АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Диспансеризація телят у пологовому відділенні та профілакторії
Діагностичний етап диспансеризації полягає в щоденному триразовому клінічному огляді телят до семиденного віку, а надалі - дворазовому до 20-денного віку; клінічному дослідженні захворілих телят; лабораторному аналізі крові, в тому числі для визначення імунного статусу новонароджених дво -, триденних телят; контролі за годівлею телят, гігієнічним станом пологового відділення і профілакторію, контролі якості молозива.
Маса тіла новонародженого теляти має становити 7-8 % від маси матері. У нього швидко з'являється рефлекс вставання (через 15-30 хв), а за ним рефлекс смоктання. Рухи координовані, тонус м'язів виражений. При ручному напуванні перший раз (через 45-90 хв після народження) теля має одержати орієнтовно 1,5 л молозива, а потім, через 5-6 год, ще таку саму кількість.
Під час отелення слід стежити не лише за матір'ю, а й за новонародженим, у якого можуть спостерігатися асфіксія та кровотеча з пуповини (венозна, коли кров витікає невеликою цівкою, та артеріальна). Безпосередньою причиною асфіксії є передчасне дихання у плода під час родів внаслідок защемлення пуповини. Розрізняють білу і синю асфіксії. При білій у новонароджених відсутні ознаки життя, тони серця ледь прослуховуються, пульс не промацується, язик випадає, кон'юнктива
анемічна. При синій асфіксії дихання поверхневе, з хрипами, слизові оболонки ціанотичні.
Надалі у телят можна виявити запалення пуповини і пупкові грижі, різні хвороби, які супроводжуються діареєю, гіпоплатичну анемію, порушення обміну речовин. Запалення пуповини перебігає у вигляді гангрени культі пупкового канатика, гнійного омфаліту, флегмони пуповини, параомфальних абсцесів, пупкового сепсису. При гнійному омфаліті уражуються не лише периферичні тканини, а й пупкові артерії та вени, розміщені в черевній порожнині, а також кишечник, печінка, сечовий міхур. Виникають перитоніт, абсцеси в печінці і легенях, артрити, сепсис. Основна причина хвороби — потрапляння різних мікроорганізмів у тканини культі пуповини при її невмілій первинній обробці. При пупковому сепсисі асоціації різних мікроорганізмів потрапляють із культі в кров'яне русло і заселяють різні органи.
Найсерйознішою проблемою в пологовому відділенні і профілакторії с хвороби, що характеризуються симптомом діареї: аліментарна диспепсія, казеїно-безоарна хвороба, молозивний токсикоз, гострий катар сичуга і кишечнику, ешерихіоз, рота- та коронавірусний ентерити, анаеробна ентеротоксемія, сальмонельоз, а також діареї, що спричинюються адєно-, ентеро-, корона- і парвовірусами. Часто діареї виникають під дігю асоціацій різних мікроорганізмів, тобто з'являються змішані або асоціативні інфекції. Для диференціальної діагностики цих хвороб застосовую і ь клінічні, патолого-анат омічні та лабораторні дослідження, враховують умови утримання й годівлю корів у сухостійний період, у пологовому відділенні, догляд і годівлю телят, епізоотичну ситуацію.
Лабораторний аналіз крові новонароджених телят проводять у дво-, триденному віці щоквартально (10-15 проб). У крові визначають вміст гемоглобіну, у сироватці крові — загального білка та імуноглобулінів, рідше - інші показники (вітамін А, кальцій і фосфор). У крові новонароджених мас бути 95-125, а у телят 10-денного віку -- 90-125 г/л гемоглобіну-, знижений вміст його с показником анемії, найчастіше гіпопластичної.
Вміст загального білка у сироватці крові мас становити 60-70 г/л, імуноілобулінів - не менше 20 г/л. Низький вміст імуноглобулінів у сироватці крові дво-, триденних телят (менше 18 мг/мл) та загального білка (менше 55 г/л) характеризують імунодефіцитний стан новонароджених, який є передумовою виникнення різних інфекційних хвороб. Основними причинами імунодефіцитного стану с пізнє перше напування телят молозивом, випоювання його в малій кількості, низька якість молозива (нестача імуноглобулінів, білка і т.д.), нездатність новонароджених засвоювати імуноглобуліни внаслідок морфофункціонального недорозвинення, у тому числі зумовленою протеїновим і каротинним голодуванням матері.
