ВИРОБНИЦТВО ФЕРМЕНТІВ 3 РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ
12.2.1. ДЖЕРЕЛА ОТРИМАННЯ ФЕРМЕНТІВ
Для одержання ферментів використовується також і рослинна сировина. У багатьох випадках переваги рослин істотні:
— їх заготівля технологічно більш проста;
— висушений матеріал можна компактноупаковувати і зберігати тривалий час в умовах, що не вимагають спеціального технологічного обладнання.
Для виділення ферментів часто використовують насіння рослин, багате на білки, і яке може зберігати ферментативну активність протягом багатьох років. До вад рослинної сировини можна віднести сезонність її заготівлі і неоднаковий вміст ферментів у різних частинах рослини та регіонах заготівлі.
Для виробництва протеолітичних ферментів у промислових масштабах в основному використовують сировину, наведену в табл. 12.2.
Фармацевтичні виробництва нашої країни рослинні протеї-нази не виробляють, оскільки більшість рослин, що їх продукує, в основному зростають у тропічних країнах.
У лабораторії ферментних препаратів ДНЦЛЗ, яка є єдиною за профілем своєї діяльності в країнах СНД, вперше отримано рослинні препарати медичного призначення різної специфіки дії:
Таблиця 12.2 Сировина для виготовлення протеолітичних ферментів
Біологічно активні речовини субстанції
| Джерела
| Папаїн
| Плоди динного дерева (Carica papaja)
| Хімопапаїн
| Плоди динного дерева (Carica papaja)
| Фіцин
| Пагони і листя смоківниці (Ficus carica)
| Бромелін
| Плоди, стебла і відходи переробки ананасів (Ananas comosus)
| Кисла фосфатаза
| Бульби картоплі (Solanum tuberosum)
| Пероксидаза
| Корені хрону звичайного (Armoracia rusticana)
| — уреаза зі столових кавунів (Citrullus vulgaris L.);
— ліпаза з насіння чорнушки дамаської (Nigella damascena L.);
— Р-амілаза з пророслого насіння пшениці (Triticum aestivum L.);
— Р-галактозідаза з насіння гороху (Pisum sativum L.);
— інгібітор ліпази з насіння рапсу (Brassica napus L.);
— інгібітор трипсину з насіння люцерни (Medicago sativa L.);
— інгібітор амілази з пшениці (Triticum aestivum L.);
— Р-фруктофуранідаза з насіння вівса (Avena sativa L.). Для виробництва ферментів можуть бути також використані
продукти бджільництва. Відомо, що бджолиний мед має дуже виявлену активність ферменту амілази (діастази).
12.2.2. ТЕХНОЛОГІЯ ФЕРМЕНТНИХ ПРЕПАРАТІВ
Технологія ферментних препаратів характеризується різко вираженим індивідуальним підходом, зумовленим характером вихідної лікарської рослинної сировини, властивостями ферментів та супутніх їм речовин.
Зазвичай ферменти в рослинній сировині знаходяться у вигляді складних комплексів, і для того, щоб їх одержати в кристалічному стані і біологічно активними, у першу чергу необхідно підібрати такі методи виділення, щоб при цьому не втрачалася їхня специфічна активність.
Загальні принципи технологічних прийомів, включаючи підготовку сировини та обладнання і закінчуючи одержанням очищеного препарату, не є уніфікованими, а формуються і застосовуються залежно від завдань технології, типу та індивідуальних особливостей ферменту.
Перед екстракцією ферменту вихідну сировину піддають здрібнюванню для руйнації клітин, використовуючи промислові млини (вальці, дезінтегратори, дисмембратори).
Як екстрагент ферменту використовують воду, водні розчини органічних розчинників (спиртів, ацетону, ефіру, діоксану), розведені розчини кислот і лугів, розчини нейтральних солей, а також буферні розчини. Екстрагент підбирається індивідуально для кожної рослинної сировини, що містить фермент. Гідролітичні ферменти, наприклад, амілази і протеїнази, найбільш повно екстрагуються з рослинної сировини за допомогою води.
