Бройтигам В., Кристиан П., Рад М. 10 страница
У теплий період у класах мають бути відкритими вікна, а взимку необхідно провітрювати шкільне приміщення під час кожної перерви.
Слід також звертати увагу на гігієнічне виховання учнів і проводити відповідну роботу з батьками.
Обов’язкове провітрювання жилих кімнат, особливо перед сном, сон при відкритих кватирках навіть у холодний період року, вологе прибирання житла, видалення пилу з меблів вологою ганчіркою — все це має стати міцною навичкою кожного школяра.
Перебування на свіжому повітрі протягом кількох годин на добу, а також провітрювання приміщень відіграють важливу роль і в загартовуванні організму, тобто підвищують опірність його щодо застудних захворювань.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Що таке дихання і яке значення його для організму? 2. Яку будову мають повітроносні шляхи і які функції вони виконують? 3. Яка будова і значення гортані? 4. Яку будову мають легені? 5. Як здійснюються дихальні рухи? 6. Що таке життєва ємкість легень і як вона змінюється з віком? 7. Що таке легеневий газообмін і як він здійснюється? 8. Що таке тканинний газообмін і як він здійснюється? 9. Де розташований дихальний центр і яке його значення? 10. Що таке автоматія дихального центру? 11. Які вам відомі механізми регуляції дихальних рухів? 12. Як розвивається голосовий апарат дитини? 13. Які гігієнічні вимоги щодо уроків співів у школі? 14. Які вам відомі патологічні порушення голосового апарату дітей? 15. Які захворювання органів дихання найчастіше трапляються в дітей? 16. Яке значення для дітей має чисте повітря?
ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ
1. Визначення життєвої ємкості легень у дітей і дорослих.
2. Визначення насиченості вуглекислим газом і запиленості повітря в класних кімнатах до початку і після закінчення занять.
3. Вправи в поданні першої допомоги в разі отруєння чадним газом. Вивчення прийомів штучого дихання.
4. Гігієнічна оцінка кубатури повітря і вентиляції в класному приміщенні базової школи.
5. Ознайомлення з найпростішими вправами для тренування голосу.
Розділ IX
ТРАВЛЕННЯ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
§ 34. БУДОВА І ФУНКЦІЇ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ
Значення травлення. У людини і тварин життєдіяльність організму пов’язана з безперервною витратою енергії під час роботи всіх органів. В організмі постійно здійснюється внутрішньоклітинний обмін речовин, безперервно функціонує серце, здійснюються дихальні рухи, відбувається сечоутворення, не припиняє діяльності нервова система. Які ж джерела енергії, що її витрачає організм?
Відомо, що до складу нашого тіла входять органічні і неорганічні речовини: білки, жири, вуглеводи, вода, мінеральні солі і вітаміни. Органічні речовини безперервно окислюються, і при цьому вивільняється енергія. Проте, окислюючись, органічні речовини перетворюються на інші, що мають значно простішу будову молекул. Втрати речовини мають безперервно поповнюватися. Це забезпечується їжею, яка надходить в організм і містить усі необхідні для клітин речовини. Однак їжа не може засвоюватися в тому вигляді, в якому вона надходить в організм. Перш ніж потрапити до внутрішнього середовища організму, вона зазнає складних перетворень під дією ферментів. Увесь _процес механічної обробки їжі і розщеплення харчових. речовин на простіші складові частини:, які може засвоїти організм, називається травленням. Кінцеві 'Продукти розщеплєнняПзілків в органах травлення •— це амінокислоти. Жири розщеплюються на гліцерин і високомолекулярні органічні кислоти, а вуглеводи — на моносахариди, в основному на глюкозу.
Будова органів травлення. Травний канал являє собою трубку, стінки якої складаються з трьох шарів: внутрішнього—слизової оболонки, середнього — м’язового, зовнішнього — сполучнотканинного. У травному каналі розрізняють ряд відділів: ротову порожнину, глотку, стравохід, шлунок, тонку і товсту кишки (рис. 55).
У травний канал надходять соки травних залоз. Деякі залози містяться у стінках самого травного каналу, як, наприклад, шлункові, кишкові; інші — поза травним каналом, наприклад печінка і підшлункова залоза.
Травна система має вікові особливості. Так, у дітей слизова оболонка всього травного каналу значно ніжніша, вона багатша на кровоносні судини і більш чутлива до механічних подразнень їжею, ніж у дорослих.
