АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Основні етапи еволюції нервової системи.
Сукупність клітин, функцією яких є отримання і аналіз збудження від роецепторів та формування відповідей на подразнення, називається нервовою системою. Її структурний розвиток у процесі еволюції тваринного світу включає диференціацію, впорядкованість, переміщення і комбінацію цих спеціалізованих клітин ¾ нейронів.
Нервова система безхребетних тварин дає можливість простежити основні етапи еволюції від донервової стадії до появи складних “ цефалічних ” нервових систем, що підтримують складні пристосовні поведінкові реакції.
Стадія незалежного ефектора.. У представників одного з перших типів багатоклітинних організмів — губок справжньої нервової системи немає. Вони мають поодинокі нервові клітини ¾ бі- чи мультиполярні (рис.11.1), точний механізм діяльності яких невідомий. Ці клітини найчастіше розташовані біля пор іригаційної системи і навіть здатні скорочуватися: у відповідь на подразнення дають локальні повільні скорочення, без поширення збудження. Такий етап розвитку нервової системи називається стадією незалежного ефектора.
Дифузна нервова система. Вперше найбільш примітивна але справжня нервова система з'являється у кишковопорожнинних. Вона побудована у вигляді мережі нейронів, розсіяних по всьому тілу, і називається дифузною нервовою системою. Нервова мережа у гідри розташовується під ектодермою між поздовжніми скоротливими волокнами (рис.11.2). Вона складається з великих і малих біполярних та мультиполярних нейронів, які за своїми функціями поділяються на чутливі, асоціативні та рухові. Чутливими є біполярні нейрони, а руховими і асоціативними - мультиполярні. Характерною особливістю нервових клітин гідри є відсутність поділу іхніх відростків на дендрити та аксони. Відростки тісно стикаються між собою і проходять крізь все тіло гідри. Збудження проводиться переважно до ефекторних (м'язових) клітин, проте рухова діяльність гідри досить бідна і обмежується лише найпростішими харчовими і захисними реакціями. У дифузній нервовій системі в більшості випадків існує прямий зв'язок між чутливими клітинами і робочим органом, що обмежує гнучкість пристосовної поведінки.
Проте кишковопорожнинні не використали всіх потенційних можливостей дифузної нервової системи. Ця система сягає свого апогею у голкошкірих — голотурій, морських зірок та морських їжаків, у яких дифузна нервова система поєднується з нервовими тяжами. Характерною особливістю нервової системи у цих тварин є збільшення загальної кількості нейронів і вдосконалення зв'язків між чутливими органами та ефекторами. Річ у тім, що коли нервова мережа почала концентруватися у нервові тракти та віддалятися від ділянок біля поверхні тіла тварини, то відстань між рецепторами і ефекторами стала збільшуватися, між ними зникли прямі синаптичні контакти і з'явилися вставні (проміжні) нейрони, які забезпечили різноманітність зв'язків між сенсорними і моторними нейронами. Завдяки появі проміжних нейронів, утворенню більшої кількості синапсів і колатеральних шляхів значно зросли можливості нервової системи.
Гангліонарна нервова система. З розвитком білатеральної симетрії більшість тварин набуває поздовжну вісь тіла, і у них чітко вирізняються передній та задній кінці. Саме з цього починається новий етап розвитку нервової системи.
Величезним досягненням, пов'язаним з білатеральністю, стала централізація контролюючого механізму. Концентрація нервових елементів у нервові центри відбувалася одночасно в різних частинах організму, утворюючи вподовж вісі тіла ряд вузлів ¾ гангліїв. Передній кінець тіла тварин брав на себе найважливішу контролюючу роль, в той час як решта вузлів підкорялася йому чи зникала.
Більшість стадій еволюційного розвитку гангліонарної нервової системи можна спостерігати у сучасних представників тваринного світу, починаючи від плоских червів і закінчуючи членистоногими. Так, у турбелярій нервова система ще має вигляд мережі, розташованої поблизу поверхні тіла. Далі, у плоских червів поліклада нервова система являє собою вже кілька поздовжних нервових тяжів, причому найкраще розвинуті черевні тяжі. Ці нервові шляхи все ще складаються з нервових клітин та їхніх відростків. Тому будь-яка частина нервового тяжу має такі ж можливості, як і решта, незважаючи на те, що існує потовщення на передньому кінці тіла, яке являє собою примітивний "мозок" тварини. Цей "мозок" генерує активність,що поширюється по нервових тяжах і впливає на локомоцію тварин.
