Біологічна проба. Найбільш чутливими лабораторними тваринами є гвінейські свинки і білі миші. До зараження тварин вдаються тоді, коли досліджу-ваний матеріал сильно забруднений сторонньою мікрофлорою і висіяти з нього чисту культуру важко. Кров хворих, ліквор, ексудат із суглобів вводять у черевну порожнину (гвінейським свинкам 2-3 мл, мишам – 0,5-1,0 мл). Осад сечі, навко-лоплідних вод, молока вводять підшкірно в пахвинній ділянці. Через 20-30 днів після зараження проводять розтин тварин, сіють кров із серця та емульговані па-ренхіматозні органи і лімфатичні вузли на рідкі й щільні елективні середовища. Перед посівом у свинок беруть кров із серця для постановки реакції аглютинації з метою виявлення антитіл. Позитивною біопробу вважають тоді, коли виділяють бруцели будь-якого виду, або при позитивній реакції аглютинації в розведенні сироватки 1:20 і більше.
Для виявлення бруцельозних антигенів у сироватці крові, які можуть бути вільними або у вигляді циркулюючих імунних комплексів, застосовують РНГА в разі використання еритроцитарних діагностикумів з моноклональними антитіла-ми до родоспецифічних антигенів бруцел. Використовують також реакцію коа-глютинації та преципітації, а також метод імуноферментного аналізу.
Розділ 11. Мікробіологічна діагностика окремих інфекційних захворювань
Серологічні дослідження при бруцельозі включають реакцію аглютинації Райта, прискорені пластинчасті реакції на склі: Хеддлсона, роз-бенгал, латекс-аглютинації, непряму реакцію гемолізу. Із об’ємних серологічних реакцій вико-ристовують РЗК, реакцію Кумбса (для виявлення неповних антитіл), РНГА, ІФА, РІФ, опсонофагоцитарну пробу. З них найчастіше використовують реакції Райта, Хеддлсона і РНГА.
Реакція Райта – один із основних офіційних методів діагностики бруцельо-зу в усіх країнах. Вона проста за технікою постановки, досить чутлива і специфіч-на, виявляється на початку захворювання, досягає діагностичного титру на друго-му тижні й зберігається позитивною протягом 1-4-х років. Отже, її можна викори-стовувати як для діагностики гострого періоду хвороби, так і для встановлення ретроспективного діагнозу. Реакцію ставлять за класичною схемою в пробірках методом однакових об’ємів (табл. 50).