.Антидеполяризувальні засоби: тубарин, діоксоній, павулон, ардуан, анатруксоній, диплацин.
VI.Антидоти: міорелаксанти (прозерин, галантамін),наркотичні анальгетики (налорфін, налоксон, гексенал, бемегрид), препарати, які прискорюють виведення міорелаксантів (пантотенат кальцію, нікотинамід, ліпоєва кислота).
Апаратура для наркозу. Наркозні апарати. Основне призначення наркозних апаратів — створення газової суміші, точне дозування анестетиків, уведення в дихальні шляхи пацієнта необхідної кількості кисню і С02. Наркозні апарати дозволяють проводити вентиляцію ручним способом і автоматично за допомогою апаратів ШВЛ.
Наркозні апарати складаються з дозиметра газових анестетиків, випарювачів рідких анестетиків і дихального блока. Останній складається з адсорбера, дихальних клапанів і дихального мішка.
Залежно від конструкції і особливостей роботи дихального блока можна використовувати різні дихальні контури.
Відкритий контур: пацієнт вдихає атмосферне повітря, яке проходить через випарювач, і видихає в зовнішнє середовище.
Напіввідкритий контур: пацієнт вдихає суміш кисню з наркотичним засобом з апарата і видихає в зовнішнє середовище.
Напівзакритий контур: вдих здійснюється як при напіввід- критому контурі, видих — частково в атмосферу, а частково в апарат.
Закритий контур: вдих здійснюється з апарата, видих — тільки в апарат.
Нині застосовують такі наркозні апарати:
"Наркон-2", "НАПП" — забезпечують дихання за відкритим і напіввідкритим контурами;
"Полінаркон-2", "Полінаркон-4", "Полінаркон-5" — забезпечують дихання за будь-яким контуром.
Для ШВЛ під час наркозу використовують апарати "РО-5" і "РО-6".
Для наркозу використовують також апарати "Хірана-5" і "Хі- рана-6" (Чехія), "Медиморф" (Угорщина).
Необхідні також такі інструменти: роторозширювачі, язико- тримач, шпателі, маска наркозна, ларингоскоп, інтубаційна трубка, S-подібний повітровід.
Підготовка хворого до наркозу. У передопераційний період анестезіолог повинен оцінити загальний стан хворого, ознайомитися з його анамнезом, оцінити анестезіологічний ризик, вибрати методи анестезії та премедикації, провести психоемоційну підготовку хворого.
Премедикація — уведення лікарських засобів перед операцією з метою зменшення частоти інтра- і післяопераційних ускладнень.
Премедикація дозволяє:
знизити емоційне збудження;
досягти нейровегетативної стабілізації;
зменшити реакції на зовнішні подразники;
створити оптимальні умови для дії анестетиків;
запобігти алергійним реакціям на препарати, які використовуються під час анестезії;
зменшити секрецію залоз.
Для премедикації використовують такі основні групи препаратів:
снодійні засоби: барбітурати (етамінал-натрій, фенобарбітал), бензодіазепіни (радедорм, нозепам, тазепам);
транквілізатори (діазепам, феназепам);
нейролептики (аміназин, дроперидол);
антигістамінні засоби (димедрол, супрастин, тавегіл); наркотичні анальгетики (промедол, морфіну гідрохлорид, омнопон);
холінолітики (атропіну сульфат, метацин).
Перед екстреною операцією хворим уводять наркотичний анальгетик і атропіну сульфат. За показаннями можна ввести дроперидол або антигістамінні засоби.
Перед плановою операцією премедикацію проводять так:
1)на ніч напередодні операції дають снодійне (фенобарбітал) і транквілізатор (феназепам);
2)уранці (за 2 — 3 год до операції) дають діазепам;
3)за ЗО хв до операції вводять 1 мл 2 % розчину промедолу, 0,1 % розчин атропіну сульфату (по 0,01 мг/кг), 1 % розчин димедролу (по 0,3 мг/кг). При високому операційному ризику замість атропіну сульфату вводять 0,02 % розчин платифіліну гід- ротартрату.