При подальшому розвиткові гангліонарної нервової системи нервові тяжі стали використовуватися переважно як провідні елементи, а тіла нервових клітин об'єднувалися у ганглії. тяжі передавали збудження швидше, ніж нервова мережа. Найвища швидкість поширення збудження була досягнута завдяки виникненню системи гігантських нервових волокон, які утворились внаслідок злиття багатьох аксонів. діаметр гігантсьських нервових волокон може сягати 1 мм, що робить іх дуже зручним об`єктом електофізіологічних досліджень. Основні відкритття щодо механізмів формування мембранного потенціалу спокою та ПД були зроблені саме на таких гігантських аксонах.
У білатеральних тварин найбільшого розвитку досягають над- і підглотковий ганглії, розташовані як правило у передній частині тіла, причому ступінь їхнього розвитку безпосередньо пов'язаний із складністю і багатством сенсорного апарата. Більш каудальні ганглії у членистоногих розташовані попарно у кожному сегменті тіла. Кожна пара гангліїв з`єднується між собою тяжем, так само з`єднуються ганглії сусідніх сегментів, але вже поздовжніми тяжами, утворюючи таким чином драбинчастий варіант гангліонарної нервової системи. Коли в подальшому обидва ганглії сегменту зливаються в один, виникає ланцюжковий підтип гангліонарної нервової системи, характерний для вищих комах.
Розташування гангліїв у "стратегічних пунктах" дуже чітко виявляється у черевоногих і двостулкових молюсків, які втрачають білатеральну симетрію тіла і внаслідок цього мають розкидано-вузлову нервову систему. У цих молюсків локомоторні рефлекси здійснюються за участю чотирьох парних гангліїв — церебральних, педальних, плевральних і вісцеральних, які слугують центрами місцевих рефлекторних реакцій і в певній мірі взаємодіють між собою.
Надглотковий ганглій кільчаків являє собою особливий сенсорний центр, який у нормальних умовах гальмує рухові центри підглоткового ганглія. Така ж гальмівна функція надглоткового ганглія виявлена і у черевоногих молюсків, де церебральний ганглій гальмує діяльність моторного педального ганглія. Крім того нейрони церебрального ганглію черевоногих і головоногих молюсків беруть найактивнішу участь в організації індивідуально-пристосовних реакцій.
Отже, церебральні ганглії поступово набувають особливого значення. Спочатку вони були лише передаточними (релейними) станціями сенсорної інформації, проте пізніше стали здійснювати збуджуючий чи гальмівний впливи на ганглії черевного ланцюжка. Надглотковий ганглій став гальмівним, а підглотковий збуджуючим (моторним) центром. Тим самим церебральні ганглії поступово почали переробляти поступаючу інформацію, перш ніж її спрямовувати до виконавчого рухового апарату. Крім того, вони самі стали генерувати активність, яка йшла на периферію. Так, в ізольованих гангліях членистоногих реєструється спонтанна електрична активність і видалення ганглія призводить до втрати тонусу м'язів у іннервованому ним сегменті тіла.
Цефалізація нервової системи безхребетних. З усіх безхребетних головоногі молюски мають найбільший мозок. У них надглоткові ганглії значно збільшилися і разом з підглотковими утворили складний і спеціалізований мозок, який у восьминога складається приблизно з 168·106 нейронів. Цей "мозок" має навіть сіру й білу речовину, подібно до мозку хребетних тварин. Розвиток мозку позитивно корелює з поведінкою головоногих молюсків, для яких властива харчова, захисна, сексуальна поведінка, складні зорові сприйняття, імітаційна поведінка, вироблення різноманітних умовнорефлек-торних реакцій. Все це свідчить про те, що головоногі молюски досягли високого рівня розвитку перцептивної психіки.