Рис. 55. Травні органи людини:
| 1 — ротова порожнина; 2 — глотка; 3 — стравохід; 4 — шлунок; 5 — тонка кишка; 6 — товста кишка; 7 — слинні залози; 8— печінка; 9 — підшлункова залоза.
| 1 — коронка; 2 — шийка; 3 — корінь; 4 — емаль; 5 — цемент; 6 — дентин; 7 — пульпа.
| У новонароджених об’єм шлунка становить всього десь близько ЗО см3. Проте вже на п’ятнадцятий день життя об’єм його збільшується втроє, досягаючи 90 см3. У шлунку немовляти, якого годують грудним молоком, їжа затримується лише на 2,5... З год. Шлунок у дітей росте дуже швидко: в однорічної дитини об’єм його становить 300...350 см3, у дворічної — 600...700 см3, а в семирічної— 1000...1100 см3. Особливо інтенсивно збільшується дно шлунка. В зв’язку з дим збільшується й кількість залоз слизової оболонки шлунка.
Тонка кишка у новонароджених тільки в два рази коротша, ніж у дорослих, її довжина становить приблизно 3 м. Те саме співвідношення спостерігається в розмірах товстої кишки. У новонароджених її довжина становить близько 60 см, у дорослих — 130 см. Протягом перших двох років життя дитини довжина її кишок інтенсивно збільшується. Тонка кишка досягає довжини понад 4,5 м, а товста — 80 см. Після цього збільшення розмірів кишок значно уповільнюється. Друга хвиля посилення росту кишок починається в дітей після 8 років.
* Порожнина р о т а.А Травний канал починається ротовою порожниною. Згори вона обмежена твердим піднебінням, ззаду — м’яким піднебінням, спереду і збоку — верхньощелепною і нижньощелепною кістками, а також щоками. Спереду ротовий отвір замикається зубами.
Всередині ротова порожнина вистелена м'якою слизовою оболонкою, в якій розміщені дрібні залозки, що виділяють слиз. Велика частина ротової порожнини зайнята язиком, утвореним в основному поперечносмугастою м’язовою тканиною. Язик виконує ряд функцій. Це орган смаку і пересування їжі у порожнині рота. Він бере участь також в актах ковтання і ссання. Крім того, для людини характерна ще одна специфічна функція язика—участь його у вимовлянні звуків членороздільної мови.
.•Задній відділ ротової порожнини називається зівом, він обмежений коренем язика, м’яким піднебінням, піднебінними складками і язичком, що звисає на межі з глоткою. У піднебінних складках єдва_великих піднебінних мигдалики.
<"Дитина народжується без зубів. Перші молочні зуби прорізуються у віці 6...9 місяців. На кінець першого року життя їх налічується вже 8, на другу половину третього року життя —20. У дитини всього 20 молочних зубів. Вони дуже ніжні й неміцні. З шестирічного віку, а іноді й раніш починається заміна молочних зубів на постійні. Цей процес триває у дітей підліткового віку. Здорові молочні зуби є передумовою появи здорових постійних зубів. Процес прорізування постійних зубів триває до 19, а іноді і до 25 років (поява зубів мудрості). Всього в людини налічується 32 зуби: 8 різців, 4 ікла, 8 малих кутніх і 12 великих кутніх зубів (рис. 56). У кожному зубі розрізняють коронку, шийку і корінь (рис. 57). Коронка зуба вкрита дуже міцною емаллю. Шийка і корінь зуба вкриті цементом. Велика частина зуба складається з щільної речовини, що називається дентином, який також дуже міцний, набагато міцніший за кістку. Порожнина всередині зуба виповнена пухкою сполучною тканиною з кровоносними судинами і нервами — так званою пульпою.^*
За допомогою зубів їжа в ротовій порожнині роздроблюється, подрібнюється і перетирається. Крім того, в людини в утворенні звуків членороздільної мови поряд із язиком і губами беруть участь зуби. Мова в дитини, яка не має передніх зубів, стає не-
Рис. 58. Слинні залози: Рис. 59. Будова шлунка:
1 — під’язикова; 2 — привушна; 3 — нижньо- / — склепіння; 2 — тіло; 3 — во-
щелепиа. ротар.
зрозумілою, менш чіткою. В період зміни передніх зубів деякі діти цураються товаришів, уникають відповідати на уроках, стають менш товариськими. Таких дітей слід оберігати від додаткових психічних травм, оскільки все це може позначитися як на фізичному розвитку їх, так і на характері, що формується.