У клінічному перебігу ефірного наркозу в практичній анестезіології виділяють такі стадії:
І — стадія аналгезії. Вона триває 3—8 хв. Хворий непритомніє. Тактильна і температурна чутливість, рефлекси збережені, але больова чутливість різко знижена, що дозволяє в цій стадії виконувати нетривалі хірургічні операції.
II— стадія збудження, що триває 1—5 хв. Характеризується руховим і мовним збудженням, підвищенням м'язового тонусу, частоти пульсу й АТ на фоні непритомності.
III— хірургічна (стадія наркозного сну). Настає через 12 — 20 хв після початку анестезії. Характеризується втратою всіх видів чутливості, рефлексів, зниженням м'язового тонусу, помірною брадикардією і артеріальною гіпотензією. У III стадії наркозу виділяють 4 рівні:
1-й — рівень рухів очних яблук. На фоні спокійного сну зберігаються м'язовий тонус і рефлекси. Очні яблука здійснюють повільні колові рухи. Пульс і АТ на вихідному рівні.
2-й — рівень рогівкового рефлексу. Очні яблука нерухомі, зіниці звужені, збережена реакція на світло, але рогівковий та інші рефлекси відсутні. Тонус м'язів знижений, гемодинаміка стабільна. Дихання рівне, уповільнене.
3-й — рівень розширення зіниць. Зіниці розширяються, реакція їх на світло різко ослаблена. Різко знижений тонус м'язів. Пульс частий, починає знижуватись АТ. Слабне реброве дихання, превалює діафрагмове. Частота дихання — ЗО за 1 хв.
4-й — рівень діафрагмового дихання. Зіниці різко розширені, не реагують на світло. Пульс ниткоподібний, АТ різко знижений. Дихання діафрагмове, поверхневе, аритмічне. Якщо не припинити подачу наркотичного засобу, розвивається параліч судинного і дихального центрів.
Під час операції глибина загальної анестезії не повинна перевищувати ІІІ1 — ІІІ2
IV— стадія пробудження. Настає після припинення подачі анестетика і характеризується поступовим відновленням рефлексів, тонусу м'язів і чутливості. Хворий притомніє.
Ускладнення загальної анестезії пов'язані з неправильною оцінкою анестезіологічного ризику, порушенням техніки знеболювання і непрогнозованими реакціями на лікарські засоби.
Ускладнення введення в наркоз: блювання, регургітація, аспірація вмісту шлунка, алергічні реакції, ларинго- і бронхоспазм, ускладнення при інтубації трахеї, порушення дихання і крово- обігу.
Ускладнення під час підтримання загальної анестезії: порушення прохідності дихальних шляхів, анафілактична реакція, порушення дихання і кровообігу.
Ускладнення під час виведення хворого з наркозу: надто повільне пробудження, апное, судоми, порушення дихання і кровообігу, чутливості і рухів кінцівок, післятрансфузійні тромбофлебіти, набряк підскладкового простору, осиплість голосу. — Блювання на початку вступного наркозу може бути спричинене психічним збудженням перед операцією, дією анальгетиків і анестетиків, але найчастіше воно виникає у хворих з "повним шлунком" під час екстрених операцій. Для профілактики цього ускладнення безпосередньо перед наркозом необхідно промити шлунок. Можна залишити зонд у шлунку (протягом усієї операції). Перед анестезією рекомендується ввести дроперидол і атропіну сульфат, які мають протиблювотну дію. Доцільно також проводити внутрішньовенний вступний наркоз.
При блюванні необхідно евакуювати вміст ротової порожнини, опустивши головний кінець операційного столу. Застосовують прийом Селіка: слід натиснути на перснеподібний хрящ, стискуючи при цьому стравохід, і потім старанно просушити ротову частину глотки.
Регургітація шлункового вмісту в глотку і ротову порожнину може спостерігатися при глибокому наркозі. Профілактикою цього ускладнення є адекватний наркоз, промивання шлунка перед операцією. При регургітації шлункового вмісту надають таку саму допомогу, як і при блюванні.
