АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Альдегіди і спирти 4 страница
Показання до застосування: всередину за схемою (після їди, запиваючи 1-2 % розчином натрію гідрокарбонату) для лікування хворих на хронічний виразковий коліт.
Ефективними є комбіновані препарати сульфаніламідів з три- метопримом.
Ко-тримоксазол (вазоприм, бактрим, бісептол, гросептол, ориприм) — комбінований синтетичний антибактеріальний засіб широкого спектру дії; містить сульфаметоксазол + триметоприм. Діє бактерицидно. Добре всмоктується з травного каналу. Тривалість дії — 6-8 год. Виділяється нирками.
Показання до застосування: пневмонія, бронхопневмонія, гострий та хронічний бронхіт, пієліт, цистит, уретрит, шигельоз, ентероколіт, вагініт, гонорея та ін.
Препарат протипоказаний при порушенні функції печінки, нирок, кровотворення. Не слід призначати дітям віком до 6 років та жінкам у період вагітності.
Подібну дію виявляє препарат диприм (сульфаметрол + триметоприм).
Фармакобезпека:
— призначати за схемою: перша доза ударна, наступні — під- тримувальні;
— сульфаніламідні препарати не сумісні із засобами, що пригнічують кровотворення (анальгін, левоміцетин та ін.); з а- та /3-адреноміметиками; фолієвою кислотою; новокаїном; новокаї- намідом;
— при кислотній реакції сечі сульфаніламідні препарати випадають в осад у вигляді кристалів у сечових шляхах; враховуючи це, під час їх вживання слід пити велику кількість лужної води;
— сульфапіридазин доцільно приймати до їди, бісептол — після їди.
Синтетичні антибактеріальні засоби різної хімічної будови
Похідні нітрофурану
До похідних нітрофурану належать фурацилін, фуразолідон, фурадонін, фурагін. До них чутливі грамнегативні ентеробактерії і коки, грампозитивні коки, найпростіші (трихомонади, лямблії). Біодоступність становить близько 50 %. Зв'язуються з білками плазми крові і рівномірно розподіляються по організму. Вони добре проникають у лімфу, жовч, через плаценту. Тривалість дії — 4-6 год. Виділяються нирками в незміненому вигляді. Особливість нітрофуранів полягає в тому, що вони ефективні щодо мікроорганізмів, стійких до антибіотиків і сульфаніламідів.
Фуразолідон — синтетичний антибактеріальний засіб, активний до збудників кишкових і протозойних інфекцій (лямблії, трихомонади); призначають всередину при шигельозі, лямбліозі, паратифі, харчових токсикоінфекціях. При трихомонадному кольпіті призначають комбіновано: всередину й одночасно в піхву.
Фурадонін при лікуванні пацієнтів з інфекційними захворюваннями сечових шляхів призначають всередину.
Фурацилін призначають переважно для зовнішнього застосування для лікування гнійних ран, пролежнів, виразок, опіків II і III ступеня як антисептик (для промивання пролежнів).
Фурагін — більш активний і менш токсичний препарат. Вживають всередину для лікування хворих на пієлонефрит, цистит, уретрит; після операцій в урологічній, гінекологічній практиці; призначають для зовнішнього застосування при лікуванні гнійних ран, опіків, кон'юнктивіту, після офтальмологічних операцій.
Нітрофурани — малотоксичні препарати за умови нетривалого застосування.
Побічні ефекти й ускладнення: диспепсичні явища; алергійні реакції; артеріальна гіпертензія (фуразолідон); нейротоксикоз (фурадонін); антабусоподібна дія (зниження толерантності до алкоголю зберігається протягом 5-7 діб після відміни препарату); у дітей віком до 1 року може виникнути гемоліз еритроцитів і утворитися метгемоглобін.
Фармакобезпека:
— препарати необхідно приймати всередину після їди;
— пацієнтам слід виключити з дієти продукти, що містять амінокислоту тирозин (сир, вершки, банани), з якої утворюється норадреналін.
