Усмоктування амінокислот й олігопептидів, як і вуглеводів, відбувається за допомогою поєднаного з Na+ активного транспортування. Кількість амінокислот, що всмоктуються методом простої дифузії, незначна (мал. 127).
Швидкість усмоктування різних амінокислот неоднакова. Так, найшвидше всмоктуються аргінін, метіонін, лейцин, повільніше – аланін, серин, глутамінова кислота.
Припускають наявність чотирьох типів систем транспортування амінокислот через апікальну мембрану ентероциту:
1) неполярні (гідрофобні) амінокислоти (валін, фенілаланін, аланін та ін.);
4) негативно заряджені (кислі) амінокислоти (глутамінова й аспарагінова).
Також шляхом активного транспортування всередину ентероцитів може надходити деяка кількість олігопептидів і під впливом пептидаз цитозоля розщеплюватися до амінокислот.
У ділянці базальної і латеральної мембран амінокислоти по градієнту концентрації надходять у міжклітинну речовину ворсинок, з якої всмоктуються у кров і відтікають до печінки.
Усмоктування води й мінеральних солей За добу через травний тракт проходить близько 10 л води, з яких 2-3 л надходять із їжею, 6-7 л – із травними соками. З випорожненнями виділяється лише 100-150 мл води, більша її частина всмоктується в тонкій кишці, незначна частина – у шлунку й товстій кишці. Усмоктування води відбувається переважно у верхніх відділах тонкої кишки. Осмотичний тиск харчового хімусу вздовж усієї кишки майже завжди дорівнює такому в плазмі. Усмоктування вуглеводів, амінокислот, особливо мінеральних солей, сприяє одночасній абсорбції води. По осмотичному градієнту вода легко проникає через бар'єр в обидва боки. І якщо, наприклад, у цибулині дванадцятипалої кишки міститься гіперосмотичний хімус, то вода вже надходить сюди із крові. Разом з водою абсорбуються і водорозчинні вітаміни. Тому всі фактори, що порушують процес усмоктування харчових речовин, утруднюють і водний обмін організму.
Вирішальне значення у перенесенні води через мембрани й міжклітинні проміжки має Na+ і С1-. За добу всмоктується близько 25-30 г кухонної солі: 5-8 г з їжі, решта із соків. Як зазначено вище, Na+ активно абсорбується з порожнини кишок. Слідом за ним по електрохімічному градієнту надходять С1- і НСО3- (мал. 128).
Мінералокортикоїд альдостерон підвищує активність усмоктування натрію і води. Абсорбція Na+ посилюється під впливом й інших кортикостероїдів.
Двовалентні іони всмоктуються повільніше, ніж одновалентні, а Са2+ – швидше, ніж Mg2+. Абсорбція багатьох двовалентних іонів відбувається активно, за допомогою транспортних систем. Функціональна їх активність перебуває під контролем відповідних механізмів регуляції. Так, основна кількість Са2+ всмоктується активно залежно від потреб організму. Перенесення його потребує кальцієзв'язувального білка. При цьому усмоктування Са2+ регулюється співвідношенням гормонів гіпофіза, надниркових залоз і, особливо, щитоподібної (кальцитонін), прищитоподібної (ПГ) залоз і вітаміну D3.