Топографія і будова органів травлення
Травна система виконує механічну і хімічну обробку харчових продуктів. В ній відбувається всмоктування (в лімфатичні і кровоносні судини) поживних речовин. Травна система виводить із організму продукти обміну, які утворились під час перетравлювання їжі. Травна система складається із каналу довжиною 8— 10 м і травних залоз, протоки яких відкриваються в просвіт каналу. До складу залоз відносяться слинні залози (привушна, під’язикова і піднижньощелепна), а також печінка і підшлункова залози. В травний тракт входять такі відділи: порожнина рота, глотка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник.
ПОРОЖНИНА РОТА поділяється на два відділи: переддве- р’я рота і власне ротова порожнина. Переддвер’я рота — це простір між губами і щоками з одного боку, зубами і яснами з другого.
ЗУБИ. В альвеолярних відростках Шелеп містяться зуби.
Розрізняють молочні і постійні зуби. Молочних зубів 20. На кожній половинці верхньої і нижньої щелепи 6 2 різці, 1 ІКЛО, і 2 корінних зуба, які існують лише в дитячому віці. Вони випадають і на їх місці виростають постійні зуби — їх 32. В половині щелепи: 2 різці, І ікло, 2 малих корінних і 3 великих корінних. Розташування зубів прийнято позначать зубною формулою. Для молочних зубів вона буде така: 2+1 0-2
2+1+0+2" Для постійних зубів слідуюча: 2+1+2+3 ‘2+Ї+2+3 р
Зуб складається із коронки, шийки і кореня. Коронка — видима частина зуба, шийка —- місце прикріплення ясен. Корінь міститься в зубній альвеолі. Всередині зуба є порожнина заповнена пульпою до складу якої входить пухка сполучна тканина, кровоносні судини і нерви. Змикання зубів носить назву прикуса. При нормальному прикусі зуби верхньої щелепи деіцо виступають вперед.
ВЛАСНЕ РОТОВА ПОРОЖНИНА (cavum oris). Обмежена зверху твердим і частково м’яким піднебінням, знизу — дном ротової порожнини, утвореним іделепо-під’язиковим м’язом, а спереду і з латерального боку — зубами і яснами. Слизова оболонка твердого піднебіння зростається з окістям і утворює декілька поперечних валків, які затримують комок їжі при рухові язика вперед. Ззаду тверде піднебіння переходить в м’яке піднебіння, побудоване із м’язів, покритих слизовою оболонкою.
ЯЗИК ( lingua) — м’язовий орган, який займає майже всю ротову порожнину, приймає участь в акті пережовування їжі і проштовхуванню її в глотку. Разом з тим він служить органом дотику і смаку, а у людини, крім того, приймає активну участь в \творенні членороздільної мови. Язик складається з тіла, кореня, і верхівки. Верхня поверхня язика називається спинкою. Язик покритий слизовою оболонкою, яка під язиком переходить у вуздечку.
— смакові, складаються з рецепторних клітин, сприймаючих смакові подразнення. Нитковидні сосочки — це орган загальної чутливості. На корені язика знаходиться язиковий лімфоїдний мигдалик. Язик складається з поперечносмугастих м’язів — скелетних і власних.
До скелетних м'язів відносяться підборідно-язиковий, під’язиково-язиковий і шнло-язиковий. Власні м’язи язика розташовані в поперечному, поздовжньому і косому напрямках.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 588 | Нарушение авторских прав
|