Похідні 8-оксихіноліну
До похідних 8-оксихіноліну належать нітроксолін, хлорхінальдол.
Нітроксолін (5-НОК) — синтетичний антибактеріальний засіб широкого спектра дії; добре всмоктується з травного каналу, виділяється в незміненому вигляді нирками.
Показання до застосування: інфекції сечових шляхів і статевих органів (пієлонефрит, цистит, уретрит, простатит), а також інші захворювання, зумовлені чутливими до цього препарату мікроорганізмами і грибами.
Побічні ефекти: диспепсичні явища, алергійні реакції, забарвлення сечі в яскраво-жовтий колір.
Хлорхінальдол. Препарат виявляє протимікробну, антипрото- зойну, протимікозну дію. Найбільш активний щодо грампозитив- них і грамнегативних бактерій.
Показання до застосування: шигельоз, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, дисбактеріоз.
Побічні ефекти: нудота, блювання, біль у животі, головний біль, ураження зорового нерва.
Протипоказання: захворювання печінки та нирок, ураження зорового нерва, неврит.
Похідні нафтиридину
Кислота налідиксова (неграм, невіграмон) — синтетичний антибактеріальний засіб широкого спектру дії. Препарат виявляє протимікробну активність у відношенні кишкової палички, збудників шигельозу, вульгарного протея, палички Фрідлендера, черевнотифозної палички. Препарат швидко всмоктується, дія зберігається 8 год, виділяється нирками і накопичується у високих концентраціях у сечі.
Показання до застосування: пієлонефрит, пієліт, цистит, операції на органах сечової і статевої систем.
Протипоказання: хвороби печінки, нирок, вік до 1 року. Обережно слід призначати хворим з порушенням дихання, гіпоксією.
Кислота оксолінієва. Діє бактерицидно на грамнегативні бактерії, а також на штами, що стійкі до антибіотиків і сульфаніламідів.
Показання до застосування: пієлонефрит, пієліт, цистит, у разі катетеризації сечових шляхів.
Побічні ефекти: диспепсичні явища; алергійні реакції; нейро- токсичність.
Фторхінолони
Фторхінолони — це синтетичні хіміотерапевтичні засоби, що є похідними хінолу з атомами фтору в структурі.
Препарати мають перевагу перед антибіотиками: добре проникають у тканини, клітини і мають широкий спектр протимікробної дії; найбільша активність відзначена щодо грамнегативних аеробних бактерій, особливо ентеробактерій. Тип дії — бактерицидний.
Класифікація фторхінолонів
І покоління
| II покоління
| III покоління
| Ципрофлоксацин
(ципробай, цифран) Офлоксацин (таривид) Норфлоксацин (номіцин) Еноксацин (еноксор) Руфлоксацин
| Ломефлоксацин
(максавін)
Спарфлоксацин
| Флероксацин (хінодис)
Тровафлоксацин
Грепафлоксацин
(раксар)
Гатифлоксацин
Геміфлоксацин
Левофлоксацин
| |
Ципрофлоксацин (ципробай, цифран) — найбільш активний препарат цієї групи. Виявляє широкий спектр протимікробної дії. Добре всмоктується і проникає в різні органи і тканини, клітини. Накопичується в мигдаликах і запальній рідині. Виводиться нирковими та позанирковими шляхами.
Показання до застосування: інфекції дихальних і сечових шляхів, м'яких тканин, кісток, суглобів, інфекції травного каналу, холангіт, холецистит, хламідіоз, гонорея, менінгіт, сепсис, онкологічні захворювання.
Побічні ефекти: диспепсія, дисбактеріоз, алергійні реакції, дисплазія хрящової тканини у дітей.
Протипоказання: вік до 12 років, період вагітності і годування груддю.
Норфлоксацин (номіцин). Виявляє бактерицидну дію. Має широкий спектр протимікробної активності щодо синьогнійної, ге- мофільної та кишкової палички, шигел, сальмонел, менінгококів, мікроорганізмів, що продукують (3-лактамазу.
