ПРИКУС. ВИДИ ПРИКУСУ
Прикус — це взаємовідношення між зубними рядами в стані центральної оклюзії. Центральною оклюзією, як відомо, називається таке змикання зубних рядів, у разі якого зуби мають максимальну кількість контактних точок, а суглобові головки нижньої щелепи розташовуються за допомогою диска в основі скату суглобових горбків.
Прикуси поділяються за функціональною ознакою на 2 групи: фізіологічні та патологічні. До фізіологічних відносять прикуси, які забезпечують повноцінну функцію незалежно від різних морфологічних особливостей, до патологічних — прикуси з порушенням функції.
Фізіологічні прикуси. До фізіологічних прикусів відносять ортогнатич-ний, прямий, фізіологічну прогнатію і фізіологічну опістогнатію.
Ортогнатичний прикус. Ортогнатія характеризується морфологічними ознаками, з яких одні стосуються всієї зубної дуги, другі — тільки^о фронтальних зубів, а треті — тільки до жувальних (мал. 16).
Ознаки, що стосуються всієї зубної дуги:
1. Верхня зубна дуга має еліпсоподібну форму, нижня — форму параболи.
2. На верхній щелепі зубна дуга більша від коміркової, а коміркова — більша від базальної.
На нижній щелепі спостерігаються зворотні взаємовідношення: зубна дуга менша від коміркової, а остання — від базальної. Таким чином, верхня зубна дуга більша від нижньої, а верхня коміркова дуга менша від нижньої. Це пояснює той факт, що за наявності зубів в ортогнатичному прикусі верхній зубний ряд перекриває нижній, а в разі втрати всіх зубів і навіть за незначної атрофії коміркових відростків спостерігається зворотнє співвідношення коміркових дуг.
3. Кожен із зубів змикається звичайно з двома антагоністами, із яких один називається головним, а другий — додатковим (Алтухов), за винятком верхніх зубів мудрості і нижніх центральних різців, які мають по одному антагоністу. Кожен верхній зуб змикається з однойменним (головним) і розміщеним поза ду нижнім зубом; кожен нижній зуб зми кається з однойменним (головним) і розміщеним попереду верхнім зубом.
4. Зуби кожного зубного ряду, прилягаючи один до одного, взаємно торкаються контактними точками, розташованими на апроксимальних поверхнях.
5. Висота зубних коронок поступово зменшується від центральних різців до молярів (виняток складають ікла).
6. Верхні зуби нахилені коронками Мал. 16. Ортогнатичний прикус дозовні, а коренями — досередини,
Функціональна анатомія та фізіологія жувального апарату
^——^^— І ^^——■■■N11......................... 1 1«Ч—мХ—IT.Р—Р Мііи..н.і|і—^—«—ції....................................................................... ........ .. —^—■....................................... І ЦІ. Ill
нижні зуби, навпаки, нахилені коронками у бік язика, а коренями — дозовні. Ознаки, що стосується змикання фронтальних зубів:
1. Верхні фронтальні зуби перекривають, подібно до ножиць, нижні зуби приблизно на одну третину коронки (1,5-3 мм).
2. Середні лінії між верхніми і нижніми центральними різцями знаходяться в одній сагітальній площині.
Ознаки, що стосуються змикання жувальних зубів, можуть бути двоякого роду: а) у разі змикання у щічно-піднебінному напрямку; б) у разі змикання у передньозадньому напрямку.
Ознаки, які стосуються змикання зубів у щічно-піднебінному напрямку:
1. Щічні горбки верхніх зубів розташовані дозовні від однойменних горбків нижніх зубів, а щічні горбки нижніх зубів — досередини від однойменних горбків верхніх зубів, тому верхні піднебінні горбки потрапляють у змикальні щілини нижніх зубів, а нижні щічні — у змикальні щілини верхніх зубів.
2. Язикові горбки нижніх зубів розташовані досередини від піднебінних горбків верхніх зубів.
3. Зовнішні (щічні) і внутрішні горбки, як верхніх, так і нижніх жувальних зубів, з обох боків щелеп розташовані на різних рівнях. Фронтальний розріз щелеп через жувальні зуби, який іде справа наліво або в зворотному напрямку, являє собою поперечну криву, випуклу на верхніх зубах і ввігнуту на нижніх.