В разі нестачі в їжі вітамінів С, О та інших порушується обмін речовин в усьому організмі, в тому числі і в зубах. Це призводить до порушення живлення дентину й емалі, а тим самим і до захворювання зубів. Найбільш поширеними захворюваннями зубів у дітей є карієс і пульпіт.
Карієс — захворювання, при якому порушується цілісність емалі, що вкриває коронку, і в зубі з’являється порожнина. Основної причини виникнення карієсу поки що не встановлено, проте помічено, що найчастіше він спостерігається в дітей, які живуть у несприятливих умовах, з неправильним режимом харчування, в разі нестачі у воді фтору.
Пульпіт—захворювання, яке супроводиться запаленням м’яких тканин у центрі зуба.
Захворювання зубів важливо своєчасно встановлювати. Ось чому школярі обов’язково підлягають періодичному зуболікарському оглядові. Дітям необхідно роз’яснювати, що втрата зубів порушує процес травлення і призводить до різних захворювань травного каналу. Пов’язано це з тим, що недостатньо подрібнена їжа важко перетравлюється.
У ротову порожнину відкриваються протоки трьох пар великих слинних залоз (рис. 58) —піднижньощелепних, привушних і під’язикових — і великої кількості дрібних. Вони виділяють слину, яка складається з води (99,4%), муцину, що надає слині в’язкості, бактерицидної речовини лізоциму і ферментів амілази й мальтази. У складі слини є й мінеральні солі.
Амілаза розщеплює полісахарид крохмаль на молекули дисахариду мальтози. На неї, в свою чергу, діє фермент мальтаза, який розщеплює її до моносахариду глюкози.
Отже, в ротовій порожнині під дією ферментів слини починається розщеплення вуглеводів. Проте тут відбувається травлення лише незначної кількості цих речовин, в основному ж вуглеводи розщеплюються в тонкій кишці. У ротовій порожнині первинної хімічної обробки зазнають тільки вуглеводи. Ферменти слини діють у певних умовах — в слабколужному середовищі при температурі тіла людини. У людини слиновиділення відбувається безперервно, різко збільшуючись під час їди і пиття води.
Глотка. З ротової порожнини подрібнена і частково розщеплена їжа надходить у глотку. Акт ковтання — це безумовний рефлекс. Як тільки пережована і склеєна слиною грудка їжі пересувається язиком до його кореня, вона подразнює рецептори. Внаслідок скорочення м’язів м’яке піднебіння піднімається, закриваючи доступ їжі в носоглотку і носову порожнину, гортань піднімається, надгортанник закриває вхід у гортань, що запобігає потраплянню їжі у дихальні шляхи. їжа проштовхується в глотку, звідки надходить у стравохід. Ковзанню грудки їжі при пересуванні її сприяють в’язкий муцин, що в слині, а також слиз, який виділяється слизовими оболонками глотки і стравоходу.
Стравохід. Безпосереднім продовженням глотки є стравохід. Довжина його у дітей відносно більша, ніж у дорослих. У шестирічних дітей довжина стравоходу досягає 16 см, у десятирічних —
18, у дорослих — 20,..ЗО см. У стравоході фізичний стан і хімічний склад їжі не змінюються. Рідка їжа проходить стравохід протягом
2— 3, а тверда — 8—9 с. На межі стравоходу і шлунка є товстий шар кільцевих м’язів — сфінктер, який під час перетравлювання закритий і не дає змоги їжі з шлунка повернутися назад у стравохід. Із стравоходу їжа надходить у шлунок.
Шлунок. Шлунок — це найширша частина травного каналу. Він розміщений у верхньому відділі черевної порожнини. У дітей він, не має постійної форми і тільки на 11 років стає таким, як у дорослої людини. Найінтенсивніший ріст шлунка і збільшення ємкості його бувають в перші роки життя людини.
За будовою шлунок дитини багато в чому відрізняється від шлунка дорослої людини. Так, у шлунку дитини слизова оболонка менш складчаста, вона багатша на кровоносні судини, ніж слизова оболонка шлунка дорослого. Якщо в дорослої людини у слизовій оболонці шлунка є дуже багато залоз (14 000 000), які виділяють шлунковий сік, то в слизовій оболонці шлунка дитини цих,залоз набагато менше. До того ж вони недорозвинені. Слабко розвинений і м’язовий шар дитячого шлунка.
