АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Анатомічна будова трахеїд і трахей.
Трахеїди - це видовжені, загострені на кінцях, мертві клітини з товстими здерев'янілими клітинними стінками (рис. 46). Переміщення водного розчину з однієї трахеїди в іншу відбувається через значну кількість облямованих пор, які розташовані не тільки на скошених перегородках трахеїд, а й на бічних стінках. Вода транспортується крізь пори - порові поля, тому цей процес відбувається повільно. Більша частина облямованих пор розташована біля закінчень клітин, де розчин переходить із однієї трахеїди в іншу. Інколи бічні стінки мають нерівномірні потовщення, у цьому випадку розрізняють спіральні трахеїди. Трахеїди - перший тип провідних елементів,які виникли вході еволюції. У папоротей і хвойних рослин трахеї ди - єдинии тип провідних елементів ксилеми. У покритонасінних трахеїди формуються у первинній ксилемі. Довжина клітин трахеїд коливається в межах 1-4 мм, тоді як їхній діаметр не перевищує десятих і сотих часток міліметра.
Трахеїди утворюються із прокамбіальних пучків.
У хвойних трахеїди розташовані в деревині переважно правильними радіальними рядами. Характерні для них облямовані пори містяться лише на радіальних стінках, тому рідина переміщується переважно в тангентальному напрямку. Трахеїди, які утворюються в другій половині літа, відрізняються від типових тим, що стінки у них товстіші, порожнини клітин менші, облямовані пори стають дрібнішими і нагадують щілиноподібні. Отже, осінні трахеїди хвойних рослин є ніби перехідною формою до клітин механічної тканини -гіібриформу.
У голонасінних провідний елемент ксилеми представлений виключно ірахеїдами. У покритонасінних трахеїди зустрічаються у первинній ксилемі, але домінують судини, будова яких більше пристосована до руху водного розчину: судини складаються із окремих члеників - витягнутих клітин, що розташовані вдовж загальної осі і прилягають одна до одної торцевими гтінками, які на відміну від стінок трахеїд, мають великі наскрізні отвори - перфорації, крізь які вільно проходить водний потік, значно легше ніж крізь трахеїди. У судинах вода транспортується і через перфораційні пластинки. Найдосконаліші судини мають на поперечних стінках один великий отвір.
Трахеїди – видовжені, загостренні на кінцях, мертві клітини з товстими здерев’янілими стінками. Є облямовані пори (розташ. на скошених перегородках й бічних ст.). Інколи бічні ст. потовщені нерівномірно (спіральні, пористі, драбинчасті). Довжина кл. трахеїд 1-4 мм. Членики судин споч. є живими клітинами, які розростаються, цитоплазма вакуолізується, кл. ст., потовщ. і дерев’яніють. Перегородки між члениками ослизнюються, набрякають і під впливом потоків розчинів продірявлюються. На цьому етапі членики судин втрач. живий вміст. В результаті поздовж. ряд клітин утвор. трубку з продірявленими рештками перегородок і між члениками утв. перфорації. У члеників судин (трахей) при утвор. перфораційних пластинок можуть гідролізуватися всі р-ни кл. ст., включаючи целюлозу
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 536 | Нарушение авторских прав
|