Ознаки, які стосуються змикання жувальних зубів у передньо-задньому напрямку:
1. Передній щічний горбок першого верхнього моляра розташований на щічному боці першого нижнього моляра в поперечній борозні між щічними' горбками, а задній щічний горбок верхнього першого моляра розташовується між дистально-щічним горбком першого нижнього моляра і медіально-щічним горбком другого нижнього моляра.
2. Жувальні поверхні нижніх зубів, починаючи від премолярів і закінчуючи останнім моляром, створюють сагітальні ввігнуті криві поверхні. Жувальні поверхні верхніх зубів створюють сагітальну криву, але не ввігнуту, а випуклу, яка повторює форму нижньої увігнутої кривої.
Таке взаємовідношення між зубними рядами має пояснення:
1. Верхні центральні різці ширші від нижніх центральних різців і артикулюють з двома нижніми різцями, тому верхні зуби зміщені дистально по відношенню до зубів нижнього ряду і кожен зуб має два антагоністи. Верхній зуб мудрості вужчий від нижнього зуба мудрості, тому дистальне зміщення верхніх зубів по відношенню до однойменних нижніх вирівнюється у ділянці зубів мудрості, і задні поверхні верхнього і нижнього зубів мудрості знаходяться в одній фронтальній площині. Змикання одного зуба з двома антагоністами дуже важливо: навіть у разі втрати одного антагоніста другий захищає зуб на протилежній щелепі від зміщення. З цієї точки зору фронтальні зуби розташовані точніше, ніж бічні.
2. Зуби одного ряду, що ростуть поруч, торкаються один одного своїми
апроксимальними поверхнями. Ділянки, що знаходяться у ділянці дотику зубів, називаються контактними точками. Це взаємне розташування зубів має велике значення як для їх стійкості, так і для функції. По-перше, воно захищає зуби від зсувів у передньо-задньому напрямку, зменшуючи амплітуду фізіологічної рухомості їх під час дії горизонтальних компонентів жувального тиску, що важливо з точки зору стійкості зубів. По-друге, контактні точки на апроксималь-них поверхнях зубів зумовлюють проходження їжі у напрямку до ясенного сосочка і цим захищають його від травми і від застрягання харчових часточок. Зрештою, якщо б зуби не мали контактів, то зубний ряд являв би собою просту суму і кожен зуб діяв би автономно, тобто самостійно, ізольовано від інших зубів. Завдяки бічним контактам не тільки один зуб сполучається з іншим, але і ввесь зубний ряд із числа зубів, що діють самостійно, перетворюється у систему тісно пов'язаних елементів зубної дуги. Завдяки фізіологічній рухомості зубів і контактам, з одного боку, робота кожного зуба залежить від роботи інших елементів зубо-щелегшої системи, а з іншого — функція кожногоїгуба відображається на роботі всієї гілки.
3. Запобігає руху зубного ряду назад і його розхитуванню, на думку Катца, той факт, що нижні моляри нахилені коронками медіально, а коренями — дистально; зуби, що розміщені позаду, ніби підпирають зуби, що розміщені спереду.
4. Починаючи від різців довжина коронок зменшується у напрямку до жувальних зубів, особливо в нижньому зубному ряді. Таке розміщення зубів є доброю умовою для функціонування зуба, його жувальна здатність залежить від місця розташування і від довжини коронки: чим далі розташований зуб від середньої лінії, тим вищою повинна бути його функціональна цінність.
5. На верхній щелепі коронки спрямовані дозовні, у бік щоки і губи, а корені — досередини. На нижній щелепі коронки спрямовані у бік язика, а корені — дозовні. Завдяки цьому верхня зубна дуга більша від нижньої і верхній зубний ряд перекриває нижній. Усі ці анатомічні особливості значною мірою сприяють стійкості нижньої зубної дуги.
Нижні фронтальні зуби, як і всі інші, мають тенденцію до руху допереду, але така можливість обмежена внаслідок перекриття нижніх зубів верхніми.