Показання до застосування: інфекції сечових шляхів, передміхурової залози, гонорея, «діарея мандрівників».
Протипоказання: вік до 14 років, період вагітності і годування груддю, а також тяжкий ступінь ниркової недостатності.
Офлоксацин (офлоксин таривид). Має широкий спектр протимікробної дії, переважно впливає на грамнегативні бактерії. Добре всмоктується з травного каналу, легко проникає в органи і тканини. Виділяється нирками.
Показання до застосування: інфекції дихальних шляхів, JIOP- органів, шкіри, м'язів, внутрішніх органів (нирок і сечових шляхів, статевих органів), гонорея, остеомієліт.
Побічні ефекти: алергія, диспепсичні явища, головний біль, безсоння.
Фармакобезпека:
— фторхінолони слід призначати тільки за відсутності ефекту від парентеральної терапії антибіотиками широкого спектра дії;
— фторхінолони можуть підвищувати фоточутливість тканин;
— фторхінолони при ентеральному застосуванні не сумісні з антацидами, сукральфатом та препаратами заліза, оскільки всмоктування препаратів зменшується;
— фторхінолони не сумісні з циклоспорином;
— розчин ципрофлоксацину для внутрішньовенного введення не можна змішувати з розчинами, що мають рН більше ніж 7,0;
— під час лікування офлоксацином не можна вживати алкогольні напої;
— офлоксацин не сумісний з нестероїдними протизапальними препаратами (ризик виникнення судом).
Сульфаніламідні препарати. Синтетичні хіміотерапевтичні засоби різних груп
Назва препарату
| Форма випуску
| Спосіб застосування
| Вищі дози та умови зберігання
| Сульфаніламідні препарати
| Сульгін (суль-
фагуанідин)
(Sulginum)
| Порошок, таблетки по 0,5 г
| Всередину по 1-2 г на прийом у 1-й день 6 разів на день; у 2-й і 3-й день — 5 разів; у 4-й — 4 рази; у 5-й — 3 рази на день
| ВРД для дорослих — 2 г; ВДД для дорослих — 7 г Список Б
У щільно закупореній тарі
| Етазол (Aethazolum)
| Порошок; таблетки по 0,25 та 0,5 г
| Всередину по 0,5-1 г 3-5 разів на день
| Список Б
У щільно закупореній тарі
| |
Продовження
Назва препарату
| Форма випуску
| Спосіб застосування
| Вищі дози та умови зберігання
| Ко-
тримоксазол
(бісептол,
бактрим,
ориприм)
(Cotrimoxa-
solum)
| Таблетки для дорослих (триметоприм — 0,08 г, сульфа- метоксазол — 0,4 г); для дітей (триметоприм — 0,02 г, суль- фаметоксазол — 0,1 г); суспензія у флаконах по 100 мг — по 1 мірній ложці 3 рази на день після їди
| Всередину дорослим по 2 аблетки 2 рази на день після їди (зранку та ввечері)
| Список Б При кімнатній температурі
| Салазосуль- фапіридин (сульфасала- зин)
(Salazosulfapi- ridinum)
| Таблетки по 0,5 г
| Всередину дорослим і дітям віком понад 12 років по 0,5 г 4 рази на день після їди
| Список Б У захищеному від світла місці
| Стрептоцид (Streptocidum)
| Порошок; таблетки по 0,3 та 0,5 г; 10 % мазь;
5 % лінімент
| Всередину дорослим по 0,5-1 г 5-6 разів на день;
для зовнішнього застосування; для зовнішнього застосування
| ВРД для дорослих — 2 г, ВДД-7г Мазь і лінімент — у прохолодному, захищеному від світла місці
| Сульфадимезин
(Sulfadimezi- num)
| Порошок; таблетки по 0,25 та 0,5 г
| Всередину: на перший прийом — 2 г, потім — по 1 г кожні 4-6 год, запиваючи лужною водою
| Список Б
У щільно закупореній тарі