Розрізняють три відділи шлунка — склепіння, тіло і воротарну частину (рис. 59). Тіло займає більшу частину шлунка. Залози шлунка виробляють і виділяють шлунковий сік. Це ■— прозора безбарвна рідина кислої реакції. До складу шлункового соку входять вода (99,5%), ферменти, наприклад пепсин, що розщеплює білки до альбумоз і пептонів — проміжних продуктів перетравлювання цих органічних речовин.' Початок розщеплення білків — основний процес, що здійснюється у шлунку. Крім пепсину в шлунковому соці є й інші ферменти. Це ліпаза, яка розщеплює лише емульговані жири, тобто роздроблені на найменші крапельки, наприклад жири молока. Один з ферментів шлункового соку-—хімозин — звурджує молоко.
В шлунковому соці є соляна кислота. Завдяки їй реакція вмісту шлунка кисла. Саме в такому середовищі активізуються ферменти, що їх виділяють шлункові залози. Крім того, кисле середовище згубно діє на деякі хвороботворні мікроорганізми.
Ферментів, які розщеплюють вуглеводи, у шлунку немає. Проте останні продовжують розщеплюватися під дією ферментів слини, які залишилися всередині грудки їжі, де ще збереглась слабколуж- на реакція. Дія цих ферментів припиняється, тільки-но грудка їжі просочиться кислим шлунковим соком.
Тривалість травлення в шлунку залежить від багатьох причин: складу їжі, її кількості і характеру (гаряча або холодна, тверда або м’яка, тваринного або рослинного походження). Довше затримується в шлунку білкова і жирна їжа. Тривалість травлення в ньому залежить також від стану нервової системи та інших причин. Якщо в раціоні харчування тривалий час переважає їжа, багата на вуглеводи (картопля, хліб, овочі), то вироблення шлункового соку зменшується. Якщо в раціоні протягом тривалого часу переважає білкова їжа, то виділення його збільшується.
Додержання режиму приймання їжі сприяє кращому травленню. Виділення шлункового соку посилюється під час сніданку, обіду, вечері — це умовний рефлекс.
їжа, яка є в шлунку, зазнає не тільки хімічної, а й механічної дії. Завдяки скороченням гладенької мускулатури стінок цього органа їжа змішується з шлунковим соком, що полегшує травлення. Поступово їжа пересувається до воротаря і невеликими порціями надходить у дванадцятипалу кишку.
Тонка і товста кишки. У процесі травлення тонка і товста кишки виконують різні функції. Довжина тонкої кишки у дорослої людини становить 5...8 м, тобто більша, ніж довжина тулуба, в 4,5 раза. Довжина тонкої кишки у_ дітей більша, ніж довжина тулуба, в 6 разів, тобто відносно більша, ніж у дорослих. Кровоносні і лімфатичні судини в кишках дітей порівняно з кишками дорослих більш розвинені.
Тонка кишка складається з таких відділів: дванадцятипалої кишки, яка переходить у порожню, потім йде клубова кишка, що продовжується в товсту кишку. Початком товстої кишки є сліпа кишка, потім йде висхідна, поперечна, сигмовидна ободова кишки і, нарешті, пряма кишка, яка закінчується задньопрохідним отвором.
Рис. 60. Печінка спереду (Л) і знизу (Б):
1 — ліва частка; 2 — права частка; 3 жовчний міхур; 4 — міхурцева протока.
|
Тонка кишка, за винятком дванадцятипалої, і більша частина товстої кишки кріпляться до задньої стінки тулуба за допомогою брижі — сполучнотканинної плівки, яка в дітей тонка і легко розтягується. Тому, на відміну від дорослих, у дітей положення тонкої кишки легко змінюється.
Травлення в дванадцятипалій кишці. У дванадцятипалій кишці здійснюються основні етапи процесу травлення. Тут розщеплюються білки, жири і вуглеводи.