Для зубів верхньої щелепи тенденція руху вперед дещо обмежена тим, що верхня щелепа нерухомо сполучена з місцевими кістками.
6. Нижні моляри нахилені коронками досередини, а верхні — дозовні. Це сприяє потраплянню язикових горбків верхніх молярів у змикальні щілини нижніх молярів, а щічних горбків нижніх молярів — у змикальні щілини верхніх молярів. Таким чином зуби утримуються від зсуву в щічно-піднебінному на прямку. Оскільки верхня зубна дуга більша від нижньої, то вона охоплює ниж ню, як описана дуга вписану, і передні зуби діють на харчовий комок як різаль ний пристрій, подібний до ножиць.
Ножицеподібна будова зубних дуг ортогнатичного прикусу збільшує, крім того, жувальну поверхню і забезпечує великий розмах для жувальних екскурсій нижньої щелепи.
Функціональна анатомія та фізіологія жувального апарату
Нарешті, перекриття верхньою зубною дугою нижньої запобігає защемленню щік і язика під час змикання зубів.
7. Нижній зубний ряд сформований, з точки зору стійкості, досконаліше, ніж верхній. Клиноподібна форма коронок, медіо-дистальний нахил молярів, нахил жувальних зубів у бік язика сприяють стійкості його. Крім того, за А.Я.Катцом, зовнішня пластинка компактної речовини нижньощелепної кістки охоплює усю зубну дугу. Зрештою, стійкості бічних ділянок зубної дуги сприяє вигин кортикальної пластинки в ділянці внутрішньої і зовнішньої косих ліній. Верхній зубний ряд сформований, з точки зору стійкості, менш сприятливо. Коронки верхніх зубів нахилені дозовні, тому під час жувальних рухів, спрямованих на верхній щелепі дозовні, зубний ряд може набути ще більш віялоподібної форми. Від цього захищають верхній зубний ряд чотири чинники: 1) наявність системи контрфорсів у ділянці ікол і жувальних зубів; 2) піднебінні відростки, які з'єднують бічні ділянки в поперечному напрямку; 3) велика еластичність присінкової стінки коміркового відростка у ділянці передніх зубів; 4) наявність третього кореня — піднебінного, який є у верхніх молярів. Усі ці особливості надають верхній зубній дузі незаперечну стійкість.
Прямий прикус. Іншим варіантом фізіологічного прикусу є прямий. Прямий прикус відрізняється від ортогнатичного тим, що різальні краї верхніх зубіи не перекривають, а потрапляють прямо, подібно до щипців, на різальні краї нижніх зубів. У ділянці бічних зубів взаємовідношення між зубами таке ж, як і в ортогнатичному прикусі. У результаті за наявності прямого прикусу інколи відбувається більш швидке стирання зубів, ніж у разі ортогнатичного. За такої умови поверхні зубів відполіровані, останні вирізняються резистентністю до' карієсу, стійко утримуються у комірках і уражаються парадонтозом чи паро-донтитом не частіше, ніж за інших форм фізіологічного прикусу (мал. 17).
| Фізіологічна опістогнатія і фізіологічна прогнатія характеризуються тим самим взаємовідношенням зубних рядів, що й за ортогнатичного прикусу. Різниця лише у напрямку коміркових відростків та частин і фронтальних зубів. У разі опістогнатичного прикусу фронтальні зуби разом з комірковим відростком та частиною спрямовані дозаду, у разі прогнатичного — допереду. Характер змикання зубних рядів у стані центральної оклюзії за умови цих різновидів прикусу такий, як і в разі ортогнатії, тому вони також повноцінні у функціональному відношенні (мал. 18).
Патологічні прикуси. До патоло гічних прикусів належать прогнатія, прогенія, глибокий, відкритий, пере хресний прикуси. Для патологічних прикусів характерне порушення як взаємовідношення зубних рядів, так і Мал. 17. Прямий прикус функції жування, мовлення та зовніш-
нього вигляду хворого.
Прогнатія характеризується висунутим положенням верхньої щелепи. Унаслідок дистального зсуву нижньої щелепи чи висування верхньої щелепи вперед спостерігається порушення змикання як передніх, так і бічних зубів (мал. 19).