| Сульфадиметоксин
(Sulfadimetho- хіпит)
| Порошок; таблетки по 0,2 та 0,5 г
| Всередину: на перший прийом — 1-2 г, потім — по 0,5-1 г 1 раз на день
| Список Б У захищеному від світла місці
| Сульфазин (Sulfazinum)
| Білий порошок; таблетки по 0,05 г
| Всередину: перший прийом — 2-4 г, потім — по 1 г кожні 4 год. Дітям: на перший прийом — до 0,1 г/кг, потім — по 0,025 г/кг кожні 4-6 год
| ВРД для дорослих — 2 г, ВДД для дорослих — 7г Список Б
У щільно закупореній тарі в захищеному від світла місці
| Сульфален (Sulfalenum)
| Білий порошок; таблетки по 0,2 та 0,5 г
| Всередину: в перший день — 0,8-1 г, потім — по 0,2-0,25 г щодня або 2 г 1 раз на тиждень
| Список Б У щільно закупореній тарі в захищеному від світла місці
| |
Продовження
Назва препарату
| Форма випуску
| Спосіб застосування
| Вищі дози та умови зберігання
| Сульфамоно- метоксин (Sulfamono- methoxinum)
| Білий порошок; таблетки по 0,5 г
| Всередину: в перший день — по 1 г, а потім — по 0,5 г. Дітям у перший день 25 мг/кг, потім — 12,5 мг/кг
| Список Б У щільно закупореній тарі в захищеному від світла місці
| Сульфапіри-
дазин
(мадрибон)
(Sulfapyrida-
zinum)
| Порошок; таблетки по 0,5 г
| Всередину: на перший прийом — 1-2 г, потім — по 0,5-1 г 1 раз на день
| Список Б У захищеному від світла місці
| Сульфацил-
натрій (суль-
фацетамід,
альбуцид)
(Sulfacylum-
natrium)
| Порошок; ЗО % розчин в ампулах по 5 мл; ЗО % розчин у флаконах по 5 та 10 мл (300 мг/мл); 20% (200 мг/мл) розчин (краплі для очей) у тюбиках-кра- пельницях по 1,5 мл; ЗО % мазь в упаковці по 10 г
| Всередину по 0,5-1 г; внутрішньовенно (повільно): по 0,9-1,5 г;
у порожнину кон'юнктиви — по 1-2 краплі 10-30 % розчину або
10-30 % мазь зовнішньо
| Список Б У прохолодному, захищеному від світла місці
| Фтазин (Phthazinum)
| Білий порошок; таблетки по 0,5 г
| Всередину: в 1-й день — по 1 г 2 рази на день, потім — 1-2 рази на день
| Список Б
У щільно закупореній тарі
| Фталазол
(фталілсульфі-
азол)
(Phthalazo- lum)
| Порошок; таблетки по 0,5 г
| Всередину за схемою: по 1 г після їди через 4 год (1-2 доби), потім — по 1 г кожні 6 год (3-4 доби) і по 1 г через 8 год (5-6 діб)
| ВРД для дорослих — 2 г, ВДД — 7г
Список Б
У щільно закупореній тарі
| Похідні нітрофурану
| Фурацилін (Furacilinum)
| Порошок жовтого або зелен- кувато-жовтого кольору, гіркуватий на смак; таблетки по 0,1 г; таблетки по 0,02 г для зовнішнього застосування
| Всередину по 0,1 г
4- 5 разів на день після їди. Курс лікування —
5- 6 діб
| ВРД для дорослих — 0,1г, ВД Д для дорослих — 0,5 г Список Б
У щільно закупорених банках з темного скла в захищеному від світла місці
| |
Продовження
Назва препарату
| Форма випуску
| Спосіб застосування
| Вищі дози та умови зберігання
| Фуразолідон
(Furazolido-
пит)
| Порошок жовтого кольору, слабо-гіркий на смак; таблетки по 0,05 г
| Всередину по 0,1- 0,15 г 4 рази на день після їди протягом 5-10 днів
| ВРД для дорослих — 0,2 г, ВДД-0,8г Дітям — 0,01 г/кг на день за 3-4 вживання Список Б У захищеному від світла місці
| Фурадонін (Furadoninum)
| Порошок жовтого кольору, гіркий на смак; таблетки по 0,05 та 0,1 г
| Всередину по 0,1-0,15 г після їди 3-4 рази на день. Курс лікування — 5-8 тиж.