Аспірація вмісту шлунка — найнебезпечніше для життя усклад-
нення наркозу. Його описав С.Мендельсон. У хворого з'являються утруднене дихання, ціаноз, тахікардія, розвивається колапс. Хворий непритомніє. Для профілактики аспірації необхідно виконати премедикацію, плавно ввести хворого в наркоз. Рекомендується також застосовувати ендотрахеальний наркоз.
Якщо аспірація відбулася під час маскового наркозу, необхідно опустити головний кінець операційного стола, застосувати прийом Селіка, відсмоктати вміст ротової частини глотки, провести інтубацію трахеї і туалет бронхіального дерева, увести брон- ходилататори, гормони та антибіотики. Крім того, слід провести бронхоскопію і туалет бронхіального дерева через бронхоскоп. У разі серцевої недостатності призначають симптоматичне лікування.
Бронхоспазм і ларингоспазм проявляються утрудненими вдихом та видихом, ціанозом, пітливістю. Для компенсації дихання
хворому дають кисень під тиском, уводять еуфілін (5—10 мл 2,4 % розчину внутрішньовенно краплинно), преднізолон (100— 200 мг), атропіну сульфат (0,5—1 мл 0,1 % розчину). При зупинці серця виконують закритий масаж серця. Сестра-анестезистка при виконанні будь-якої операції повинна забезпечити готовність відсмоктувача і дефібрилятора.
Алергічні реакції під час уведення в анестезію проявляються гіперемією, кропив'янкою, порушеннями гемодинаміки, ларин- госпазмом. У таких випадках хворим уводять антигістамінні препарати, глюконат кальцію, бронхолітики.
Під час інтубації трахеї ендотрахеальна трубка через погану фіксацію може вийти з трахеї, перегнутися, закупоритися мокротинням, згустками крові. її може здавити перероздута манжетка. У разі непрохідності ендотрахеальної трубки необхідно перевірити, чи правильно вона розміщена в ротовій частині глотки. Слід розпустити манжетку, завести в ендотрахеальну трубку катетер і відсмоктати її вміст. Якщо ці заходи не дали ефекту, потрібно витягнути ендотрахеальну трубку і повторити інтубацію.
У період підтримання анестезії можуть розвинутися гіпоксія і гіперкапнія. Причини виникнення цих ускладнень — порушення прохідності дихальних шляхів (згустки крові, слиз, сторонні тіла), зменшення хвилинного об'єму дихання, негерметичність контуру наркозного апарата, зменшення вмісту кисню в повітрі, яке вдихається.
Анафілактична реакція на введення наркотичних засобів проявляється блідістю шкіри, тахікардією, артеріальною гіпотензією. Хворий вкривається холодним потом. Необхідно припинити введення лікарського засобу, що спричинив анафілактичний шок, увести антигістамінні препарати, кортикостероїдні гормони.
Під час виведення з наркозу пробудження хворого може затягнутися. Це ускладнення виникає внаслідок продовження дії анестетиків, особливо у хворих, які перенесли гіпоксію мозку. У таких випадках слід продовжити ШВЛ, увести дихальні ана- лептики, антидоти, забезпечити сестринський нагляд за хворими до повного їх пробудження.
Апное може бути наслідком пригнічення дихального центру При гіпервентиляції І зниженні концентрації СО2 в крові, гіпоксії, передозуванні анестетиків і анальгетиків. Необхідно продовжити ШВЛ, стимулювати діурез, увести антидоти анальгетиків.
Після пробудження у хворого нерідко виникають парестезії, м'язова слабкість, біль у кінцівках, паралічі. Для профілактики цих ускладнень необхідно відводити руку хворого від тулуба не більше ніж на 90°, а голову повернути в бік відведеної руки. У положенні Тренделенбурга не можна тримати хворого за зап'ясток; слід контролювати, щоб його руки не звисали з операційного столу.
Для профілактики тромбофлебітів, що проявляються болем у кінцівках за ходом вен, у ранній післяопераційний період необхідно суворо дотримуватися правил асептики. У разі почервоніння і припухлості в ділянці введення голки або катетера треба припинити інфузію, не переливати в периферійні вени гіпертонічні розчини. Для тривалої інфузії використовують центральні вени.
