АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Порушення секреції шлунка
За нормальних умов виробляється близько 2 л шлункового соку на добу. Порушення відділення шлункового соку може проявлятися у вигляді гіпер- і гіпосекреції.
Гіперсекреція та гіперхлоргідрія -це збільшення загальної кількості шлункового соку і вмісту вільної соляної кислоти в ньому. При гіперсекреції та гіперхлоргідрії збільшується кислотність шлункового соку, вміст HCl в шлунковому соці підвищено (0,4 %, рН соку 1,5). При такому стані включаються компенсаторні механізми, а саме: HCl гальмує секрецію гастрину, секреція якого припиняється при рН – 1,0, на цьому фоні збільшується продукція слизистого лужного секрету, багатого бікарбонатами. Слиз сорбує іони водню. Однак ця компенсація іноді може виявитися недостатньою. В надлишку HCl пошкоджує слизовий бар’єр, викликає спазм пілорусу, харчова суміш застоюється в шлунку, з’являється бродіння, печія, відрижка кислим, болі, іноді блювота. Кількість хімусу, що потрапляє в кишки зменшується, зменшується стимул перистальтики, виникають закрепи. Гіперсекреція спостерігається при виразковій хворобі, антральних гіпертрофічних гастритах, пілороспазмі, пілоростенозі тощо.
Гіпосекреція і гіпохлоргідрія – зменшення секреції шлункового соку та та концентрації в ньому вільної соляної кислоти(а інколи говорять про ахлоргідрію – відсутність вільної HCl).Якщо залози шлунку втрачають здатність виділяти HCl та ферменти, то говорять про ахілію (відсутність шлункового соку). Гіпосекреція і ахлоргідрія виникають при глибоких структурних змінах залозистого апарату шлунку (наприклад при хронічних атрофічних гастритах). Обкладочні клітини не секретують. Переважає лужний компонент шлункового соку – слиз, бікарбонати, відсутня вільна HCl, пепсин не активується, білки не піддаються переварюванню, знижується продукція гастрину, що приводить до недостатності кардіального сфінктера і відрижки.
Випадає бактеріоцидна дія HCl. Зіяє пілорус, прискорюється евакуація з шлунку. Порушується дуаденальне травлення, так як відсутність HCl знижує продукцію секретину, а це приводить до зниження секреції панкреатичного соку, що в свою чергу зумовлює підвищення перистальтики, зниження всмоктування, проноси, в подальшому зневоднення організму, обмінні розлади, гіповітамінози і т.д.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 827 | Нарушение авторских прав
|