Екстракт, отриманий у результаті вибіркової екстракції, поряд із ферментами містить супутні білки, ліпіди, пігменти, неорганічні іони, полісахариди та інші речовини неферментної природи. Видалення супутніх компонентів і досягнення високого ступеня очищення ферментного білка вимагає поєднання різних методів виділення. На першій стадії очищення екстракту може бути використана кислотна денатурація, яка дозволяє за рахунок зміщення pH середовища перевести білки у нерозчинний стан. Іноді, з обережністю, проводять їх температурну денатурацію шляхом короткочасного прогрівання екстракту при температурах, які не спричиняють денатурацію ферменту, що виділяється. Зазначені методи можуть поєднуватися. Застосовують також осадження неактивних домішок солями важких металів. 3 метою очищення екстракту від компонентів, що відрізняються розмірами молекул, застосовують діаліз через мембрани з певним розміром пор (целофан, колодій, пергамент). Використовують також стандартні мембрани з целюлози і її похідних. Електродіалізом користуються рідко через небезпеку місцевого нагрівання і можливість небажаної зміни pH.
Шсля попереднього очищення, а іноді і без нього, екстракт піддають фракціонуванню органічними розчинниками, нейтральними солями, сорбції-десорбції на різноманітних адсорбуючих матеріалах, очищенню за допомогою іонообмінних смол, гель-фільтрації тощо.
Фракційне очищення. Для фракційного очищення із застосуванням органічних розчинників використовують спирти (етанол, метанол, ізопропанол, ацетон, інколи діоксан, діетилкарбінол, ароматичні та гетероциклічні аміни).
Для зменшення денатураційного впливу дії осадження ведуть при знижених температурах.
При фракціонуванні ферментів під дією солей часто використовують амонію сульфат, інколи застосовують натрію і магнію сульфати та ацетати. На відміну від органічних розчинників, які порівняно легко віддаляються центрифугуванням, сольові осадники з отриманого матеріалу можна видалити діалізом, який потребує багато часу.
Ферменти мають здатність адсорбуватися на активованому вугіллі, крохмалі і його похідних, гідроксидах цинку, магнію, алюмінію, міді, на бетонітах, каоліні, гелі кальцію трифосфату, целюлозі і її похідних та інших матеріалах.
Іонообмінна хроматографія. Іонообмінна хроматографія є більш тонким і вибірковим методом очищення ферментів, в основі якої лежить реакція обміну між іонітами і білками, що знаходяться в розчині. Як іоніти використовують катіоніти, що містять кислі радикали:
— сульфометилцелюлозу (СМЦ);
— сульфоетилцелюлозу (СЕЦ);
— карбоксиметилцелюлозу (КМЦ);
— фосфоцелюлозу (ФЦ).
Застосування знаходять також іоніти, що мають у своєму складі основну групу:
— аміноетилцелюлоза (АЕЦ);
— діетиламіноетилцелюлоза (ДЕАЕЦ);
— етилцелюлоза (ЕЦ);
— триетиламіноцелюлоза (ТЕАЦ);
— гуанідиноетилцелюлоза (ГЕЦ).
Розділення і концентрування. Для розділення і концентрування ферментних білків часто застосовують метод гель-фільтра-ції з використанням сефадексів — полімерних ланцюгів полісахариду декстрину, з'єднаних через певні проміжки поперечними зв'язками, що утворюють своєрідні молекулярні сита, здатні розділяти білки за їх молекулярною масою.
Для концентрування ферментного білка часто використовують ультрафільтрацію. Метод полягає у розділенні високомолеку-лярних і низькомолекулярних сполук на селективних мембранах, здатних пропускати низькомолекулярні сполуки під дією тиску. Ультрафільтрація в 5—10 разів ефективніша за очищення з використанням фракціонування етанолом.