Аналіз утримання телят. У пологовому відділенні телят утримують протягом першою дня життя в деннику біля матері, а потім переводять або у профілакторій, або в індивідуальні будиночки на відкритому повітрі. У профілакторії облаштовують ізольовані секції, кількість яких залежить від поголів'я корів. На фермах з поголів'ям 400, 600 і 800 корів слід мати по чотири секції відповідно на 10, 14 і 18 місць. Об'єм секцій - 14-20 м3 на одне теля, мікробна забрудненість повітря не більше 20 тис/м\ температура повітря 18-20 °С, відносна вологість 70 %, природна освітленість 1:10. Кожна секція забезпечується опаленням, автономною каналізацією і вентиляційною системою. Утримують телят в індивідуальних клітках або на привязі, починаючи з триденного віку їм надають моціон. Секції мають бути обладнані ультрафіолетовими лампами і генераторами для аерозольної дезінфекції.
Кожна секція профілакторію послідовно заповнюється телятами протягом 3-4 днів відповідно до циклограми й експлуатується за принципом "все вільно - все зайнято". Молодняк утримують у секції 12-14 днів, а потім переводять у телятник або передають у спеціалізовані господарства. Після кожного цикл}' секція профілакторію залишається вільною не менше трьох днів.
Для підвищення збереження телят при відсутності пологового відділення або у випадках, коли воно експлуатується безперервно, тварин вирощують в індивідуальних будиночках на відкритому повітрі.
Годівля телят. До 5-7-денного віку молодняку випоюють материнське молозиво і молоко 3-4 рази на добу, а пізніше - збірне. В перший день добре розвиненим телятам випоюють по 40 -50 мл молозива на 1 кг маси (орієнтовно 1,2-2 л) 3 рази на добу (4.5-5 л). Тслятам - гіпогрофікам молозиво випоюють у меншій кількості (0,8-1 л на одне давання) 3-4 рази на добу. Для новонароджених, одержаних від корів-первісток або хворих на мастит і ендометрит, рекомендується заготовляти глибокоохолодженє молозиво першого удою від корів четвертої - п'ятої лактації. Його фасують по 1,5-2,0 л і охолоджують до -18-25 °С. Із триденного віку телятам дають переварену воду (18-20 °С) по 0,5 л через 1.5-2 год після напування молозивом два рази на добу, а з 10-денного - сиру. Із двотижневого віку телят привчають до поїдання грубих кормів (сіна і трав'яної січки).
Диспансеризація молодняку в господарствах з виробництва яловичини.
Діагностичний етап диспансеризації телят у період карантинуван-ня складається із таких заходів:
аналіз комплектування поголів'я — кількість господарств-постачаль-ників, епізоотичний стан маточного поголів'я, благополуччя за шлунково-кишковими хворобами новонароджених;
дотримання правил комплектування комплексу, принципу "все вільно - все зайнято";
аналіз утримання телят - підготовка приміщень, параметри мікроклімату, об'єм повітря, стан вентиляції, підлоги тощо;
оцінка якості кормів та аналіз годівлі тварин;
порівняння фактичної продуктивності телят і запланованої з урахуванням поживності раціонів (проводиться щомісячно);
аналіз захворюваності, причин загибелі та вимушеного забою молодняку (щомісячно);
клінічний огляд усіх телят, які завозяться у господарство, і наступний щоденний дворазовий огляд у перший місяць карантинування. Звертають увагу на поведінку тварин, габітус, стан волосяного покриву, шкіри, кінцівок, кісток лицьового черепа, дихальні рухи, витікання з носових ходів, кашель, апетит, прийом корму і пиття, частоту дефекації та консистенцію калових мас;
клінічне дослідження телят контрольних груп - проводять двічі: при надходженні телят у господарство і при переведенні технологічної групи після карантинування в цех дорощування. Розмір контрольних груп -15-20 телят, завезених із різних господарств. При клінічному дослідженні молодняку звертають увагу на габітус, волосяний покрив і шкіру, органи руху, стан очей та видимих слизових оболонок; вибірково проводять термометрію; досліджують дихальні рухи й верхні дихальні шляхи; апетит, прийом корму і пиття, акт дефекації, консистенцію калових мас; проводять пальпацію ділянки печінки.
Лабораторний аналіз крові проводять 2 рази: після формування технологічної групи і наприкінці періоду карантинування (10-20 проб крові від телят, завезених із різних господарств). У крові визначають кількість гемоглобіну, еритроцитів, величину гематокриту, в сироватці крові - вміст загального білка і кальцію, імуноглобулінів, неорганічного фосфору, вітаміну А, активність аспарагінової трансамінази. Такий набір методів лабораторного аналізу крові зумовлений тим, що в період карантинування у телят раннього віку найчастіше реєструють А-, В,- і D-гіповітамінози, респіраторні хвороби, гіпопластичну анемію, гепатодистрофію (як наслідок шлунково-кишкових хвороб у перші дні життя).