Клітини підшлункової залози виробляють підшлунковий сік, який виділяється в дванадцятипалу кишку. В цю кишку впадають дві протоки підшлункової залози. Ферменти підшлункового соку активні тільки в лужному середовищі. Саме таким є середовище у дванадцятипалій кишці. Білки й продукти розщеплення їх у шлунку — альбумози і пептози — зазнають дії ферменту підшлункового соку трипсину, який розщеплює їх до амінокислот. У підшлунковому соці немає активного трипсину. Там міститься трип- синоген. Діяльний стан у нього настає під впливом речовини, яка міститься в кишковому соці,— ентерокінази. У дванадцятипалій кишці, так само як і в порожнині рота, вуглеводи розщеплюються в основному під дією двох ферментів: рмілаза розщеплює полісахарид крохмаль до дисахаридів, мальтоза ~дТє на дисахариди, розщеплюючи їх до глюкози. Крім того, тут є й фермент лактаза, яка розщеплює дисахарид молочний цукор до моносахаридів. Розщеп-. лення жирів до гліцерину і високомолекулярних органічних кислот здійснюється завдяки дії ферменту ліпази. Найсприятливіші умови для дії ліпази виникають тоді, к6лїГ~Ткири перебувають у стані емульсії.
Роль печінки у травленні. Печінка міститься в правому підребер’ї черевної порожнини. Це найбільша залоза нашого організму: маса печінки у дорослої людини досягає 1,5 кг (рис. 60). У новонародженої дитини маса печінки становить усього 150 г, а в дітей молодшого шкільного віку — 700...800 г. Отже, маса печінки відносно маси тіла у дітей більша, ніж у дорослих. Наприклад, у мо
лодшого школяра маса печінки становить 3,3% маси тіла, а в дорослого — 2,4%.
Печінка виконує ряд дуже важливих функцій, без яких неможливе існування організму: вона бере участь у процесах травлення, виконує захисну і знешкоджувальну функції. Крім того, у печінці надлишок глюкози, принесений кров’ю від органів травлення, перетворюється на тваринний крохмаль глікоген, що відкладається у ній як запасна речовина. Печінка відіграє роль і в процесі зсідання крові, виробляючи гепррин.
У цьому роздіЛ*. ми розглянемо тільки функції печінки, пов’язані з травленням. Участь печінки у травленні полягає в тому, що вона виробляє жовч, яка емульгує жири й активізує процеси розщеплення їх. Печінка, як і жовч, яку вона виробляє, здатна вбивати мікроби, що потрапляють в організм з їжею. Захисна функція печінки полягає в тому, що всі шкідливі для організму речовини, які всмоктуються в кров разом з водою з травних органів, не надходять у велике коло кровообігу, а затримуються і знешкоджуються нею. Якщо б печінка втратила таку здатність, то організм неминуче загинув би від отруєння.
У жовчі ферментів немає. Вона містить жовчні кислоти, пігменти, муцин, мінеральні солі, жири, холестерин, воду. Роль жовчі в процесі травлення досить велика: вона активізує ферменти підшлункової і кишкових залоз, емульгує жири, сприяє посиленню руху кишок. Під впливом жовчі дія ліпази активізується майже в 20 разів.
За добу в печінці виробляється 600... 1200 см3 жовчі. Вона утворюється в печінці безперервно. Частина жовчі виділяється через міхурову протоку прямо в дванадцятипалу кишку, а надлишок жовчі надходить у жовчний міхур. Порушення процесу утворення і виділення жовчі призводить до зниження засвоєння жирів організмом. Кількість жовчі, що утворюється в печінці дитини на 1 кг маси тіла, в 4 рази більша, ніж у печінці дорослої людини.
Всмоктування. З дванадцятипалої кишки завдяки хвилям скорочення, що перебігають уздовж стінок кишок, вміст кишок надходить у порожню і клубову кишки. Тут завершується перетравлювання органічних речовин під дією кишкового соку. Цей сік виробляється багатьма дрібними залозами, що в кишках. Кишковий сік містить комплекс ферментів — ерепсин, який закінчує розщеплення білків, амілазу та деякі інші ферменти, що впливають на вуглеводи, ліпазу, а також фермент нуклеазу, який розщеплює нуклеїнові кислоти. Завдяки дії ферментів у цих відділах тонкої кишки закінчується розщеплення білків, жирів, вуглеводів і нуклеїнових кислот.
Всмоктувальна поверхня тонкої кишки (порожньої і клубової) досягає 4,5 м2. Слизова оболонка, яка вистилає тонку кишку, утворює безліч складок. Дуже дрібні вирости на цих складках — кишкові ворсинки — збільшують всмоктувальну поверхню у 8 разів (до 40 м2). У дітей 7... 10 років кількість складок і ворсинок, а також величина їх менші, ніж у дорослих.