Після екстубації трахеї хворі іноді скаржаться на біль у горлі та осиплість голосу, що свідчить про травмування голосових зв'язок і трахеї під час інтубації, застосування ендотрахеальної трубки та ін. У таких випадках слід надати хворому підвищеного положення, провести інгаляції зволоженого кисню та теплих лужних розчинів, увести супрастин і одноразово — преднізолон.
У разі набряку підскладкового простору, що проявляється утрудненим ("стридорозним") диханням, утягненням надключичних ділянок, осиплістю та афонією, ціанозом і тахікардією, необхідно перевести хворого в реанімаційне відділення. Там проводять консервативне лікування, що включає інгаляції зволоженого кисню, внутрішньовенне введення преднізолону, гідрокортизону (через 3 — 4 год), супрастину, тавегілу. За показаннями призначають серцеві засоби. За відсутності ефекту від консервативної терапії накладають трахеостому і продовжують лікування.
Крім інгаляційного способу введення в організм пацієнта наркотичних засобів, застосовують також неінгаляційний (внутрішньовенний, підшкірний, внутрішньом'язовий, пероральний, ректальний). Найчастіше проводять внутрішньовенний наркоз.
Особливістю неінгаляційного знеболювання є відсутність або мала вираженість стадії збудження. Після внутрішньовенної анестезії в деяких випадках можуть розвиватися порушення дихання і кровообігу.
У внутрішньовенній анестезії виділяють власне внутрішньовенний наркоз, центральну аналгезію, нейролептаналгезію і атаралгезію.
Для внутрішньовенної аналгезії застосовують барбітурати, про- панодид (небарбітуровий анальгетик ультракороткої дії), оксибу- тират натрію (ГОМК), катамін, деприван, а для центральної анестезії — морфіну гідрохлорид, піритрамід (дипідолор), промедол.
Нейролептаналгезія — метод, який базується на комбінованому застосуванні потужного нейролептика дроперидолу і наркотичного анальгетика фентанілу.
Атаралгезія — комплекс методів, що передбачає застосування седативних препаратів, транквілізаторів і анальгетиків, завдяки чому досягається стан атараксії і вираженої анестезії. Застосовують комбінацію азоту закису, дроперидолу і міорелаксантів.
Медична сестра-анестезистка веде таку документацію: анестезіологічну наркозну карту, журнал обліку анестезій, журнал обліку наркотичних лікарських засобів, журнал обліку сильнодіючих препаратів, журнал обліку кровозамінників, журнал переливання крові під час анестезії.
Наркозна карта повинна бути перевірена та підписана ліка- рем-анестезіологом, а журнали обліку наркотичних препаратів і кровозамінників повинна систематично контролювати старша медична сестра відділення.
Місцева анестезія застосовується нині приблизно в 50 — 60 % хворих.
Головними перевагами місцевої анестезії є безпечність, простота методики, (не потрібні передопераційна підготовка і складна апаратура), порівняна дешевизна препаратів. Немає необхідності і в постійному спостереженні за хворими.
Суть місцевої анестезії полягає в блокаді больових імпульсів з ділянки, де виконується операція. Ця блокада здійснюється на різних рівнях — від нервових рецепторів і до сегментів спинного мозку.
Залежно від рівня блокади виділяють такі види місцевої анестезії:
термінальну (блокада рецепторів);
інфільтраційну (блокада рецепторів і дрібних нервів);
провідникову (блокада нервів і нервових сплетень);
епідуральиу і спинномозкову (блокада на рівні корінців спинного мозку);
внутрішньовенну і внутрішньокісткову регіональну (застосовується рідко).
Протипоказання до місцевої анестезії:
підвищена чутливість до застосовуваних препаратів;
значне нервово-психічне збудження хворого;
масивні і травматичні операції;
захворювання чи стани, що потребують негайної операції (перитоніт, кровотеча та ін.);
наявність рубцевих змін у тканинах;
вік (до 10 років).