А- і D-гіповітамінози частіше перебігають у прихованій формі, тому діагноз можна поставити лише за допомогою лабораторного аналізу крові. А-гіповітаміноз підтверджується низьким рівнем ретинолу (у здорових телят 12,5-25 мкг/100 мл, у телят одномісячного віку каротин не визначають), D-гіповітаміноз - низьким рівнем загального кальцію (менше 2,5 ммоль/л) та неорганічного фосфору (менше 1,7 ммоль/л).
Перспективними для діагностики рахіту є визначення біологічно активних метаболітів вітаміну D-25-гідроксихолекальциферолу, 1,25- і 24,25-дигідроксихолекальциферолу. Останні методи найвірогідніші. Якщо у геляї виявляють навіть приховані форми порушень обміну вітамінів А і D, то препарати вітамінів застосовують у лікувальних дозах, оскільки використання їх з профілактичною метою не запобігає подальшому розвитку патології.
Ппопластична анемія зустрічається у 20-30 % одномісячних телят, що надходять у спеціалізовані господарства. її діагностують за кольором кон'юнктиви та ви значенням вмісту гемоглобіну (мінімум 90 г/л).
Гепатоз у телят, що знаходяться на вирощуванні, є наслідком шлунково-кишкових хвороб, а в період карантинування він. крім того, виникає внаслідок респіраторних хвороб або різних токсикозів. Для діагностики захворювання визначають активність аспарагінової трансамінази, яка у здорових телят не перевищує 1,2 мкмоль/л, а у хворих підвищується. Можна також визначати кількість альбумінів - вона має бути більшою 25 г/л.
Найпоширенішими в період карантинування є гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) вірусної етіології, які потім ускладнюються пнев монісю. Вони виникають на фоні низького імунного захисту, коли загальна кількість імуноглобулінів у сироватці крові нижча 18 мг/мл, високої мікробної забрудненості приміщень та порушення мікроклімат)'. Для діагностики ГРЗ використовують, крім клінічного дослідження, серологічне та вірусологічне.
Серед інших інфекційних хвороб у телят часто виникають сальмонельоз, диплококова інфекція, анаеробна ентеротоксемія, діагноз на які підтверджується бактеріологічними дослідженнями.
Аналіз утримання телят. Виробничі групи формують із клінічно здорового молодняку, вікова різниця якого має не перевищувати 5 днів. Ємність секції карантинного приміщення - 60-150 телят, а тривалість її заповнення - не більше 3-5 днів тваринами із 3-4-х господарств. Утримують телят групами по 5-10 у станку. Площа підлоги - 1,2-1,5 м2, об'єм приміщення - 14-20 м3 на одну тварину. В деяких господарствах телят утримують у групових станках на металевих решітках, піднятих над підлогою на 30-50 см.
Температура повітря в приміщенні;уія карантмігу вання одно-двомі-сячних телят мас бути в межах 14-16 °С, вологість не перевищувати 70 %, вміст вуглекислого газу - 0,2 %. аміаку - 10-15 мг./м\ мікробна забрудненість не більшою 50 тис. мікробних тіл у! м1. У теплу пору року швидкість руху повітря має становити 0,5-0,8 м/с, система вентиляції -створювати оптимальний обмін повітря: взимку - 17-20 м3/год, у перехідні періоди - 30-40, влітку - 50-70 м3/год на одігу тварину.
Анапіз годівлі телят. У день завезення на комплекс тваринам випоюють 1,5-2 л 5 %-пого розчину глюкози, що мас температуру 30-35 °С, і в перші 6 гол не напувають водою.
Потреба телят одно-тримісячпого віку в енергії становить 2,5-3,5 корм. од. із вмістом 125 г перетравного протеїну на кожну. В сирому протеїні раціону мас містишся 6-8 % лізину та 2-А % метіоніну. В перший місяць житія потреба телят у цукрі повністю забезпечується за рахунок лактози молока, а в наступні два - лише на 50-80 %. Тому із 30-денного віку до раціону слід вводити коренеплоди. Крохмаль і клітковина у цей період ще не нормуються.
Часто виникає необхідність збагачувати молочні корми вітамінами A, D, Е, групи В, а також мікроелементами, бо в зоні Лісостепу України корми збіднені на цинк і кобальт, інколи мідь, а в Поліссі - й на інші мікроелементи. Солі цих мікроелементів розчиняють у молочних продуктах або додають до комбікормів.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 969 | Нарушение авторских прав
|