Кристалізація ферментів. Кристалізація ферментів є складним методом їх очищення і застосовується для субстанцій, які пройшли концентрування і багатоступінчасте очищення.
Кристалічний стан не є критерієм гомогенності ферментного білка, а вимагає додаткового підтвердження іншими методами (диск-електрофорезом у поліакриламідному гелі, ультрацентрифугуванням тощо). Методи і технологія кристалізації підбираються індивідуально для кожного ферменту.
12.2.3. ТЕХНОЛОГІЯ ОДЕРЖАННЯ ІНДІВІДУАЛЬНИХ ФЕРМЕНТНИХ ПРЕПАРАТІВ РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
Технологічний процес промислового виробництва ферментів рослинного походження (табл. 12.3) складається в основному з таких стадій:
— екстракція лікарської рослинної сировини;
— виділення й очищення ферменту;
— висушування;
— стандартизація;
— одержання лікарських форм.
Уреазу (Ureasum) одержують із насіння столового кавуна (Citrullus vulgaris L.). Технологія цього препарату розроблена C. I. Дєхтярьовим СДНЦЛЗ).
Попередньо здрібнене насіння столового кавуна за допомогою валкової дробарки екстрагують у реакторі при періодичному перемішуванні сумішшю розчину солей натрію хлориду і натрію карбонату (pH = 7,9...8,1) протягом 2 год при температурі 22±2 °С. Після закінчення зазначеного часу вміст реактора переносять на конус обертового барабана центрифуги. Як фільтрувальний матеріал використовують бязь, якою покривають барабан у два шари. Частота обертання ротора центрифуги 3000 об/хв. Мутний екстракт із приймача центрифуги переносять порціями в стакан центрифуги. Повторне центрифугування здійснюють протягом 30 хв. Екстракт акуратно зливають у посудину і поміщають у холодильну шафу для охолодження до 10°С.
Виділення уреази з екстракту здійснюють у реакторі його обробкою насиченим розчином амонію сульфату в буферному роз-
чині (pH = 7,0) при періодичному перемішуванні. Суспензію осаду білка, що утворилася, відстоюють протягом 6 год. Після закінчення зазначеного часу суспензію з реактора переносять порціями в стакани центрифуги і центрифугують протягом 20 хв. Осад супутнього білка відкидають, а рідину, що знаходиться над осадом, знову подають у реактор.
Проводять друге висолювання, додаючи в реактор насичений розчин амонію сульфату у кількості 1/2 об'єму від початкової. Суспензію в реакторі залишають на 12 год. Після цього осад білка, який складається з активного ферменту, відокремлюють центрифугуванням протягом 30 хв при частоті обертання ротора 3000 об/хв. Отриманий осад розчиняють в очищеній воді і охолоджують у холодильній шафі до температури 10 °С.
Потім здійснюють фракційне осадження ферменту етанолом, додаючи його в розчин у співвідношенні 1: 2. Суспензію утвореного ферменту переносять порціями в стакани центрифуги і центрифугують протягом 15 хв. Осад активного ферменту у вигляді мазеподібної маси залишається на дні стаканів. Осад розчиняють у воді очищеній і сушать методом сублімації з оптимальним режимом температур від -40 до 30 °С. Тривалість заморожування-висушування 2—3 год, досушування — 8—10 год.
Після висушування порошок фасують у склянки із оранжо-вого скла місткістю 0,2 л. Вихід препарату 0,3 %. Активність не менше 1500 ОД Самнера в 1 г препарату або 100—200 ФО (ферментних одиниць) в 1 мг білка.
Уреаза каталізує реакцію гідролізу сечовини на вуглекислий газ і амоніак. Застосовують мікрокапсульовану уреазу для очищення крові від сечовини і для проведення гемодіалізу в апараті «штучна нирка».
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 864 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 |
|