АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Луб’яні волокна та лібриформ.
Найпоширенішими і найчисленнішими є луб'яні, або флоемні волокна, які розташовані у коровій частині осьових органів.
Найхарактернішою ознакою луб'яних волокон, яка пов'язана з опорною функцією, є будова їхніх стінок. Стінки зазвичай двошарові: зовнішній шар дуже тонкий (0,2-0,3 мкм), а внутрішній значно товстіший (до кількох мікрометрів). Порожнина клітини має вигляд вузького каналу. В одному волокні розташовані кілька ядер. В цитоплазмі волокон зустрічаються поодинокі хлоропласти з крохмальними зернами. Мітохондрії, кількість яких в декілька разів більша, ніж хлоропластів, мають гарно розвинену систему крист. Апарат Гольджі високоактивний: численні диктіосоми продукують велику кількість секреторних та облямованих пухирців, які, ймовірно, беруть участь у формуванні внутрішнього шару волокна. В цитоплазмі мало рибосом, зустрічаються окремі ліпідні краплини, мікротільця, мультивезикулярні тільця та вакуолі.
За походженням луб'яні волокна бувають первинними і вторинними. Початок первинним луб'яним волокнам дає протофлоема, що формується у тих частинах рослин, які ще інтенсивно ростуть. Серед її елементів диференціюються сильно видовжені поодинокі або розташовані групами клітини - зачатки майбутніх волокон. Вторинні луб'яні волокна утворюються внаслідок діяльності клітин камбію - вторинної латеральної меристеми. Вони утворюються у корі стебел і коренів, у плодоніжках багатьох трав'янистих і особливо деревних рослин.
У корі багатьох деревних рослин вторинні луб'яні волокна утворюють значні масиви, складені із поздовжніх тяжів, орієнтованих паралельно до осі органа.
Луб'яні волокна - це відносно довгі (до 10 см і більше) ниткоподібні клітини з рівномірно потовщеними клітинними стінками, так що від клітинної порожнини залишається вузенький поздовжній канал.
У дводольних трав'янистих рослин переважають первинні луб'яні волокна, у деревних рослин - вторинні. Вторинні луб'яні волокна значно коротші за первинні і частіше дерев'яніють. У конопель довжина первинних луб'яних волокон у середньому 10-12 мм, а вторинних - 2,2 мм. У голонасінних луб'яні волокна розвиваються досить рідко.
Як первинні, так і вторинні луб'яні волокна мають велике практичне значення особливо для текстильної промисловості. Найціннішими вважаються волокна льону, що мають значну довжину (до 60мм) і нездерев'янілі міцні, дуже еластичні стінки. Рекордсменом за довжиною луб'яних волокон є рамі (китайська кропива), що росте в Китаї і Південній Японії. Довжина волокна до 500 мм.
Текстильна якість луб'яних волокон у різних рослин неоднакова. Розрізняють твердоволокнисті і м'яковолокнисті рослини. У м'яковолокнистих (наприклад льону) волокна м'які, еластичні, з них виготовляють високоякісні тканини. У твердоволокнистих (новозеландський льон, агави, деякі пальми) луб'яні волокна тверді, грубі, малоеластичні. З таких волокон роблять грубі волокнисті тканини, мотузки та щітки.
Волокна склеренхіми, сформовані камбієм і розташовані у ксилемі (деревині) називають лібриформом, або деревними волокнами. Вони мають не тільки рівномірно потовщені, а й дуже лігніфіковані, здерев'янілі стінки (у луб'яних волокон клітинні стінки целюлозні), пори щілиноподібні, клітини прозенхімні, з загостреннями на кінцях і відрізняються від луб'яних волокон значно вкороченими розмірами. Довжина їх в середньому 0,3-1,5мм.
Клітини лібриформу після їхнього утворення з камбію швидко відмирають, вміст клітини зникає, а порожнина заповнюється повітрям. Водночас з потовщенням стінки клітин лібриформу дерев'яніють, що й надає їм значної міцності.
Лібриформ дуже поширений у вищих рослин. Оскільки волокна лібриформу зосереджені насамперед у центрі осьового органа, то його головною механічною функцією є опорна функція.
Якщо клітини лібриформу швидко відмирають, мають облямовані пори в потовщених оболонках, то вони можуть виконувати як механічну, так і транспортну функції. Це так звані волокнисті трахеїди.
Від звичайного лібриформу відрізняється і перегородчастийлібриформ, що зустрічається у деревині винограду. Під час росту таких волокон у порожнині клітин утворюється кілька тонких поперечних перегородок.
Крім лібриформу, клітини якого прямі і видовжені, зустрічаються волокна зігнутої форми або клітини із зарубчастими стінками. Завдяки цьому волокна деревини міцніше з'єднуються між собою. Тому деревину з таким лібриформом важко розколоти навіть сокирою (яблуня, в'яз, бузок).
Луб’яні волокна – це відносно довгі ниткоподібні клітини з рівномірно потовщеними клітинними стінками, від кліт. порожнини залишається вузенький поздовжній канал. Є первинні (дводольні) та вторинні (однодольні). Вторинні коротші за первинні і частіше дерев’яніють. Початок первинним дає протофлоема (форм. у тих част. рослин які інтенсивно ростуть). Вторинні утв. внаслідок діяльності кл. камбію – вторинної латеральної меристеми. Луб’яні волокна викор. у текстильній промисловості. Волокна склеренхіми, сформовані камбієм і розташовані у ксилемі (деревині) називають лібриформом, або деревними волокнами. Рівномірно потовщені й лігніфіковані, здерев’янілі стінки, пори щілиноподібні, клітини прозенхімні, коротші від луб’яних волокон. Зосереджені у центрі осьового органа, отже його головною механічною ф-єю є опорна ф-я
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 949 | Нарушение авторских прав
|