| ВРД для дорослих — 0,3 г, ВДД-0,6г Дітям — 0,005- 0,008 г/кг на день за 3-4 вживання Список Б
У щільно закупореній тарі, що захищає від дії світла та вологи
| Фурагін (Furaginum)
| Порошок жовтого кольору; таблетки по 0,05 г
| Всередину по 0,1-0,2 г 2-3 рази на день після їди. Курс лікування — 7-10 діб
| Список Б У захищеному від світла місці
| Похідні 8-оксихіноліну
| Нітроксолін
(5-НОК)
(Nitroxolinum)
| Таблетки, вкриті оболонкою, по 0,05 г
| Всередину по 0,1 г кожні 6 год
| Список Б
У сухому, захищеному від світла місці
| Хлорхіналь- дол
(Chlorhinaldo- lum)
| Таблетки для дорослих по 0,1 г (100 мг); дітям — по 0,03 г (ЗО мг)
| Всередину дорослим по 0,2 г 3 рази на день після їди
| Список Б У захищеному від світла місці
| Похідні нафтиридину
| Кислота
налідиксова
(невіграмон,
неграм)
(Acidum
nalidixicum)
| Капсули і таблетки по 0,5 г
| Всередину дорослим по 0,5-1 г 4 рази на день, дітям — по 60 мг/кг на день за 4 прийоми
| Список Б При кімнатній температурі
| Кислота
оксолінієва
(грамурин)
(Acidum
oxolinicum)
| Таблетки по 0,25 г
| Всередину дорослим і дітям віком понад 12 років по 0,5 г 3 рази на день
| Список Б У захищеному від світла місці
| |
Продовження
Назва препарату
| Форма випуску
| Споеіб застосування
| Вищі дози та умови зберігання
| Фторхінолони
| Норфлокса- цин (номіцин, норбактин) (Norfloxaci- пит)
| Таблетки по 0,4 г (400 мг); 0,3% розчин у флаконах по 5 мл (3 мг/мл) — очні краплі
| По 0,2-0,4 г (200-400 мг) 2 рази на день за 1 год до їди, запиваючи достатньою кількістю води. Курс лікування — 7-14 діб
| Список Б
У сухому місці при кімнатній температурі
| Ципрофлокса- цин
(ципробай, цифран) (Ciprofloxaci- пит)
| Таблетки 0,25 г (250 мг) та 0,5 г (500 мг); розчин у флаконах по 100 мл (200 мг) препарату
| Всередину перед їдою по 250-500-750 мг 2 рази на день або внутрішньовенно крапельно по 200-400 мг 2 рази на день
| У сухому темному місці при температурі до 25 °С; не заморожувати
| Офлоксацин
(офлоксин)
(Ofloxacinum)
| Таблетки по 0,2 г (200 мг)
| Всередину по 1-2 таблетки (зранку та ввечері) під час їди. Курс лікування — 7-10 діб, не більше 4 тиж.
| ВДД для дорослих — 0,8 г (800 мг) У сухому, темному місці при температурі 10-25 °С
| |
Матеріали для самоконтролю
Запитання
1. Що таке сульфаніламідні препарати? Наведіть їх класифікацію та обґрунтуйте застосування препаратів.
2. У чому полягає механізм антибактеріальної дії? Обґрунтуйте схему лікування препаратами.
3. Що характерно для нітрофуранів? Проведіть порівняльну характеристику препаратів.
4. В яких випадках і як призначають похідні 8-оксихіноліну? Назвіть препарати та проведіть їх фармакотерапевтичний аналіз.
5. Особливість застосування в медичній практиці похідних фторхінолону.
