АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

ПАРАЛЕЛОМЕТРІЯ. МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ

Прочитайте:
  1. I. Методические указания по составлению акта (заключения) судебно-психиатрической экспертизы
  2. I. Науково-методичне обгрунтування теми
  3. I. Научно-методическое обоснование темы
  4. I. НАУЧНО-МЕТОДИЧЕСКОЕ ОБОСНОВАНИЕ ТЕМЫ
  5. I. Научно-методическое обоснование темы.
  6. I. Научно-методическое обоснование темы.
  7. I. Научно-методическое обоснование темы.
  8. I. Научно-методическое обоснование темы.
  9. I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ МЕТОДИКИ ОБСЛЕДОВАНИЯ БОЛЬНОГО
  10. I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ МЕТОДИКИ ОБСЛЕДОВАНИЯ БОЛЬНОГО

Паралелометром називається апарат, за допомогою якого визначають па­ралельність стінок опорних зубів, наносять на них кламерну лінію, визначають вид та місце розташування елементів кламерів, що забезпечує надійну фікса­цію протеза, вільне уведення та виведення його з ротової порожнини.

Спроби застосування перших пристроїв для паралелометрії відносять до


 




Відновлення цілісності зубних рядів

знімними конструкціями зубних протезів и разі часткових дефектів _________

кінця XIX — початку XX століття. Першим спеціалістом, хто оцінив доцільність використання технічних пристроїв для точного розкреслювання кламерної лінії, був лікар Fortunati, який у 1918 р. продемонстрував у м.Бостоні метод з викори­станням паралелометра під час виготовлення мостоподібних протезів, у якому вперше було встановлено порожнистий металевий стержень з графітовою сер­цевиною, за допомогою якої проводилося розкреслювання пояса опорних зубів. У подальшому аналогічні пристрої, які отримали назву кламерографів, знайшли широке застосування під час виготовлення бюгельних протезів (мал. 126).

Клініка ортопедичної стоматології нині має у своєму розпорядженні бага­то конструкцій паралелометрів, за допомогою яких вирішуються переважно од­нотипні задачі, пов'язані передусім з розрахунком та конструюванням бюгель­них протезів. Єдиної класифікації типів паралелометрів не існує. Умовно їх поділяють на три групи:

1) стандартні параледометри, призначені для виконання загальних
клінічних та лабораторних робіт;

2) спеціальні пристрої, призначені для виконання суворо визначених опе­рацій, наприклад, внутрішньоротової мікропаралелометрії;

3) універсальні паралелометри, які мають багатофункціональне призна­чення.

У будові паралелометрів виділяють основу, на якій зафіксована стійка, на­вколо її осі обертається кронштейн з рухомими лапками, що пристосовані для фіксації у них змінних інструментів, за допомогою яких визначають пара­лельність контурів опорних зубів та зрізають віск. У деяких конструкціях шар­нірний столик для фіксації моделі нерухомо з'єднаний зі станиною, а в інших кронштейн зі стійкою з'єднаний нерухомо, а рухомим у вертикальному напрям­ку є фіксатор. У цих конструкціях моделі фіксують на шарнірному рухомому

столику. В інших конструкціях столика немає зовсім (мал. 127).

Перед тим як розпочати роз­гляд різних методів паралело-метрії, необхідно чітко визначити такі поняття, як "пояс зуба", "межо­ва лінія", "опорна" та "ретенційна" поверхні зуба. Це можна наглядно простежити на прикладі предмета яйцеподібної форми, що зафіксова­ний на столику паралелометра.

Мал. 126. Схема кламерографа

У разі вертикального поло­ження цього предмета на столику, коли поздовжня вісь і вертикаль­ний стержень паралелометра пара-1 лельні один одному, графітовий стержень намалює на поверхні цьо-


 

го предмета найбільший периметр

—пояс. За умови нахилу столика паралелометра разом з яйцеподіб­ним предметом так, щоб його вер­тикальна вісь не була паралельна стержню паралелометра, гра­фітовий стержень намалює нову лінію, яка не буде збігатися з по­ясом. Ця лінія відповідає най­більшому периметру у разі дано­го його нахилу і називається ме­жовою лінією (необхідно зазначи­ти, що існує ще низка рівнознач­них назв — це „розділова лінія", „лінія огляду", „кламерна лінія"), по відношенню до якої поверхня ділиться на дві зони (над лінією

—опорна, під лінією — утриму-вальна, або ретенційна). Поясова лінія збігається з межовою, коли зуби не нахилені, в інших випад­ках вони не збігаються.