Застосовують такі місцеві анестетики:
кокаїн — для анестезії слизових оболонок. Застосовують у стоматології, урології (2 —5 % розчин), офтальмології (1—3 % розчин);
новокаїн — для знеболювання слизових оболонок (5 — 10 % розчин), для провідникової (1—2 % розчин), спинномозкової (5 % розчин), перидуральної (1—3 % розчин) та інфільтраційної (0,25 — 0,5 % розчин) анестезії. За хімічними і фармакологічними властивостями до новокаїну близькі — лакрокаїн і мінокаїн, знеболювальний ефект яких у 7,5 разу сильніший;
цегновокаїн (сіль новокаїну і целюлозоглікоєвої кислоти) — для інфільтраційної (0,25 — 0,5 % розчин), провідникової (1—2 % розчин) і перидуральної (2 —3 % розчин) анестезії;
біромекаїн — для анестезії в отоларингології (1—2 % розчин), офтальмології (1 % розчин), під час підготовки до інтубації і при бронхографії (2 % розчин);
бенкаїн — для інфільтраційної анестезії в стоматології (0,5 %, 1 % і 2 % розчини);
совкаїн — для спинномозкової анестезії (0,5—1 % розчин); лідокаїн (ксилокаїн, ксикаїн) — для інфільтраційної анестезії (0,25 — 0,5 % розчин), провідникової (1 —2 % розчин) і термінальної анестезії (4 —10 % розчин), близькі за хімічною структурою до лідокаїну пролонгований анестетик етилокаїн, який використовують для провідникової анестезії (0,25 — 0,5 % розчин, знеболювальний ефект триває 13 год) і бупівакаїн, що застосовують для провідникової і перидуральної анестезії;
тримекаїн — для інфільтраційної (0,25 %, 0,5 % і 1 % розчини) і провідникової анестезії (1—2 % розчин);
карбокаїн — для інфільтраційної і перидуральної анестезії (у таких дозах, як лідокаїн);
хостакаїн — для інфільтраційної (0,1 %, 0,2 % і 0,5 % розчини) і провідникової анестезії (0,5—1 % розчин);
картикаїн — для інфільтраційної анестезії (1 — 2 % розчин); цитанест — для інфільтраційної анестезії в стоматології.
Широко застосовують також комбіновані препарати: ультра- кадаїн Д-С (артикаїн + адреналіну гідрохлорид), маркаїн-адре налін (бупівакаїн+адреналіну гідрохлорид), ксилокаїн-адреналін (лідокаїн + адреналіну гідрохлорид).
Блокаду больових імпульсів можуть спричинити такі фізичні фактори:
холод ("заморожування" при застосуванні хлоретилу);
е лектроаналгезія;
електроакупунктура.
Термінальна анестезія — найпростіший метод місцевої анестезії. Застосовується під час операцій в офтальмології, стоматології і ларингології, а також під час ендоскопічного дослідження травного каналу.
Інфільтраційна анестезія застосовується під час невеликих нетравматичних операцій, а також у тих випадках, коли наркоз є небезпечним для пацієнта.
Принципи методу "тугого ковзного інфільтрату" за О.В. Виш- невським:
1.Використання низькоконцентрованих розчинів місцевих анестетиків у великій кількості.
2.Принцип тугого ковзного інфільтрату.
3.Пошаровість.
4.Урахування будови фасціальних футлярів.
5.Гідравлічне препарування тканин.
Провідниковою називають регіональну анестезію, яка досягається шляхом підведення місцевого анестетика в нервовий стовбур або нервове сплетення проксимальніше від зони, яка ним іннервується. Використовують більш високі концентрації анестетиків у невеликій кількості. Анестетик уводять периневрально або ендоневрально.
Найчастіше застосовують такі види анестезії: анестезія за Лукашевичем — Оберстом під час операцій на пальцях;
анестезія за Усольцевою під час операцій на кисті;
блокада плечового нервового сплетення під час операцій на верхній кінцівці;
блокада стегнового, сідничного і затульного нервів під час операцій на нижній кінцівці.