Тести
1. Визначте спектр протимікробної дії сульфаніламідів:
а) кишкові палички, мікобактерії туберкульозу, холерний вібріон;
б) синьогнійна паличка, трепонеми, шигели;
в) хламідії, патогенні коки, кишкова паличка, холерний вібріон;
г) збудник коклюша, сальмонели, рикетсії;
д) патогенні коки, шигели, хламідії, синьогнійна паличка;
2. Визначте захворювання, для лікування яких призначають фталазол:
а) кишкові інфекції;
б)туберкульоз;
в) пневмонія;
г) лямбліоз;
д) трихомоноз.
3. Щоб запобігти кристалізації внаслідок застосування сульфаніламідних препаратів, слід вжити таких заходів:
а) запивати їх великою кількістю лужної мінеральної води;
б) запивати їх великою кількістю кислої мінеральної води;
в) вживати з натрію хлоридом;
г) вживати з триметопримом;
д) вживати з кислотою ацетилсаліциловою.
4. Визначте комбінований сульфаніламідний препарат, що діє бактерицидно та має широкий спектр протимікробної дії:
а) норфлоксацин;
б) сульфадиметоксин;
в) ко-тримоксазол;
г) фуразолідон;
д) сульфацил-натрій.
Ситуаційні задачі
1. Пацієнтові І., 34 роки, встановлено діагноз: «лакунарна ангіна». Одним з препаратів для комплексного лікування призначений сульфадиметоксин. Дайте поради хворому щодо способу прийому препарату. Назвіть фармакологічну групу і можливі побічні ефекти препарату.
2. Пацієнтові призначено нітроксолін. Поясніть спосіб прийому препарату та можливі побічні ефекти.
3. *До аптеки надійшли синтетичні антибактеріальні препарати. Наведіть класифікацію препаратів за хімічною будовою та проаналізуйте їхнє застосування.
Бісептол
Кислота налідиксова
Кислота оксолінієва
Сульфален
Сульфадимезин
Сульфадиметоксин
Сульфазин
Сульфатон
Сульфацил-натрій
Фталазол
Ципрофлоксацин
4. ^Пацієнтові призначено офлоксацин. Дайте поради щодо його вживання та сумісності з іншими препаратами.
5. *Пацієнтові призначено фуразолідон у таблетках. Поясніть дію та спосіб застосування препарату.
6. *Перевірте рецептурні прописи. Дорослому:
Rp.: Sulfapyridazini 0,5 D. t. d. N. 10 in tab. S. Всередину no 1 таб. З рази на день Дитині 3 років: Rp.: Aethazoli 0,5
D. t. d. N. 20 in tab. S. Всередину no 1 таб. через 4 год
7. Випишіть у рецептах:
1. Сульфаніламідний препарат пролонгованої дії для лікування бронхіту.
2. Сульфаніламідний препарат для лікування кон'юнктивіту.
3. Похідний 8-оксихіноліну для лікування пієлонефриту.
4. Похідний нітрофурану для лікування лямбліозу.
5. Препарат групи фторхінолону для лікування сепсису.
*Робота з рецептурником
'•"■'Занотуйте класифікацію сульфаніламідних препаратів та синтетичних протимікробних засобів різної хімічної будови. *У словник фармакологічних термінів внесіть: сульфаніламідні препарати; триметоприм; похідні 8-оксихіноліну; похідні нафтиридину; фторхінолони.
^Запишіть у словник клінічних термінів: пієлонефрит; пієліт; пієло- цистит; уретрит; вагініт; трахома; холангіт; холецистит; виразковий коліт; лямбліоз; трихомонадний кольпіт.
*Виконайте завдання з фармакотерапії (оформіть у вигляді таблиці) на препарати бісептол, сульфацил-натрію, фталазол, нітроксолін, фуразолідон, фурадонін, кислота налідіксова, офлоксацин, ципрофлоксацин.
*Занотуйте вищі і середньотерапевтичні дози препаратів для дорослих та дітей.
