Вуглеводи всмоктуються у вигляді моносахаридів, основними з яких є глюкоза, фруктоза й лактоза. Амілаза слини розщеплює до 20-40 % крохмалю, а 50-80 % її розщеплюється панкреатичною амілазою. При цьому можуть утворюватися й полімери глюкози, що "дорозщеплюються" у ділянці глікокалікса епітеліальних клітин тонкої кишки.
Найактивніше всмоктуються глюкоза й галактоза. їхнє усмоктування забезпечується сполученим з Na+ трансмембранним транспортом. Можна виділити два послідовних його етапи (мал. 126).
На базо-латеральних мембранах ентероциту активно функціонує енергозалежний Na+-Hacoc. Завдяки йому всередині клітини підтримується низька концентрація Na+. Унаслідок цього в апікальній мембрані створюється електрохімічний градієнт, і Na+ пасивно, хоча й за допомогою спеціальних переносників, проникає усередину клітини. Цей переносник має "два місця". На одне "сідає" Na+, на інше – глюкоза. На внутрішній поверхні мембрани переносник вивільняється від Na+ і глюкози й "спливає" назовні. Na+ спочатку по градієнту концентрації досягає базо-латеральної мембрани, а потім відкачується насосом. Глюкоза переходить через базо-латеральні мембрани по концентраційному градієнту. З міжклітинного простору ворсинок по градієнту концентрації Na+ і глюкоза надходять у кров і відносяться від кишок.