Допомога дитині під час проведення гемо трансфузії. Догляд за дитиною після гемо трансфузії
Місце проведення: дитячі стаціонари, гематологічні відділення. Оснащення робочого місця:
1.Стерильний столик, на якому підготовлено: ватні кульки (20— 25 штук), пітцети (2—3 штуки), спирт 96 % — 10 мл, одноразові шприци -10 або 20 мл, одноразова система для краплинного введення, стерильний лоток.
2. Флакон крові або флакони кровозамінників: плазми, альбуміну, еритроцитар- ної або лейкоцитарної маси тощо.
3. Лоток для використаних пінцетів.
4. Стерилізатори для промивання і замочування шприців у 5 % розчині хлора міну на 1 год.
5. Набір для визначення групи крові, проведення проб на сумісність. Попередня підготовка:
Проводити переливання краще вранці після легкого сніданку. Кров варто переливати внутрішньовенним, краплинним методом, за умови тривалої, комплексної трансфузійної терапії. Кров можна вводити в підключичну або зовнішню яремну вени, у разі термінальних станів кров вводять внутрішньоартеріально. 1. Підготовка хворої дитини до гемотрансфузії. Визначити групу крові, резус-фактор і записати дані в історію хвороби.
Оцінка крові перед трансфузією. Враховувати цілість упаковки, й герметичність, термін зберігання, порушення режиму зберігання, пас-портні дані крові. Краще переливати кров, яка має термін зберігання не більше 3—4 днів. Оцінюючи кров, слід пам'ятати, що в ній має бути 3 шари: червоний — еритроцитів, тонкий сірий шар лейкоцитів і зверху прозора жовтувата плазма. Контрольне визначення групи крові реципієнта і донора за системою АВО. Визначення групи крові хворого і групи крові з флакона за допомогою стандартних сироваток проводить лікар безпосередньо перед трансфузією. Визначення індивідуальної сумісності.
З вени набрати у пробірку 3—5 мл крові, потім кров центрифугувати і дати відстоятися. Одну велику краплю сироватки нанести на тарілку. Поряд нанести краплю крові донора співвідношенні 5:1 — 10:1, змішати скляною паличкою і чекати 5 хв, додати краплю ізотонічного розчину. Відсутність аглютинації вказує на групову сумісність крові донора і реципієнта.
У термінових ситуаціях проводити визначення сумісності крові за резус-фактором. Підготувати кров реципієнта, як для визначення індивідуальної сумісності. Краплю сироватки нанести на чашку Петрі і додати в 5 разів меншу краплю крові донора, чашку закрити і поставити на водяну баню 135—45 °С на 10 хв. Відсутність аглютинації вказує на сумісність крові хворого і крові з флакона.
Підготовка одноразової системи для трансфузії крові зі стандартного флакона. Підготовка рук медичного працівника. Основний етап виконання:
1. Переливання крові та її компонентів починати з проведення біологічної проби.
2. Увести 15—20 мл крові внутрішньовенне струминне і припинити переливання на 3 хв.
3. Протягом цього часу стежити за станом хворої дитини, підрахувати пульс, частоту дихання, оцінити колір шкіри.
4. У разі відсутності ознак несумісності пробу повторити ще двічі і, якщо реа кція відсутня, продовжити трансфузію крові крапельним методом. У пере рві між вливаннями крові крапельне вводити ізотонічний розчин, щоб запо- бігги тромбуванню голки.
5. Кров уводити повільно із швидкістю 50—60 крапель на 1 хв.
6. Проводити спостереження за хворим, щоб уже за перших ознак ускладнен ня припинити трансфузію.
7. Припинити трансфузію, коли у флаконі залишається 20 мл крові.
8. Цю кров зберігати за температури + 4 °С протягом 48 год.
9. У разі розвитку у хворого ускладнень її використовують для з'ясування причин їх виникнення.
10. Після завершення переливання крові в історії хвороби і спеціальному жур налі для реєстрації переливання крові зробити запис, вказати дозу перели тої крові, паспортні дані, результати проб на сумісність, наявність або від сутність реакції чи ускладнень.
11.Спостерігати за хворою дитиною після гемотрансфузії. Призначити ліжко вий режим на 4 год. Щогодини хворому вимірювати температуру тіла, арте ріальний тиск, підраховувати пульс і частоту дихання, стежити за кольором шкіри, загальним станом.
12. Наступного дня зробити дитині аналіз крові та сечі.
13. Якщо за 4 год після трансфузії крові температура тіла не підвищувалася, то реакції на переливання не було.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 762 | Нарушение авторских прав
|