На ворсинках, якщо дивитися в електронний мікроскоп, видно найдрібніші мікроворсинки. Завдяки їм всмоктувальна поверхня тонкої кишки ще збільшується. Вона становить майже 500 м2.
Процес всмоктування полягає в проникненні водних розчинів поживних речовин крізь напівпроникні мембрани одношарового епітелію ворсинок. Скорочення й розслаблення м’язових клітин ворсинки, що періодично чергуються, перетворюють її у постійно діючий насос. Всмоктування поживних речовин відбувається вибірково. Не можна зводити його тільки до явищ фільтрації, дифузії й осмосу. Всмоктування — це складний фізіологічний процес, в якому беруть активну участь живі клітини ворсинок, стінок капілярів та лімфатичних судин. Амінокислоти і глюкоза всмоктуються в кров, а продукти розщеплення жирів гліцерин і високомолекулярні органічні кислоти синтезуються в епітеліальних клітинах ворсинок у жири, які потрапляють у лімфу. Для ворсинок характерна одностороння проникність з кишок у кровоносні і лімфатичні судини, а не навпаки.
Радянський учений А. М. Уголєв з’ясував, що поряд із порожнинним травленням існує й пристінкове. Він встановив, що на величезній пористій поверхні тонкої кишки адсорбуються ферменти. Пориста слизова оболонка тонкої кишки стає мовби пористим каталізатором, що значно збільшує активність травних ферментів. Завдяки цьому остаточне розщеплення поживних речовин здійснюється на самій всмоктувальній поверхні.
Процес всмоктування поживних речовин залежить від вікових особливостей організму. Так, у новонароджених всмоктування відбувається дуже інтенсивно і починається вже в шлунку. Такий вид всмоктування характерний, хоч і меншою мірою, й для дітей молодшого шкільного віку. Відносно незначне всмоктування здійснюється в шлунку і навіть у ротовій порожнині і у дорослих людей.
Травлення в товстій кишці. Як уже зазначалося, товста кишка має ряд відділів. Слизова оболонка товстої кишки, на відміну від тонкої, не має ні складок, ні ворсинок, зате клітини її виробляють дуже багато слизу. Внаслідок перистальтичних і маятникоподібних рухів кишок залишки неперетравленої їжі з тонкої кишки надходять у товсту. Тут відбувається зневоднювання їжі й утворення калових мас, які викидаються через відхідниковий отвір прямої кишки.
Проте у товстій кишці здійснюються й травні процеси. Вони відбуваються не під дією ферментів, що утворюються в організмі, а за участю бактерій, яких дуже багато в товстій кишці і які руйнують клітковину в калових масах. Бактерії становлять ЗО...40% сухої маси калу. До складу калу входять також залишки неперетравленої їжі, слиз, нерозчинні солі. Органічні речовини, які не всмокталися в тонкій кишці, зазнають у товстій кишці дії гнильних бактерій.
Увесь процес травлення при мішаній їжі триває близько двох діб. У дітей порівняно з дорослими спостерігається більш швидке пересування їжі по травному каналу.
Фістульна методика І. П. Павлова. Наукова розробка багатьох надзвичайно важливих питань фізіології травлення належить видатному російському фізіологу І. П. Павлову (1849—1936). Він розробив методи вивчення діяльності різних відділів травного каналу. Всі закономірності виділення слини, шлункового соку, соку підшлункової залози були виявлені ним за допомогою фістульної методики, тобто виведення однієї з проток травної залози на поверхню тіла. Вперше фістульну методику застосував у 1843 р. російський учений В. О. Басов (1812—1879), який наклав фістулу на шлунок собаки.
Досліди І. П. Павлова з фістулою слинної залози собаки (рис. 61, А) показали таке. По-перше, виділення слини під час приймання їжі здійснюється завдяки рефлексу, що починається від рецепторів порожнини рота; по-друге, на різні подразники виділяється слина, неоднакова за кількістю й якістю. Це також рефлекс.
Для того щоб довести нервову регуляцію виділення шлункового соку, І. П. Павлов запропонував дослід з уявного годування собаки (рис. 61, Б, В). Крім того, у собаки була фістула шлунка; І. П. Павлов перерізав у собаки стравохід і вивів обидва кінці його назов-
В
|
Рис. 61. Досліди І. П. Павлова з вивчення фізіології травлення:
| А — собака з фістулою слинної залози; Б — собака з фістулою шлунка; В — собака з перерізаним стравоходом (уявне годування); Г — собака з ізольованим шлуночком; Д — етапи операції ізольованого шлуночка.
