АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Загальна характеристика перидерми та ритидому.
Перидерма. На багаторічних органах усіх рослин одношарова епідер- ма замінюється перидермою. Перидерма - покривна тканина вторинного походження, яка утворюється під час вторинного росту стебел і коренів у голонасінних та деревних рослин.
Перидерма - це комплексна багатошарова тканина, яка складається із фелеми - корка, фелогену - коркового камбію, за рахунок якого перидерма збільшується в товщину, і фелодерми - основної тканини, що виконує функцію живлення фелогену.
Корковий камбій, або фелоген складається із живих клітин. Це вторинна латеральна меристема. Утворення коркового камбію починається з того, що клітини, які вже закінчили ріст, дедиференціюються і знову починають ділитися. Внаслідок поділу утворюються тангентальні (паралельні поверхні стебла) перегородки (рис. 41). Так утворюється прошарок сплющених клітин, які діляться тангентально - корковий камбій. Назовні фелоген відкладає корок, а до середини - фелодерму, що складається з живих клітин, які містять хлоропласти. Тому фелодерма функціонує як асиміляційна, запасаюча або захисна тканина. У багатьох випадках фелодерма може заміняти шар фелогену у разі його пошкодження. Клітини фелодерми розташовані радіально і мають майже однакову будову із сусідніми клітинами кори.
Кількість шарів клітин фелеми і фелодерми, що відкладаються фелогеном протягом року, сильно коливається у різних видів, а деякі рослини вза галі не утворюють фелодерми. Місце закладання фелогену, також, може бути різним. У верби наприклад він закладається в епідермі, у тополі, вишні, слини та кизилу - в субепідермальному шарі, у бобових, сосни та смородини - и більш глибинних шарах корової паренхіми, а у малини та шипшини - в перициклічному кільці.
Таким чином виникає комплекс тканин: фелоген - вторинна твірна тканина, фелема - вторинна покривна тканина і фелодерма - основна тканина. Основною частиною перидерми є корок.
Корок складається з таблитчастих клітин, які лежать радіальними рядами. Стінки клітин корка просочені суберином і не пропускають ні води, ні газів, заввдяки чому він виконує основні захисні функції. Ці клітини щільно зімкнені між собою, міжклітинників тут немає. Клітини корка мертві, порожні, виповнені повітрям, у деяких рослин заповнені дубильними речовинами та продуктами їхнього розпаду. У клітинах корка берези міститься смолеподібна біла речовина - бетулін. Коркова тканина має низьку теплопровідність, завдяки чому рослини менше вимерзають. Наймасивніший корок міститься у стовбурі коркового дуба, його використовують у промисловості. Цс вічнозелене дерево, яке дуже повільно росте і досягає повної продуктивності у 60-80 років, ібір врожаю проводять влітку кожні 9-11 років. У цей час шар, який з'єднує кору із стовбуром, перебуває у рідкому стані. Кору сушать шість місяців.
У однодольних перидерма утворюється рідко. Її утворення пов'язане з клітинами первинної кори, які просочуються суберином. У цих рослин типовий камбій і фелоген не утворюються навіть у багаторічних представників іропічних трав'янистих та деревних форм. Схожа на перидерму комплексна тканина формується у алое, фінікової пальми тощо.
У деяких деревних однодольних перидерма утворюється із периферійних паренхімних клітин первинної кори внаслідок їх чисельного поділу та окорковіння. Не зважаючи на різне походження перидерм у дводольних та однодольних рослин, ці тканини фізіологічно подібні.
Перидерма формується за певних умов на всіх органах рослин: на стеблі, коренях і їхніх видозмінах, на плодах, наприклад у яблук та груш, захищаючи їх від висихання та інших несприятливих умов.
Ступінь сформованості перидерми та її характер необхідно враховувати при виборі способу та режиму зберігання овочів. У перидермі коренеплодів моркви шар корка дуже тонкий, фелоген продукує переважно фелодерму, вона потужніша ніж фелема. Тому, щоб запобігти висиханню коренеплоди зберігають у піску. Зберігання картоплі залежить від сформованості перидерми. З молодих бульб шар корка легко знімається, тому що рвуться живі тонкостінні клітини фелогену. Після того як фелоген диференціюється у постійні тканини, картоплю можна закладати на зберігання.
Кірка (ритидом). У більшості рослин перший фелоген відмирає і замість нього у глибших шарах кори утворюються нові прошарки, які згодом теж відмирають. Внаслідок такого послідовного закладання прошарків фелогену на поверхні органів утворюються відносно товсті тріщинуваті сегменти відмерлих тканин, які побудовані складніше ніж перидерма. Комплекс цих відмерлих тканин, розмежованих прошарками корка, що послідовно виникають, утворює третинну покривну тканину - кірку, або ритидом
Кірка утворюється у більшості дерев помірного клімату: у клена, груші, граба, дуба, сосни та ін. У дерев, що довго зберігають перидерму, стовбур гладенький. Лише в нижній частині цих рослин утворюються вертикальні тріщини на корі (береза, тополя).
Деяким деревам властива лускувата кірка, яка відпадає неправильними ділянками (полуничне дерево, сосна, платан).
Кільцювата кірка утворюється тоді, коли нова перидерма закладається у вигляді циліндричних ділянок у корі, як це спостерігається у винограду, евкаліптів, кипарисів та ін. (рис. 44).
У зв'язку з тим, що кірка - це багатошарове утворення відмерлих клітин різних типів, клітинні стінки яких просочені хімічно інертними сполуками (суберином, лігніном, солями), які містять баластні включення тощо, вона значно краще, ніж перидерма, захищає рослину від зайвих втрат води, перегрівання, вимерзання, різких температурних змін, проникнення паразитів, обгризання кори тваринами, опіків сонячним промінням та обгорання під час лісових пожеж.
Перидерма – покривна тканина втор. походження, утвор. під час втор. росту стебел і коренів у голонасінних та деревних рослин. Це комплексна багатошарова тканина, яка складається з фелеми – корка, фелогену – коркового камбію, за рахунок якого перидерма збільш. у товщину, і фелодерми – основної тканини, що вик. ф-ю живлення фелогену
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 706 | Нарушение авторских прав
|