Нервова система комах. Поведінка комах, мабуть, найскладніша серед усіх безхребетних тварин, що особливо виявляється у перетинчастокрилих, а серед них у так званих громадських комах — мурашок, бджіл, ос, джмелів.. Така складна поведінка стала можливою завдяки кільком факторам. Це, по-перше, наявність дуже складних органів чуття; по-друге, це членистість, тобто характерна еволюція кінцівок і перетворення їх на високоспеціалізовані ротові органи і складні кінцівки, по-третє, це розвиток головного мозку, який здатний переробляти величезну кількість сенсорної інформації та керувати складними реакціями кінцівок.
Мозок комах складається з трьох частин: прото-, дейто- та тритоцеребрума (рис.11.3). Більшу частину протоцеребрума займають зорові центри, безпосередньо пов'язані з очима; у середній і передній частинах протоцеребрума знаходяться спеціальні асоціативні зони: протоцебральний міст, центральне тіло та особливі грибовидні тіла.
У дейтоцеребрумі розташовані крупні антенальні центри та "нюхові частки ". Від тритоцеребрума відходять рухові нерви до ротових кінцівок і стоматогастричні нерви; нижня частина тритоцеребрума зливається з навкологлотковими коннективами.
Дуже цікавою структурою мозку комах і ракоподібних є грибовидні тіла, на поверхні яких існує щось на зразок кори півкуль вищих хребетних і які у громадських комах слугують центрами складної інтегративної діяльності. Вони складаються з клітинної чашечки і ніжки, з"єднаної альфа- і бета-частками. Встановлена певна кореляція між відносною величиною грибовидних тіл (порівняно з усім мозком) і складністю поведінкових реакцій: цих тіл немає у рівноногих раків, у бабок їхній об`єм становить 2,0 — 9,6%, у десятиногих раків — 10 —30% і у робочих бджіл — 40% від величини мозку.
Головний мозок членистоногих здійснює також важливу гальмівну регуляцію черевних рухових центрів у гангліях. Проте, незважаючи на складність будови і наявність великої кількості індивідуально-пристосовних реакцій, головний мозок членистоногих є перш за все рефлекторним центром регуляції локомоції, рухів антен і очей.
Важливою особливістю нервової системи членистоногих є правило "економії нейронів" (Д.Редер). Так, у кожному черевному ганглії рака міститься лише 500 нейронів, у підглотковому — 6000, надглотковому — 10000. Принцип економії нейронів обумовлений малими розмірами тіла комах, що обмежується трахейним типом дихання цих тварин. Тому навіть у головних гангліях комах кількість нейронів не перевищує одного мільйона, а найчастіше становить кілька десятків чи сотень тисяч. Цього замало для забезпечення ймовірносно-статистичного принципу роботи мозку, який лежить в основі інтелектуальної діяльності та абстрактного мислення.
Нервова система хребетних. Наведені вище дані показують як в ході еволюції нервової системи безхребетних йшла концентрація нервових елементів дифузної мережі, утворення скупчень, вузлів і заглиблення їх всередину тіла. Еволюція нервової системи хордових і зокрема хребетних тварин йшла іншим шляхом. за біогенетичним законом ембріогенез відображає філогенез, і тому розвиток ембріона хребетної тварини дає підставу вважати, що тут нервова система закладається єдиним зачатком у вигляді чутливої пластинки, яка швидко перетворюється на нервову трубку, а далі на центральну нервову систему. І вже потім з ЦНС нервові клітини мігрують на периферію, утворюючи там ганглії сенсорної та вегетативної нервової систем.
Будова нервової системи хребетних. Отже у хребетних тварин нервова система трубчастого типу. Вона координує діяльність всіх органів і систем, забезпечує ефективне пристосування організму до зовнішнього середовища і формує цілеспрямовану поведінку. Всі ці функції здійснюються за допомогою нервових клітин, або нейронів, які спеціалізуються на сприйнятті, обробці, зберіганні та передачі інформації. Звичайно нейрони об'єднуються для виконання цих функцій у спеціалізовані нейронні ланцюги, мережі чи ансамблі, які складають різні функціональні системи організму.
Існують різні типи нейронів. За своєю структурою, залежно від кількості відростків, які виходять з тіла нейрона, розрізняють уні-, бі- та мультиполярні нейрони. Уніполярні нейрони властиві головним чином для нервової системи безхребетних тварин, а в нервовій системі хребетних переважають бі- та мультиполярні нейрони.