Мал. 127. Типи паралелометрів

Межова (розділова) лінія поділяє поверхню зуба на дві час­тини: опорну та утримувальну. Жорстка верхня частина плеча кламера разом з оклюзійною на­кладкою повинна розташовувати­ся вище від межової лінії, а елас-тичніша нижня частина опускати­ся під неї у бік ясенного краю. Найважливішою для фіксації протеза вважається утримуваль-на зона, яка розташована між ме­жовою лінією та ясенним краєм; однією з головних особливостей її є підпоясовий простір, під яким розуміють простір між межовою лінією, що обмежений аналізувальним стержнем паралелометра, яснами та по­верхнею зуба в цьому місці. Залежно від глибини цього простору вибирають місця для розміщення пружинистої частини кламера. Глибину цієї ніші визна­чають спеціальними інструментами — калібрами для уточнення виду кламера та місць розташування його утримувальних кінців (мал. 128).


 




Відновлення цілісності зубних рядів

знімними конструкціями зубних протезів у разі часткових дефектів _____________________

У наборі інструментів, які додаються до паралелометра, є три види калібрів, що відрізняються один від одного діаметром диска (№ 1 — 0,25 мм; № 2 — 0,5 мм, № 3 — 0,75 мм).

Отже, розглянувши основні поняття, які мають відношення до паралело-метрії, можна безпосередньо перейти до основних методів її проведення. Для отримання вірогідної інформації під час проведення паралелометрії необхідно дотримуватися таких основних правил:

1. Паралелометр дає можливість визначити остаточну конструкцію бюгель­ного протеза.

2. Загальна кламерна лінія, незважаючи на те, що вона вигнута, повинна бути в цілому паралельною до оклюзійної площини.

3. Протез під час фіксації його в ротовій порожнині повинен передавати жувальний тиск по осі зуба.

4. Протез повинен бути сконструйований так, щоб він раціонально розпо­діляв жувальний тиск між зубами, які залишилися, та комірковим відростком чи комірковою частиною.

Для вивчення моделі у паралелометрі її цоколь оформляють так, щоб на бічних поверхнях можна було вигравірувати лінії та проводити вимірювання. Висота основи моделі повинна бути у межах 4-5 см, а бічні поверхні — пара­лельні між собою та перпендикулярні до основи.

Підготовлену модель розміщують на столику паралелометра і вивчають одним із обраних способів. Найбільшого поширення набули вільний метод па­ралелометрії, метод визначення середнього нахилу довгих осей опорних зубів та метод вибору.

Вільний метод паралелометрії застосовується у разі мінімальної кількості опорних зубів, паралельності їх вертикальних осей та нескладної конструкції бюгельного протеза. Його суть зводиться до розміщення моделі на шарнірному столику паралелометра так, щоб оклюзійна площина зубного ряду була перпен­дикулярна до аналізувального (графітового) стержня. Підводячи останній до кожного опорного зуба, малюють найбільший периметр, по відношенню до яко-


Мал. 128.Нанесення межової лінії зуба (а), розташування (б) та вимірювання ретен-ційноі зони за допомогою калібрів

0,25


го розміщують елементи кламера. У такому разі частина коронки зуба, розташо­вана вище від найбільшого периметра, використовується для розміщення опор­них елементів кламера, оклюзійних накладок і частин плечей кламерів, нижче від периметра — для розміщення ретенційної частини плеча кламера. Обмежен­ня щодо використання цього методу передусім пов'язані з тим, що за умови час­ткової втрати зубів зуби які обмежують дефект, звичайно нахиляються у бік де­фекту, ступінь нахилу у такому разі буває дуже різним. Це, в свою чергу, призво­дить до труднощів у виборі конструкції кламерів бюгельного протеза, створює перешкоди для вільного уведення та виведення останнього тощо. Тому, зважаю­чи на вищесказане, необхідно використовувати інші методи паралелометрії.

Метод визначення середнього нахилу довгих осей опорних зубів за Но­ваком. Проведення паралелометрії за даним методом відбувається у два етапи. На першому етапі паралелометр не застосовують. Для кращої орієнтації та зруч­ності в роботі бічну площину моделі позначають цифрою І, а задню — II. Суть методу можна продемонструв ати на прикладі вивчення шляху введення бю­гельного протеза з опорою на 8 4 5Ьуби. Напрямок поздовжньої осі кожного зуба визначають за допомогою відрізків дроту довжиною 20 мм. З цією метою можна використати і сірники, які фіксують за допомогою липкого воску посе­редині різального краю або в центрі жувальної поверхні зуба. Для того щоб положення відрізків дроту (сірників) відповідало поздовжній осі зуба, кожний з них необхідно зорієнтувати вздовж коронки, дивлячись на неї почергово з присінкового та ротового боку. За поздовжню вісь зуба приймають лінію, яка проходить через середину кореня та коронки зуба. Проекцію цих осей у по­дальшому почергово наносять вручну олівцем на обидві підготовлені раніше площини — бічну та задню.

