урогенітальний ламідіоз і пневмонія новонароджених
венерична лімфогра-нульома (ВЛГ)
мишача пневмонія
Chlamidia psittaci
первинні патогени тварин
Chlamidia pneumoniae
пневмонія, ОРЗ, атеро-склероз, саркоідоз, астма
Chlamidia pecorum
виділені від хворих тварин
Особливостями хламідій є:
- обов'язковий внутрішньоклітинний енергозалежний від хазяїна паразитизм;
- унікальний цикл розвитку.
Розміри хламідій такі, що вони займають проміжне положення між бактеріями і вірусами. Паразитують хламідії в еукаріотичних клітинах хазяїна. Основними морфологічними формами хламідій є елементарні (ЕТ) і ретикулярні тільця (РТ). У циклі розвитку визначаються також проміжні (перехідні) тільця. Інфекційними формами є ЕТ. Це сферичні мікроорганізми діаметром 250-300 нм. ЕТ- це зріла форма збудника з низькою біохімічною активністю. Ця форма може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі.
РТ є неінфекційними (вегетативними) формами, які утворюються в процесі розмноження мікроорганізмів у клітинах хазяїна. Це попередники нового покоління ЕТ. Повний цикл розвитку хламідій становить 48-72 години.
Цикл розмноження хламідій реалізується при їх взаємодії з чутливою клітиною-хазяїном. ЕТ адсорбуються на поверхні клітини, яка потім поглинає їх шляхом ендоцитозу.
При цьому ЕТ можуть загинути під впливом лізосомної активності клітини-хазяїна або зберегти життєдіяльність і вступити до циклу розвитку. Цикл розвитку, як правило, зазвичай займає 48-72 години.
Взаємодія хламідій з клітиною-хазяїном не завжди однакова і залежить від імунного статусу макроорганізму. Виділяють 4 шляхи такої взаємодії:
- деструкція хламідій у фаголізосомальній системі клітини- хазяїна;
- продуктивний цикл розвитку хламідій;
- L-подібна трансформація хламідій;
- персистенція хламідій.
У процесі взаємодії з хламідіями життєдіяльність клітини-хазяїна порушується, при продуктивному циклі розвитку хлімідій клітини гинуть і руйнуються.
Відносно фізичних і хімічних факторів хламідії мають таку чутливість: позаклітинні хламідії втрачають ікфекційність протягом 24-36 годин при температурі +35° - +37°С, протягом 1 хвилини при температурі +95° - +100°С. У той самий час встановлена можливість збереження інфекційності зараженого хламідіями матеріалу (наприклад, бавовняні тканини) до 2 діб при температурі +18° - +19°С.
Оптимальні умови для збереження життєздатності хламідій утворює низька температура (від - 20°С до -70°С). Урогенітальні штами хламідій високочутливі до 70 % етанолу, 2% розчину лізолу, 0,005 % нітрату срібла, 0,1% йодиду калію, 0,5% калію перманганату, 25% перекису водню. Хламідії можуть зберігати життєздатність в дехлорованій водопроводній воді до 5 діб.