Хіміотерапевтичні засоби різних груп
Протиспірохетозні засоби Протитуберкульозні засоби Противірусні засоби Протималярійні засоби
Антипротозойні засоби
Протимікозні засоби
Протигельмінтні засоби
Медичні терміни: туберкульоз, сифіліс, простий герпес, оперізуваль- ний герпес, СНІД, малярія, трихомоноз, лямбліоз, лейшманіоз, амебіаз, системні глибокі мікози, епідермомікози, кандидоз, кишкові нематодози (аскаридоз, ентеробіоз, трихоцефальоз), кишковий цестодоз (теніоз, теніа- ринхоз, гіменолепідоз), трематодоз печінки
Протиспірохетозні засоби
Протиспірохетозні засоби застосовують для лікування хворих на сифіліс.
Сифіліс — це хронічне інфекційне захворювання, що передається в основному статевим шляхом, спричинене блідою трепоне- мою, уражає всі органи і тканини організму, здатне до тривалого та рецидивного перебігу, успадковується.
Ще одна назва хвороби «люес» походить від грецького «lues» — карати.
Класифікація протиспірохетозних засобів
• Антибіотики (препарати пеніциліну, тетрацикліни, еритроміцин, азитроміцин, цефтриаксон).
• Препарати вісмуту (бійохінол, бісмоверол, пентабісмол).
Неспецифічні засоби
• Імунні препарати (тимоген, тималін, лаферон, метилурацил, декарис).
• Стимулювальні засоби (пірогенал, алое, ФіБС, плазмол, спленін, екстракт плаценти).
• Вітамінотерапія.
Антибіотики групи пеніциліну короткої дії (бензилпеніциліну натрієва або калієва сіль) та препарати тривалої дії (бензилпеніциліну новокаїнова сіль, біциліни) виявляють виражену трепонемо- цидну дію. До них виникає резистентність. Препарати ефективні на всіх стадіях сифілісу, їх призначають курсами. Тривалість різних курсів варіює залежно від форми і стадії захворювання. При непереносимості антибіотиків групи пеніциліну призначають інші антибіотики — тетрацикліни, а також еритроміцин, азитроміцин, цефтріаксон, які за ефективністю поступаються препаратам пеніциліну.
Для лікування сифілісу використовують препарати вісмуту.
Бійохінол — пригнічує розмноження блідої спірохети, виявляє протизапальну дію. Повільно всмоктується і повільно виводиться а організму. Застосовують для лікування всіх форм сифілісу, але обмежено.
Бісмоверол — пригнічує ріст і розмноження блідої спірохети. Можна призначати при непереносимості бійохінолу для лікування всіх форм сифілісу.
Препарати вісмуту вводять внутрішньом'язово.
Побічні ефекти: темна облямівка по краях ясен (вісмутова облямівка). Можливі гінгівіт, стоматит, коліт, діарея, дерматит. Рідко — ураження нирок і печінки.
Особливості роботи з протиспірохетозними препаратами:
— пеніциліни несумісні з макролідами, адреналіном, глюкозою, вітамінами С, Р, К, В„ В12;
— при застосуванні препаратів вісмуту необхідно слідкувати за станом слизових оболонок порожнини рота, функцією нирок і печінки;
— бійохінол потрібно вводити підігрітим, довгою голкою;
— азитроміцин (сумамед) доцільно призначати всередину до їди, а еритроміцин — після їди.
Протитуберкульозні засоби
До протитуберкульозних належать хіміотерапевтичні засоби, які затримують розмноження і зменшують вірулентність мікобактерій туберкульозу. Комітет з лікування міжнародної протитуберкульозної спілки в 1975 р. запропонував таку класифікацію протитуберкульозних засобів:
I група (найбільш ефективні)
— ізоніазид та інші похідні гідразиду ізонікотинової кислоти (ГІНК);
— рифампіцин.
II група (ефективні)
— синтететичні засоби (етіонамід, протіонамід, етамбутал, пі- разинамід, фтивазид, салюзид, метазид);
— антибіотики (флориміцину сульфат (віоміцин), стрептоміцин, циклосерин).