На мал. 129, а, показано проекції осей двох опорних зубів 84|на бічну по­верхню моделі, що позначені як А, та Вг Звичайно, отримані проекції не є пара­лельними між собою, а перетинаються над моделлю, утворюючи кут. Схема нахилу проекцій поздовжніх осей зубів та утворення кута показано на мал. 129, б. Новак пропонує перетинати їх двома паралельними лініями, які наносяться так, щоб кути були рівними між собою. Ці паралельні лінії необхідно наносити якомога далі одна від одної, щоб збільшити точність проведення у подальшо­му лінії, яка ділить пополам кут між проекціями осей. Відрізки обох паралель­них ліній, які розташовані між проекціями осей А,та В,, ділять пополам у точ­ках О та О, і з'єднують останній лінією С,, яка ділить кут пополам проекцією осей А, та В, (мал. 129, в).

Потім на цю ж поверхню моделі наносять проекції DL поздовжньої осі зубаЗ]. Проводять паралельні лінії між напрямками С, та D, і знаходять по­шукову напрямків поздовжніх осей усіх трьох опорних зубів на першій пло­щині. Позначають її буквою Е{ (мал. 129, г).

Те саме повторюють і на задній площині моделі. У такому разі спочатку пере­носять напрямок проекцій осей зубів~84І, які позначають уже як Ап та В„. Між ними знаходять С„. Напрямок проекції поздовжньої осі 5 на задній стінці цоко-


 




Відновлення цілісності зубних рядів

знімними конструкціями зубних протезів у разі часткових дефектів ___________________

mm тт.
Мал.129. Мет,од паралелометрії за Новаком: а — проекція осей у сагітальній площині; б — схе­ма утворення рівностороннього трикутника; в — поділ паралельних ліній пополам; г — отриман­ня результативної трьох проекцій; д — отриман­ня результативної на задній стінці моделі; є — розміщення штифта відповідно до шляху вве­дення; є — орієнтація моделі у паралелометрі

ля моделі позначають як Dn. Че­рез лінії С„ і D„ проводять дві па­ралельні лінії та отримують напря­мок усіх трьох опорних зубів, по­значають як Е„. За напрямками Е, та Еп на взаємно перпендикуляр­них площинах (сагітальній та фронтальній) визначають просто­рову орієнтацію лінії, проекція якої на вказаній площині збігаєть­ся з Е, та Е Ця лінія і буде напрям­ком, або шляхом, уведення проте­за. Для її позначення приблизно в центрі моделі липким воском фіксують штифт довжиною 3-4 см. Далі модель фіксують у ру­ках таким чином, що коли дивити­ся на неї з боку площини І (бічної), то вісь штифта повинна збігатися з напрямком Е,, а з боку площини II (задньої) — з напрямком Еп (мал. 129, є). Під час повторного (контрольного) огляду, якщо не­обхідно, коригують положення штифта у просторі. Розміщений таким чином штифт показує шлях уведення бюгельного протеза. На цьому закінчується перший етап і починається другий — з фіксації моделі на столику паралелометра. Нахиляючи столик, співставляють напрямок штифта зі стержнем па­ралелометра. Фіксують знайдене положення моделі за допомогою гіпсового "підлитка": з цією метою у спеціальну форму наливають гіпс і розміщують на його поверхні, поки він не затвердів, модель у виз-наченому положенні. Зубний

технік у подальшому, провівши заміну аналізувального стержня паралелометра,

грифелем наносить межову лінію на всі опорні зуби.

Описаний метод важкий у застосуванні, крім того, він має низку недоліків.

Зокрема, визначення проекції поздовжніх осей зубів проводять на око, фіксу-


вати дріт воском на кожному зубі складно, не враховується естетичний чинник під час розміщення кламерів.

Ураховуючи недоліки та значні затрати праці у разі проведення паралело­метрії за Новаком, клініцисти користуються іншим методом, відомим під таки­ми назвами, як метод вибору нахилу моделі, логічний метод, визначення лінії огляду, або просто метод вибору.