прогнатія (а), фізіологіч-
| Мал. їв.Фізіологічна на опістогнатія (б)
| За умови нормальних співвідношеньгделеп фрон тальні зуби верхньої щеле пи перекривають нижні з наявністю різально-горбко- вого контакту. Зуби верх ньої щелепи у разі прогнатії висунуті вперед, між ними і нижніми зубами є щілина. Часто нижні зуби торка ються слизової оболонки, ушкоджуючи її під час зми кання щелеп. У такому разі говорять про травмівний прикус. За наявності про гнатії порушення спів відношень у ділянці корін них зубів призводить до того, що передньощічний горбок першого верхнього моляра потрапляє на од нойменні горбки нижнього моляра, а інколи у змикаль- ну щілину між премоляром і передньощічним горбком першого нижнього моляра. Мал. 19. Прогнатія у разі різко вираженої про-
гнатії зуби верхньої щелепи дуже виступають вперед, висуваючи верхню губу, з-під якої видно різальні краї зубів. Нижня губа, навпаки, потрапляє під верхні фронтальні зуби. Усе це в цілому відображається на зовнішньому вигляді і одночасно порушує функцію жування та мовлення.
Прогенія. У разі прогенічного співвідношення зубних рядів спостерігається
Функціональна анатомія та фізіологія жувального апарату
висування нижньої щелепи вперед, унаслідок чого нижні передні зуби перекривають однойменні верхні. Якщо нижня щелепа висунута незначно, між передніми зубами зберігається контакт. їжа у разі подібних взаємовідношень щелеп відкушується передніми зубами. За наявності значного зміщення нижньої щелепи вперед між зубами утворюється щілина, відкушування їжі різцями стає неможливим і переноситься на бічні зуби (мал. 20).
Оскільки є медіальний зсув нижньої щелепи, то передній щічний горбок верхнього першого моляра вступає у контакт із заднім щічним горбком однойменного нижнього моляра або потрапляє у змикальну щілину між першим і другим молярами. Нижня зубна дуга у разі прогенії часто ширша, ніж верхня, від чого щічні горбки жувальних зубів розміщуються до-зовні від однойменних верхніх. Зовнішній вигляд хворого різко змінений, у нього порушені мова і жування.
Глибокий прикус характеризується значним перекриттям фронтальними зубами верхньої щелепи фронтальних зубів нижньої за відсутності різально-горбкового контакту. Різальні краї нижніх зубів можуть торкатися шийки верхніх зубів. Інколи контакт відсутній і зуби торкаються ясен, ушкоджуючи їх. Бічні різці змикаються, як за умови ортогнатичного прикусу (мал. 21).
Слід розрізняти глибокий прикус і глибоке перекриття. За наявності глибокого перекриття верхні фронтальні зуби перекривають нижні більше ніж на 1/3 висоти своїх коронок, однак різально-горбковий контакт зберігається. У разі глибокого прикусу він звичайно відсутній. Глибоке перекриття є анатомічним варіантом ортогнатичного прикусу. Глибокий прикус, навпаки, належить до аномалій.
Відкритий прикус. За такого виду прикусу відсутнє змикання фронталь-
Мал. 22. Відкритий прикус
| них зубів, а інколи і премо-лярів, у контакт вступають лише моляри. Одночасно є глибокі функціональні порушення. Відсутність контактів між фронтальними зубами примушує хворого відкушувати їжу премоля-рами або молярами. Скорочення корисної жувальної поверхні (оклюзійне поле) утруднює і розжовування їжі. У розтиранні їжі значну участь бере язик, який збільшується у розмірах. Мова хворого порушена, як і його зовнішній вигляд (мал. 22).
Мал. 23. Перехресний прикус
| Перехресний прикус. Під перехресним прикусом розуміють таке співвідношення зубних рядів, за якого щічні горбки нижніх бічних жувальних зубів розташовані дозовні від однойменних верхніх. Фронтальні зуби змикаються правильно. Цей прикус виникає унаслідок звуження верхньої зубної дуги та може бути однобічним і двобічним (мал. 23).
Функціональна анатомія та фізіологія жувального апарату
Дата добавления: 2015-02-06 | Просмотры: 4141 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 |
|