— фторхінолони (ломефлоксацин, пефлоксацин, левофлокса- цин, офлоксацин, ципрофлоксацин).
III група (найменш ефективні)
— ПАСК, тіоацетазон (тибон).
Розроблено 3 основні схеми застосування протитуберкульозних засобів:
— тривале лікування (18-24 міс.). Спочатку призначають комбінацію з трьох препаратів (2-3 міс.), потім — з двох;
— уривчасте лікування;
— короткі курси лікування. Різні схеми лікування короткими курсами відрізняються компонентами, які використовують у початковий період, але всі вони ґрунтуються на тривалому лікуванні із застосуванням ізоніазиду і рифампіцину.
Протитуберкульозні препарати І групи
Ізоніазид — синтетичний протитуберкульозний препарат, який вибірково діє на мікобактерії туберкульозу. Залежно від концентрації виявляє бактеріостатичну або бактерицидну дію. Препарат добре всмоктується з травного каналу, розподіляється у водному середовищі організму, проходить через тканинні бар'єри та проникає в клітини і спинномозкову рідину. Підлягає ацетилю- ванню. Виділяється нирками. Застосовують для лікування всіх форм туберкульозу. У разі необхідності призначають внутрішньовенно або внутрішньом'язово.
Побічні ефекти: нейротоксичність (безсоння, судоми, психічні порушення, порушення пам'яті). Для запобігання цьому слід призначати з ізоніазидом піридоксин (вітамін В6). Можливі також сухість у роті, нудота, блювання, закреп.
Фтивазид — препарат повільно всмоктується і повільно виводиться з організму, менш токсичний, ніж ізоніазид.
Показання до застосування: в амбулаторних умовах, після курсу лікування туберкульозу в стаціонарі, для профілактики загострення дітям та дорослим.
Салюзид розчинний — за фармакологічною дією подібний до ізоніазиду.
Показання до застосування: туберкульоз мозкових оболонок, плеври, серозних оболонок, слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, сечової і статевої систем, лімфатичних вузлів, шкіри, очей; туберкульозні нориці різної локалізації, вульгарний вовчак.
Метазид перевершує фтивазид за хіміотерапевтичною активністю, менш токсичний, краще проникає в спинномозкову рідину. Застосування і побічні ефекти такі самі, як в ізоніазиду.
Рифампіцин (рифоцин) — антибіотик широкого спектра дії. Виявляє виражену дію на мікобактерії туберкульозу, а також на грампозитивні бактерії у високих дозах і на грамнегативні. Рифампіцин добре всмоктується з травного каналу. Легко проникає через тканинні бар'єри, у тому числі й через ГЕБ. Терапевтичний ефект триває 8-12 год. Екскреція відбувається з жовчю, частково із сечею, бронхіальними та слізними залозами. Застосовують для лікування хворих з усіма видами туберкульозу. Призначають всередину по 0,3 г 2 рази на день до їди або по 0,45 г 1 раз на день. У разі необхідності вводять внутрішньовенно.
Побічні ефекти: ураження функції печінки та підшлункової залози; диспепсичні явища; можливе забарвлення сечі, мокротиння та слізної рідини в червоний колір.
Не рекомендовано призначати в І триместр вагітності.
Протитуберкульозні препарати II групи
Синтетичні засоби
Етамбутол (діамбутол) — синтетичний протитуберкульозний препарат. Стійкість мікобактерій до нього виникає повільно. З травного каналу всмоктується неповністю (3/4). Екскреція відбувається нирками. Призначають для лікування всіх форм туберкульозу в комбінації з іншими протитуберкульозними засобами (наприклад, рифампіцин + етамбутол + ізоніазид).
Побічні ефекти: нудота, блювання, анорексія, алергійні реакції, порушення зору (через 2-6 міс. від початку лікування препаратом).
Дата добавления: 2015-08-14 | Просмотры: 1443 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 |
|