За функціональним призначенням розрізняють аферентні (чутливі), еферентні (рухові) та вставні (проміжні) нейрони, або інтернейрони. Первинні аферентні нейрони розташовані поза центральною нервовою системою (ЦНС), вони сприймають сигнали, які виникають у рецепторних органах та передають їх у ЦНС. Вставні нейрони розташовані в межах ЦНС. Вони забезпечують зв'язок між аферентними та еферентними нейронами. Еферентні нейрони своїми аксонами іннервують всі ефекторні органи та керують їхньою діяльністю.
Загальна кількість нейронів у ЦНС людини оцінюється приблизно числом 1011, проте їхній розподіл в різних частинах мозку нерівномірний. Так на долю спинного мозку припадає близько 13 млн. нейронів, а решта (9,999·1010) зосереджена у головному мозку.
Крім нейронів, в мозку є також гліальні клітини, які, на відміну від нейронів, не мають синапсів. Загальна кількість гліальних клітин в мозку людини на порядок вища за кількість нейронів. Гліальні клітини розташовуються навколо нейронів і в деяких ділянках мають з ними щільні контакти. Нейрони і глія виникають з однієї популяції нейроепітеліальних клітин.
У нервовій системі ссавців нейроглія сформована двома типами клітин: астроцитами та олігодендроцитами. Астроцити утворюють контакти з капілярами і нейронами, а олігодендроцити формують міелінові оболонки навколо крупних аксонів. Основні функції нейроглії — опорна та трофічна. Глія виконує також важливу роль резервуара електролітів і швидко поглинає іони К+ з міжклітинних проміжків, що важливо для підтримання внутрішньомозкового гомеостазу. Проте існує думка і про те, що гліальні клітини беруть участь у забезпеченні загальних процесів нервової діяльності (психічна активація, пам'ять тощо).
У хребетних тварин ті частини нервової системи, які розташовані всередині черепа або хребта, називаються центральною нервовою системою (ЦНС). Це — головний і спинний мозок. Нерви, які виходять і входять у ЦНС та розташовані за її межами, становлять периферичну нервову систему. Частина периферичної нервової системи, яка керує діяльністю внутрішніх органів та забезпечує внутрішній гомеостаз організму; розташована в різних ділянках тіла, І називається вегетативною (автономною) нервовою системою і поділяється на симпатичну та парасимпатичну.
Головний мозок має дві півкулі, майже ідентичні за своєю будовою. Частина головного мозку між півкулями і спинним мозком називається стовбуром мозку, в якому розрізняють проміжний, середній, та задній мозок. До заднього мозку як складові входять вароліїв міст, мозочок та довгастий мозок. Основну масу стовбурової частини мозку становлять нервові шляхи, що з`єднують головний та спинний мозок і велика кількість скупчень нейронів, що утворюють його ядра, зокрема ядра краніальних нервів. У стовбурі мозку розташована ретикулярна формація, яка утворює мережу з величезної кількості нейронів та їхніх відростків.
Проміжний мозок, поділяеться на таламус і гіпоталамус. Таламус — це масивний парний утвір, що займає основну масу проміжного мозку. Гіпоталамус розташований в основі мозку під таламусом, він тісно пов'язаний з гіпофізом, з яким утворює спільну гіпоталамо-гіпофізарну систему.
В головному мозкові розрізняють також лімбічну систему, що являє собою комплекс взаємопов'язаних (анатомічно та функціонально) структур головного мозку, таких як гіпокамп, миглалевидний ядерний комплекс, поясна завитка та інші.
Кора великих півкуль та розташовані в білій речовини півкуль базальні ядра відносяться до переднього мозку. В корі півкуль розрізняють лобну, скроневу, тім'яну і потиличну частки. В свою чергу частки на основі структурно-функціональних особливостей їхніх частин поділяються, на дрібніші ділянки, які називаються полями. В корі розрізняють також сенсорні, моторні та асоціативні зони.
Отже, ЦНС діє в межах всього тіла. Вона відповідає за сприйняття зовнішнього світу та забезпечує реакції на його впливи, координує діяльність всіх органів, від яких залежить існування організму. Ця регуляція здійснюється переважно рефлекторно.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1417 | Нарушение авторских прав
|