РЕГУЛЯЦІЯ НАПРУЖЕННЯ М’ЯЗІВ
2.1. МЕТА ЗАНЯТТЯ:
закріпити знання матеріалу теми (обговорення запитань для самопідготовки);
оволодіти методиками реєстрації електричної активності м’язів, визначення статичної витривалості та тонусу м’язів;
навчитись оцінювати показники статичної витривалості та тонусу скелетних м’язів у школярів та дорослих з урахуванням характеру та величини виконаних фізичних навантажень;
вміти використовувати знання матеріалу теми в практиці трудового і фізичного виховання школярів; вміти рішити ситуаційні задачі і знати відповіді на запитання комп’ютерного контролю знань.
2.2. ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОПІДГОТОВКИ
Форми і типи м’язових скорочень. Характеристика основних форм м’язових скорочень. Поняття долаючих, підтримуючих і уступаючих зусиль.
1 Режими скорочень м’язових волокон. Характеристика режиму поодиноких скорочень. Тетанічне скорочення м’язів. Суперпозиція. Тонічне напруження м’язів. Міотонометрія. Контрактура.
Регуляція напруження м’язів. Роль різних відділів ЦНС і рухового аналізатора в регуляції напруження м’язів.
4. Фізіологічні механізми внутрішньом’язової і міжм’язової координації функцій опорно-рухового апарата. Регуляція числа активних рухових одиниць. Регуляція режиму роботи (активності) рухових одиниць в часі. Механізми міжм’язової координації. Характеристика електроміограми.
5. Робота м’язів і її механічна ефективність. Залежність коефіцієнта корисної дії від величини навантаження і швидкості скорочення м’язів. Фізіологічні особливості динамічної і статичної роботи м’язів. Характеристика натуження.
2.3. ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Форми і типи м’язових скорочень
В залежності від характеру зміни довжини м’яза, що скорочується, розрізняють динамічну, статичну і ауксотонічну форми м’язового скорочення. Динамічним називається скорочення м’яза, яке викликає зміну
його довжини. Таке скорочення лежить в основі динамічної роботи. Динамічні скорочення бувають двох типів: концентричні і ексцентричні. Коли зовнішнє навантаження менше, ніж напруження м’яза, що скорочується, м’яз, скорочуючись, вкорочується, викликаючи рух, це концентричний тип скорочення.
Якщо ж скорочення м’яза здійснюється при сталому напруженні, то його називають ізотонічним (ізос – рівний, тонус – напруження). Якщо зовнішнє навантаження більше, ніж напруження м’яза під час скорочення говорять про ексцентричний або міометричний тип скорочення. Такий м’яз розтягується в час скорочення. В природних умовах даний тип скорочення може спостерігатися при роботі м’язів в уступаючому режимі (опускання вантажу, робота м’язів-розгиначів в час скорочення м’язів-згиначів). Динамічні вправи, які лежать в основі динамічної роботи, мають фізичне вираження (кгм, Вт, Дж, ккал), для них може бути визначений коефіцієнт корисної дії.
Скорочення м’язів, при яких вони розвивають напруження, але не змінюють своєї довжини, називають статичними. Такі скорочення забезпечують підтримання тіла в просторі, вони направлені на протидію земному тяжінню і сприяють збереженню відповідної пози тіла. Підтримання природної пози спортсмена здійснюється енергоекономічними, маловтомлюваними тонічними напруженнями м’язів. Більшість же статичних вправ (положень, поз), які зустрічаються у спортивній практиці, пов’язані з тетанічними напруженнями м’язів (див. "Режими скорочень м’язових волокон").
Статичній формі скорочень відповідає ізометричний тип скорочень, що проявляється в двох випадках: коли зовнішнє навантаження дорівнює напруженню, яке розвиває м’яз, і коли зовнішнє навантаження більше напруження м’яза, але відсутні умови для його розтягнення.
Прикладом ізометричного та концентричного (ізотонічного) скорочень м’язів може бути стискання м’язами кисті руки динамометра з рухливою стрілкою. В момент руху стрілки динамометра м’язи обстежуваного, стискаючи прилад, працюють в ізотонічному режимі. Як тільки стрілка динамометра зупиниться, що відповідає максимальній довільній силі обстежуваного, має місце прояв ізометричного скорочення, при якому м’язи напруженні, але не вкорочуються.
Скорочення, при яких змінюється довжина і напруження м’язів, називають ауксотонічним. Така форма скорочень м’язів зустрічається найчастіше, адже в реальних умовах діяльності людини чисто ізометричні і чисто ізотонічні скорочення практично не зустрічаються. Узагальнена характеристика форм і типів м’язових скорочень подана в табл. 7.
У відповідності з типом скорочення м’язів, які забезпечують виконання даної вправи, усі фізичні вправи поділяються на статичні та динамічні. Відповідно і будь-яка фізична робота в крайніх значеннях може бути динамічною і статичною. Частіше статична робота є тимчасовим елементом в одному з циклів динамічної роботи.
Таблиця 7
Характеристика форм і типів м ‘язових скорочень
Форми скорочення м’язів
| Тип скорочення
| Зовнішнє навантаження
| Зовнішня робота
| 1.Динамічна
| концентричний (ізотонічний)
| менше, ніж
напруження
м’язів
| позитивна
|
ексцентричний
| більше, ніж
напруження
м’язів
| негативна
| 2. Статична
| ізометричний
| дорівнює
напруженню
м’язів
| рівна
нулю
|
Мал.12. Поодиноке скорочення (А), сумація (Б), тетанус (В): 1 -момент першого подразнення, 2 – момент другого подразнення
При динамічному скороченні виконується зовнішня робота: при концентричному скороченні – позитивна, при ексцентричному – негативна. Величина роботи в обох випадках визначається як добуток зовнішнього навантаження (ваги) на пройдену відстань. При ізометричному скороченні "відстань" дорівнює нулю, а, значить, м’яз виконує "нульову" роботу. Проте ізометричне скорочення звичайно пов’язане з значними витратами енергії і може бути дуже втомливим. В даному випадку роботу м’язів оцінюють за тривалістю часу підтримання ним даної величини напруження, що еквівалентно імпульсу сили у фізиці.
Співвідношення вираженості динамічних і статичних скорочень у виконанні даної вправи дозволяє умовно поділити їх на долаючі (підняття вантажу), підтримуючі (утримання вантажу) та уступаючі (опускання вантажу). Долаючі вправи характеризуються концентричним (ізотонічним) скороченням м’язів внаслідок їх вкорочення. Уступаючі скорочення – ексцентричні. В них зовнішня сила, яка діє на м’язи, більша за силу, яку розвиває працюючий м’яз. З долаючими та уступаючими вправами пов’язана уява про позитивну та негативну роботу.
Дата добавления: 2015-11-26 | Просмотры: 1653 | Нарушение авторских прав
|