Водно-сольовий обмін
Усі хімічні та фізико-хімічні процеси в організмі здійснюються у водному середовищі.
Вода виконує в організмі наступні функції:
1) служить розчинником продуктів харчування та обміну;
2) переносить розчиненні речовини;
3) послаблює тертя між поверхнями тіла людини;
4) приймає участь у регуляції тамператури тіла.
Загальний вміст води в організмі дорослої людини складає 50-60% від її маси (40-45 л). Вода потрапляє в організм через травний тракт. Деяка кількість води утворюється в самому організмі — у процесі обміну речовин. Разом з водою до організму потрапляють і мінеральні речовини (солі). Біля 4% сухої маси їжі повинні складати мінеральні сполуки.
Важливою функцією електролітів є участь у ферментативних реакціях. Особлива роль належить йо- нам, котрі необхідні для активізації ферментів, які пов’язані з переносом та вивільненням енергії. Електроліти приймають участь і в регуляції кислотно-основного стану в організмі.
Натрій забезпечує постійність осмотичного тиску в міжклітинній рідині, приймає участь в утворені мембранних потенціалів, у регуляції кислотно-основного стану. Значна кількість натрію знаходяться в кістковій тканині — депо натрію.
Калій забезпечує осмотичний тиск у внутрішньоклітинній рідині, стимулює утворення ацетилхоліну. Синтез і відкладання глікогена в тканинах відбувається з поглинанням йонів калію. Нестача йонів калію гальмує анаболічні процеси в організмі.
Хлор являється важливим аніоном позаклітинної рідини, забезпечує постійність осмотичного тиску.
Кальцій і фосфор знаходяться в основному в кістковій тканині (більше 90%). Вміст кальцію в плазмі крові являється однією з біологічних констант. Незначні порушення в рівні цього йона можуть приводити до найважчих наслідків для організму. Зниження рівня кальцію в крові викликає несвідомі скорочення м’язів, судоми. Внаслідок зупинки дихання настає смерть. Підвищення рівня кальцію в крові
Таблиця 11.2
Основні принципи раціонального збалансованого харчування
· енергетична цінність добового раціону повинна відповідати енерговитратам організму;
· оптимальне співвідношення між білками, жи- рами та вуглеводами;
· наявність в їжі вітамінів, макро- та мікроелемен- тів;
· наявність в їжі незамінних та захисних компоне- нтів;
· дотримання режиму харчування;
· добра засвоюваність їжі (залежить від її складу та способу приготування);
· високі органолептичні властивості їжі;
· санітарно-епідемічна нешкідливість їжі
супроводжується зменшенням збудливості нер- вової та м’язової тканин, утворенням ниркових ка- мінців. Кальцій необхідний для побудови кісток, тому він повинен потрапляти в достатній кількості в організм з їжею.
Фосфор приймає участь в обміні багатьох речо- вин, входить до складу макроергічних сполук (АТФ). Велике значення має відкладання фосфору в кістках.
Залізо знаходиться в організмі у вигляді ком- плексних солей. Залізо входить у склад гемоглобіну, міоглобіну, у склад ферментів, які приймають участь в окисно-відновних реакціях. Недостатнє надходження в організм заліза порушує
синтез гемоглобіну. Добова потреба заліза дорослої людини складає 10-30 мкг.
Йод в організмі міститься в невеликій кількості, але його значення велике. Йод входить у склад гормонів щитоподібної залози, які впливають на всі процеси обміну, ріст і розвиток організму.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 548 | Нарушение авторских прав
|