Особливості взаємодії між харчовими продуктами та лікарськими засобами
Терапевтичний ефект під час прийому медикаментів може бути відсутнім у 3-х випадках, а саме:
· порушує всмоктування препарату;
· прискорює його метаболізм або всмоктування;
· блокує препарат шляхом фармакодинамічної взаємодії.
Інтенсивність взаємодії між ліками та їжею залежить від:
· фізичної та хімічної природи препарату;
· його форми;
· типу та кількості спожитої їжі;
· послідовності, в якій приймаються ліки та їжа;
· часу, який минає між прийняттям їжі та прийомом препарату.
В свою чергу, ліки також можуть впливати на всмоктування та засвоєння їжі.
До віддалених побічних ефектів приймання ліків або їх впливу на засвоєння їжі відносяться:
· гіпофагія;
· гіперфагія;
· порушення всмоктування та переварювання їжі;
· втрата мінеральних речовин та вітамінів з сечею;
· порушення катаболізму поживних речовин.
Ефективність дії ліків залежить від багатьох факторів і передусім, від віку, статі, функції нирок та печінки, взаємодії між препаратами, які приймаються одночасно, дотримання режиму лікування, особливостей харчування тощо.
Таким чином, якщо ефект у відповідь на прийом препарату відсутній, перш ніж або збільшувати дозу ліків, або призначати цей же препарат в іншій формі, або переходити на інший препарат тієї ж чи іншої групи необхідно з'ясувати причину відсутності ефекту. Це особливо важливо для пацієнтів старшого віку – серед яких ризик ятрогенних розладів є найвищим.
Для розуміння взаємодії між ліками та компонентами їжі необхідно, перш за все, визначити параметри, які характеризують дію препаратів, та особливості впливу компонентів дієти на ці параметри. Для вибору раціональної фармакотерапії надзвичайно важливо знати про існування такої взаємодії, розуміти її механізм та вміти його передбачати, і, отже, мати інформацію про особливості фармакокінетики та фармакодинаміки.
Найпростіше визначення фармакокінетики можна сформулювати як “те, що організм робить з препаратом”. Натомість фармакодинаміка – це “те, що препарат чинить з організмом”. Фармакодинамічна відповідь може змінюватися під час одночасного приймання ліків та їжі.
Їжа може суттєво впливати на всмоктування препарату:
· посилювати;
· послаблювати;
· затримувати його абсорбцію.
Їжа також може впливати і на метаболізм медикаментів. Терапевтична ефективність препарату втрачається, якщо їжа сповільнює або іншим чином порушує процес його всмоктування, прискорює метаболічну трансформацію або елімінацію, блокує його дію тощо.
Якщо виникли несприятливі симптоми, які вимагають відміни препарату або зміни дозування, слід з'ясувати, чи не можуть вони бути наслідком взаємодії ліків та їжі. Частота виникнення побічної дії ліків, яка зумовлена їх взаємодією з їжею, поки що чітко невизначена. Однак таку взаємодію та її наслідки, як правило розпізнають ретроспективно, що пояснюється обмеженістю знань про ситуації, в умовах яких вона може виникати. На жаль, на взаємодію ліків та їжі звертають належну увагу лише тоді, коли починаються проявлятися побічні ефекти препарату.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 557 | Нарушение авторских прав
|