Рис. 62. Інститут фізіології ім. акад. І. П. Павлова АН СРСР.
ні, закріпивши їх по краях шкірної рани на шиї тварини. Собака ко-втала шматки м’яса, які відразу ж потрапляли у миску через відкритий відрізок стравоходу, а з фістули шлунка при цьому виділявся справжнісінький шлунковий сік. Цей дослід показав, що робота залоз, які виділяють шлунковий сік, здійснюється за рефлексом, який бере початок у порожнині рота.
Наступний дослід ї. П. Павлов провів з ізольованим шлуночком, тобто ділянкою шлунка, відокремленою від основної частини цього органу, де здійснюються процеси травлення (рис. 61, Г, Д) В ізольований шлуночок, на який було накладено фістулу, їжа не потрапляла. Із ізольованого шлуночка через фістулу також посилено виділявся справжнісінький шлунковий сік, не змішаний з їжею. Досліди, проведені І. П. Павловим на собаках, показали, що шлункові залози функціонують з великою точністю, виділяючи на певний вид їжі певні ферменти. Тепер за методикою І. П. Павлова в усьому світі добувають шлунковий сік тварин, який використовується як ліки.
Завдяки роботам І. П. Павлова з вивчення травлення цю галузь науки було названо «російським відділом фізіології», а І. П. Павлову в 1904 р. було присуджено міжнародну Нобелівську премію. Експериментальні роботи І. П. Павлов проводив у науково-дослідному інституті в Колтушах (нині Павлово) під Ленінградом (рис. 62).
Регуляція процесів травлення. Процеси травлення регулюються нервово й гуморально. Завдяки дослідженням 1. П. Павлова було
доведено нервову регуляцію процесів травлення, яка відбувається рефлекторно.
Перша фаза виділення шлункового соку — рефлекторний акт. Дуга цього рефлексу, як і слиновидільного, починається від рецепторів, що містяться в порожнині рота. Коли туди потрапляє їжа, вони подразнюються. Збудження, що виникає при цьому, проводиться аферентно до центру шлункового соковиділення, розташованого, як і центр слиновиділення, в довгастому мозку. Шлунковий сік, що виділяється рефлекторно, багатий на ферменти. На цьому закінчується перша фаза діяльності травних залоз шлунка.
Друга фаза діяльності травних залоз шлунка здійснюється за допомогою гуморальних факторів. Соковиділення в травному каналі триває 6...8 год і більше, тому неможливо пояснити тільки рефлекторним впливом такий тривалий процес. Гуморальні механізми зумовлені хімічним збудженням діяльності залоз травного каналу.
Радянський фізіолог І. П. Разенков (1888—1954) довів як нервовий, так і гуморальний механізм виділення шлункового соку. Причому виділення починається під впливом нервової системи, а вже потім підключаються гуморальні механізми.
Процеси, що відбуваються в травному каналі, тісно взаємопов’язані. Всі відділи травної системи функціонують узгоджено, як єдине ціле. їжа, потрапляючи в рот, подразнює рецептори слизової оболонки порожнини рота, що спричинює не тільки виділення слини, а й секрецію шлункового соку. Кашка з їжі, просочена соляною кислотою шлункового соку, надходить у дванадцятипалу кишку. Під дією кислоти в стінках дванадцятипалої кишки утворюється особлива речовина — секретин. Вона потрапляє в кров і її течією заноситься в підшлункову залозу, спричинюючи гуморальне виділення підшлункового соку. Кишковий сік виділяється під дією механічних подразнень їжі і деяких хімічних речовин, наприклад шлункового соку.
Із сказаного вже зрозуміло, що діяльність кожного відділу травного каналу пов’язана з функціонуванням інших його відділів.
§ зб. харчування дітей
Фізіологія і гігієна харчування дітей. Шкільні роки—час бурхливого росту, безупинного фізичного і розумового розвитку. Швидкий ріст, постійний рух, напружена розумова діяльність — все це ставить перед організмом підвищені вимоги, спричинюючись до великих витрат енергії. Для росту і забезпечення нормальної життєдіяльності організму серед інших факторів неабияке значення має режим харчування. Під режимом харчування слід розуміти дотримання помірності, різноманітності їжі, регулярності прийняття її.
Дата добавления: 2014-12-11 | Просмотры: 1041 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 |
|