Метод вибору. Аналіз положення лінії найбільшого периметра, межова лінія усіх опорних зубів та їх поверхонь у більшості випадків свідчить, що одні зуби ма­ють кращі умови для розміщення опорних частин кламерів, інші — утримуваль-них. Для того щоб усі кламери виконували однаково добре і опорну, і фіксувальну функції і всі опорні зуби брали однакову участь у перерозподілі жувального тиску, необхідно знайти такий нахил моделі, за якого ці зони були б достатньо виражені. Шляхом нахилу моделі можна знайти найраціональніший тип кламера для кож­ного опорного зуба та розмістити його елементи найвигідніше у функціональному та естетичному відношенні. Для створення цих умов застосовують метод вибору нахилу моделі у паралелометрі по відношенню до діагностичного стержня. Зміню­ючи положення моделі відносно діагностичного стержня, можна змінювати межо­ву лінію, площину оклюзійної та гінгівальної зон, вибраних під опору зубів, з ме­тою забезпечення необхідної глибини ретенції, розумного, з точки зору фіксації та естетики, розміщення плечей кламерів згідно з вибраною їх конструкцією.

Практичне значення мають п'ять положень моделі по відношенню до вер­тикального діагностичного стержня (мал. 130):

1) горизонтальне — нульовий
нахил: вісь діагностичного стержня
перпендикулярна оклюзійній пло­
щині жувальних зубів;

2) заднє, коли опущений задній відділ зубного ряду;

3) переднє, коли опущений передній відділ зубного ряду;

4) ліве, коли модель нахиле­на вліво;

5) праве, коли модель нахиле­на вправо.

Провівши фіксацію моделі на столику паралелометра та надав­ши нульового положення, коли аналітичний стержень розміще­ний перпендикулярно до оклюзій­ної поверхні зубів, визначають ви-раженість опорних та утримуваль-

Мал. 13О. Положення моделей у паралелометрі них зон кожного опорного зуба.

відносно діагностичного стержня 3 кількох нахилів необхідно


 



110І>,ч>пВД"'*«сіеш«талогія



Відновлення цілісності зубних рядів

знімними конструкціями зубних протезів у разі частковій: дефектів

вибрати такий, який забезпечить найкращу ретенційну зону та умови для роз­міщення кламерів.

Вибравши найраціональніший нахил моделі, її фіксують у цьому положенні на столику паралелометра, провівши заміну аналізувального стержня грифе­лем, на всіх зубах розкреслюють межову лінію.

Плануючи конструкцію кламера, необхідно, щоб усі жорсткі елементи його знаходилися у зоні між оклюзійною поверхнею та межовою лінією опорного зуба. І навпаки, пружинисті елементи повинні пересікати межову лінію, відхи­ляючись від неї у момент накладання на різну величину залежно від еластич­ності сплаву, який застосовується, стійкості опорних зубів, типу кламера і точ­ки розміщення кінця його утримувального плеча.

Цю точку, що називається ретенційною, визначають за допомогою вимі­рювальних стержнів або калібрів (мал. 131).

0,25 0,5 0,75

Мал. 131. Розміщення ретенційної зони залежно від кривизни зуба

Якщо розташувати стержень паралелометра так, щоб він торкався пояса зуба, між ним і коронкою нижче від пояса утворюється ніша (заглиблення, підпоясовий простір), яка йде навколо зуба. її величина різна і залежить від пояса або нахилу зуба.

Лікарю стоматологу-ортопеду важко в ротовій порожнині візуально визначи­ти розміщення ретенційної зони для утримувальних елементів кламера. Вивчення глибини ніші проводять так: до кожного опорного зуба підводять стержень таким чином, щоб він торкався межової лінії, а калібрувальний диск знаходився на рівні ясенного краю. Потім стержень помалу піднімають так, щоб він щільно торкався межової лінії, а ребро калібра — поверхні зуба, що і буде вказувати на розміщення ретенційної точки утримувальної частини кламера.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Розкажіть про бюгельні протези, їх конструктивні особливості,

складові частини. 2.Які показання та протипоказання до виготовлення бюгельних протезів? З.Як проводиться фіксація та стабілізація бюгельних протезів?

4. Які особливості кламерів фірми Нея?

5. У чому суть планування каркаса бюгельного протеза?

6. Які є методи паралелометрії? їх значення для вивчення діагностичних моделей.

7. Що таке шлях уведення протеза у ротову порожнину та виведення з неї?


Дата добавления: 2015-02-06 | Просмотры: 5080 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.008 сек.)