Епідуральна і спинномозкова анестезія подібні як за технікою виконання, так і за рівнем блокади больового імпульсу (корінці спинного мозку).
Спинномозкова анестезія показана під час операцій на шлунку, печінці, органах малого таза, нижніх кінцівках. Застосовують 0,5—1 % розчин лідокаїну або новокаїну, який уводять у субдуральний простір після люмбальної пункції між остистими відростками LIII i LIV або LII i LIII. У разі введення совкаїну головний кінець операційного столу піднімають, а в разі введення новокаїну — опускають. Під час операцій на шлунку пункцію проводять на рівні Thx — LI. При цьому обов'язково виконують ПІВЛ.
Під час перидуральної анестезії анестетик уводять у перидуральний простір. Перидуральна і спинномозкова анестезія можуть мати такі ускладнення: колапс, епідурит, менінгіт.
Внутрішньовенна анестезія застосовується під час оперативних втручань у травматології й ортопедії. Уводять 50— 100 мл 0,5 % розчину новокаїну.
Внутрішньокісткова анестезія також використовується в ортопедії (під час операцій на кінцівках) і травматології. Уводять 50—150 мл 0,25 % розчину новокаїну в губчасту речовину кістки кінцівки, на яку був накладений джгут.
Новокаїнова блокада — це уведення низькоконцентро- ваного розчину новокаїну в різні клітковинні простори для блокади нервів, які там проходять, з метою досягнення знеболювального або лікувального ефекту.
Основні види новокаїнових блокад: шийна вагосимпатична блокада;
міжреброва блокада;
паравертебральна блокада;
паранефральна блокада;
тазова блокада за Школьниковим — Селівановим; блокада кореня брижі;
блокада круглої зв'язки печінки;
короткий новокаїновий блок.
Обов'язки медсестри-анестезистки (фельдшера). Медсестра-анестезистка (фельдшер) проводить медикаментозну підготовку хворого, виконує призначення лікаря-анестезіолога, забезпечує своєчасне перевезення хворого в операційну, допомагає правильно вкласти його на операційний стіл.
Перед операцією сестра ретельно перевіряє наркозну апаратуру, наявність у балонах кисню і закису азоту, а також наявність необхідних для наркозу інструментів, масок, інтубаційних трубок та медикаментів.
Під час наркозу медсестра-анестезистка заповнює анестезіологічну карту, в якій фіксує об'єктивні дані про стан хворого, зміни серцево-судинної діяльності і дихання (пульс, АТ, стан зіниць тощо).
За призначенням лікаря-анестезіолога медсестра вводить різні лікарські засоби, під наглядом лікаря проводить переливання крові і кровозамінників. Після закінчення операції вона стежить за перевезенням хворого в палату і наглядає за ним до повного виходу з наркозу, виконує всі призначення лікаря-анестезіолога. Медсест- ра-анестезистка повинна досконало володіти основними методами профілактики та лікування ускладнень, які можуть виникнути під час наркозу і після нього. Вона повинна знати техніку виконання маскового наркозу і вміти проводити реанімаційні заходи.
Медсестра-анестезистка повинна вести облік усіх наркотичних засобів, крові та кровозамінників, які були використані під час знеболювання. Вона проводить дезінфекцію інструментів та апаратів для наркозу.
Після закінчення наркозу сестра знімає з хворого маску, ін- тубаційні трубки, шланги, промиває їх теплою водою з милом і висушує. Інтубаційні трубки необхідно протягом 2 хв кип'ятити у воді або занурити в 70 % етиловий спирт на 2 год. Після дезінфекції трубки зберігають у барабанах. Металеві частини ларингоскопа та адаптора (перехідника для шлангів) також треба вимити теплою водою з милом, а потім протерти етиловим спиртом. Для дезінфекції апаратів для наркозу також використовують різні антисептичні розчини: розчин діоциду (1:2000, 1:5000), розчин фурациліну (1:5000).
Медсестра проводить місцеву анестезію (термінальну, інфільтраційну, блокади, провідникову) і асистує під час спинномозкової й епідуральної анестезії.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1013 | Нарушение авторских прав
|